dogu-akdeniz-jeopolitigi
Doğu Akdeniz Jeopolitiği

Doğu Akdeniz’de Haklarımızı Nasıl Alacağız?

14 Kasım 2018
Okuyucu

Türkiye bir yandan iç politikaya odaklandı, diğer yandan çok cepheli ve hızlı hareket eden dış politik konulara… İçeride sağlam olunursa dışarıda başarı elde edilecek, en azından rakipler baktığında sağlam bir politik muhatap görecek ve bu onlar için bu güçlü yapı ve tutarlılık caydırıcı olacak; dışarıda doğru ve yerinde adımlar atılırsa refah ve güvenlik adına asıl yapılması gereken konularda başarı sağlanacak, gelecek teminat altına alınacak.

Bugün dış politika konularında yoğun bir süreç yaşanıyor. Ama köklü, gelecekle alakalı, hata yapılırsa telafisi olmayan  veya bedel ödemesi çok çok güç olan konu Doğu Akdeniz’dir. Doğu Akdeniz denklemi içinde İsrail, İran, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, Filistin, Ortadoğu’da kalıcı barış, Kıbrıs’ta kalıcı barış, Suriye’de zulmün durması ve dahası paylaşılmayı bekleyen hidrokarbon yatakları!..

Libya, Malta, Yunanistan’dan tutun, doğuya doğru, Kıbrıs, Ege, Körfez’den Basra’ya kadar olan coğrafyada tarihin çok önemli bir kırılma anına tanık olunmaktadır. Bizler bu jeopolitik konuyu ülkeler ve mesele dosyaları olarak gördüğümüzde belki içinde kaybolmaktayız, ama aslında durum daha net ifade edilecek olunursa tektir, bu da Doğu Akdeniz’dir.

Suriye’de savaş sürerken, İran’a ambargo konmuşken, Körfez ülkelerinde baskılı politikalar devam ederken, İsrail Filistin’e güç kullanırken, Yunanistan Türkiye’ye bu deniz benim derken, Güney Kıbrıs sürekli anlaşmalar yaparak meseleyi daha çetrefil hale getirirken, AB, Kıbrıs benim alanımdır derken ve muhatap olarak Rumları alırken, ABD fiilen Ortadoğu’da at koştururken, Ruslar Suriye’deki konumunu muhafaza etmekle ilgilenirken; bizler Kıbrıs’ta, Filistin’de, Suriye’de kalıcı barış olsun, insani dram bitsin, akan kan dursun, Doğu Akdeniz’de taraflar önce oturup anlaşsın, sonra başka işlere bakarız diyoruz. 

Bu yazı durumu daha üstten ve bütünüyle görebilmek adına yazılmıştır. Eğer zamanında bazı tedbirler alınmaz ise ve odaklanılacak alan kaçırılırsa gelecekte daha büyük bir uğraş alanı bizleri bekliyor, bunu işaret etmekte yarar vardır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

israilin-umman-ziyareti-ve-anlami
ÖNCEKİ YAZI

İsrail’in Umman Ziyareti ve Anlamı

girmek-mi-zor-cikmak-mi-zor
DİĞER YAZI

Girmek mi Zor, Çıkmak mı Zor?..

Politika 'ın son yazıları

49 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
78 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
84 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
77 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
112 views

İran’ın Riskli Durumu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün (24 Ocak) Ankara'da idi. Ben de merakla bekledim, net ne açıklama olacak diye. Ekonomik Konsey gereği yapılan anlaşmaları kastetmiyorum. Benim görmek istediğim stratejik ve jeopolitik duruma getirilebilecek açıklık idi. Ne gördüm? Bugünden sonra Türkiye hem çok dikkatli olmalı, hem İran'dan alabileceklerini azami şekilde kısa dönemde almalı. Ama risk yok! Zira riskin çok yüksek olduğu bir döneme girdik, bunu göremeyenlere özellikle işaret etmek isterim. Sonuçta amaç Türkiye'nin gelişmesi, güçlenmesidir.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme