baris-firsati
Barış Fırsatı

Barış Fırsatı

1 Haziran 2020
Okuyucu

Yunanistan’a, Kıbrıs Rum Kesimi’ne, Avrupa’ya ve terörü destekleyenlere sözüm var, bölgesel barış ve istikrar için atılacak adımların yine bu bölgedeki insanlara yararı olacaktır, bunu unutmayalım. Dünya büyük bir pandemiden ekonomik sıkıntıdan çıkıyor, Amerikan demokrasisi yanıyor, insanlar işsiz, sosyal adalet diyor, Avrupa’nın sorunları büyük, dünyada akıl değişiyor… En azından şöyle düşünmedik mi? Pandemiden sonra biraz da olsa insan gibi düşünmeye başlayacağız! İşte size fırsat, haydi o zaman! Türkiye ne diyor, siz ne tür adımlar atmalısınız?

Ey Yunanistan! Bir Lozan Antlaşmamız var. Antlaşmadaki hakkımızı koruyayacağız ve sizin istismar ettiğiniz noktalarda hakkımızı arayayacağız. Ege ve Akdeniz konularında çözümsüzlüğe doğru ilerlediniz, Kıbrıs’ta kalıcı barışı engellediniz, bütün bunlara hakkınız yok, olmayacak da!

Ey Kıbrıs Rum Toplumu! Derebeylik ve şımarıklık dönemleri bitmedi mi?. Bırakın hak ve adaleti, Kıbrıs’ın sizde kalan kesimini dünyanın karanlık finans döngüsüne itenlere bile evet dediniz. Barış ve istikrarı istemeyenlerin oyununa dahil oldunuz. Türk Toplumu’nu görmezden gelmek istediniz. Avrupa’daki karanlık finans dünyasının sizi kayırmasını hak bildiniz. Birleşmiş Milletler’in barış çabaları için son noktaya getirdiği plana hayır dediniz.

Ey Avrupa! Türkiye’yi birliğinizin kapısında tutan zihniyetin geri planında ne var? Sömürgecilik mi, Hıristiyan Demokrat Partiler mi, yoksa adaleti siyaset yapma alışkanlığı mı?

Ey terörü meşrulaştıran akıllar! Siz dünyanın bu şekilde daha adil ve huzurlu olacağını mı düşünüyorsunuz? Tuttuğunuz taşeronlar en fazla mazlum insanlara zararlı, istismarın bu kadarı da fazla, insanlık dışı!

Türkiye ne yapıyor? Suriye’de sınırını koruyor, teröre karşı duruyor, topraklarını koruyor. Bu yanlış mı? Irak’ta teröre karşı mücadele veriyor. Bu da mı yanlış? Libya’da deniz sınırının anlaşmasını yapıyor. Hatta benzer anlaşmaları deniz komşusu diğer ülkelerle de yapmak istiyor. Akdeniz’e istikrar getirmek istiyor. Türkiye hakkını arıyor, bölgesel barışın ve istikrarın tesis edilmesinde kendiyle alakalı konularda çaba sarf ediyor. Türkiye hem Karadeniz’in hem de Akdeniz’in barış denizi olmasını istiyor. Ne var bunda?

Size ne zararı oluyor bu tür olumlu çabaların? Size derken ülkelerin halklarını ve yönetimlerine tesir eden kötü niyetli odakları ayırmak gerektiğini biliyorum. Ama neticede Türkiye’nin karşısında olan politikacılar, diplomasi, vs. Buna bakılıyor… Türkiye diyor ki, iç sorununuzu çözün de gelin masaya. Çıkarlarınızı hesap ederken adil paylaşımı, hakkı ve adaleti gözetin.

Türkiye Akdeniz’de, Avrupa’da, Ortadoğu’da, Karadeniz’de, Avrasya’da… Bunu değiştirmek mümkün değil. Oynamayın sınırlarla, karıştırmayın içeridekileri… Barışı tesis etmek ve zenginlikleri paylaşmak daha önemli. Geç kalınmasın. Geç kalmanın zararı bölgede yaşayan insanların tümüne, bu önemsiz bir şey mi?

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

trump-cini-hedef-aldi
ÖNCEKİ YAZI

Trump Çin’i Hedef Aldı

yozlasmis-amerika
DİĞER YAZI

Yozlaşmış Amerika

Politika 'ın son yazıları

39 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
82 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
95 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
122 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
88 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme