islamin-negatif-cagrisimlarla-ifadesi-yanlis
İslam’ın Negatif Çağrışımlarla İfadesi Yanlış

İslam’ın Negatif Çağrışımlarla İfadesi Yanlış

227 Tıklama
2 Dakikalık Okuma
Okuyucu

Başına “İslam” konan ve negatif anlam verilerek anlatılan her ifade yanlıştır. İslam’ın anlamına göre bu yanlıştır. Eğer bir negatiflik ifadesi kurulacaksa “İslam” yerine “Müslüman” denmelidir. Çünkü yanlışı insan yapar.

Batı’nın kullandığı “İslami terörizm, İslami radikalizm, İslami aşırılık, gibi açıklamalar bütünüyle yanlıştır. Başta uluslararası resmi dokümanlardan çıkarılmalıdır. Yerine yeni, doğru, anlamlı olanları yazılmalıdır. Örneğin El-Kaide için “Radikal İslamcı Terörist Örgüt” tanımlaması yapılmaktadır. Burada örgütün kendisiyle ilgilenilmemektedir. Anlambilim bakımından bir düzeltme gerekliliği söylenmektedir. Eğer bir tanım yapılacaksa Radikal Müslüman Örgüt, gibi açıklamalar doğru olur. Başka bir örnek: “Kadınlara bunlar yapılıyorsa benden İslam’a güvenmemi nasıl istersiniz?” Bu soru uluslararası bir arenada soruluyor. Aslında doğrusu şöyle olmalı: “Adı geçen Müslüman ülkeye güvenmemi…” veya “Bu Müslüman topluma güvenmemi…”

Aslında bu tip konularda doğrusunu bilmeyen veya kasıtlı yanlış yapma eğiliminde olanlar için “yanlış” yapmak mümkün olabilir. Ancak esas doğruyu sahiplenecek olan değerin sahibi olandır. Değil mi?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

DİĞER YAZI

İrenizme Duyulan İhtiyaç

Kültür 'ın son yazıları

Türkistan’ın Değeri

Arada bir tarihi ve kültürel derinlikleri hatırlamamız, hatırlatmamız gerekiyor. Örneğin Afganistan neresi? Afganistan’ın Türkistan ile ilgisi

İnsan Kaynaklı Kaos

Kaos mu, düzen mi şeklinde sorsam, hemen düzen deriz. Ama kaos da bir gerçek. Mesele düzeni

Bize Bayram Gerekli

Bize bayram gerekli; insanız, sosyaliz, hak ediyoruz. Bir şey açıklamama bile gerek yok değil mi? Anladınız

Epizodik ve Semantik

"Biliyor musunuz, hatırlıyor musunuz?" Kimi zaman bu soruyu sormuşuzdur. Bu sorunun verilen cevaplarına bakılarak bireylerde ve

Haddi Aşmak

Yaşanan olayların toplumu ne denli etkilediği duyarlılığın ne denli üst seviyelerde olduğu aşikar. Ancak buradan başka