suriye-ozel-temsilcisi-jeffrey-kendi-bile-inanmiyor
Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Kendi Bile İnanmıyor!

Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Kendi Bile İnanmıyor!

16 Kasım 2018
Okuyucu

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Defence One’ın düzenlediği toplantıda şu anki görev alanıyla ilgili konuştu ve soruları yanıtladı. Jeffrey ne demek istiyor? Bakın, sözleri gayet açık: “ABD, Suriye’de iş birliği yaptığı PYD’nin PKK’nın Suriye’deki uzantısı olduğunu biliyor, inkar etmiyor; ancak PYD’yi terör örgütü olarak tanımıyor.” Türkiye ne diyor? Türkiye de çok açık söylüyor: “PKK uzantısı PYD/YPG terör örgütüdür, ABD’nin Suriye’de bir terör örgütüne muhtaç olduğunu itiraf etmesi çok aşağılayıcı!

Jeffrey’in söylediklerinden çıkardıklarımı ifade edeyim. Türkiye’ye şunu ima ediyor: Vaktiyle Irak’ta nasıl KDP (Barzani güçleri) ile el ele verdiyse, gel şimdi Suriye’de PYD ile aynı senaryoyu oyna. PYD/YPG demek istemiyorsan da SDG (Suriye Demokratik Güçleri) de. Soğuk Savaş sonrası zamanın şartlarıyla bugünü aynı zanneden özel temsilcinin kafası gerçekten karışmış. Nasıl eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell inanamadığı sözlerle ortaya çıkıp sonra “hayatımın hatası” dediyse, yarın Jeffrey de benzer bir duruma düşecektir. Çünkü Jeffrey’in endişesi sözlerinin içinde belirginleşiyor.

Türkiye’ye veya Suriye’nin kuzeydoğusundaki ortaklarımıza, kendilerince PKK’nın uzantısı olan PYD’nin evrimi olan SDG’ye sırt çevirmiş olsaydık Suriye’ye barış getirme misyonu çoktan bitmiş olacaktı. Bu bizim içinde bulunduğumuz bir ikilemdir ve iki tarafı da ortak hedeflere odaklanması konusunda ikna etmeye çalışıyoruz. Çünkü PYD de Suriye’de farklı bir hükümet görmek istiyor, İran’ın orada olmasını istemiyor ve DAEŞ’in yenilmesini istiyor ancak burada sorun, Türkler anlaşılır sebeplerden dolayı güney sınırında PKK ile ittifak içinde olanları görmek istemiyor.” Bu sözler Jeffrey’indir. Gerçekten çelişki içindeler ya da diplomatik dille durumu böylesine dolambaçlı biçimde kuruyorlar.

ABD’nin YPG/PKK unsurlarını Fırat’ın doğusuna çekerek Türkiye’nin kaygılarına yanıt vereceğini savunan Jeffrey, ABD’nin bölgede diğer gruplara verdiği gibi YPG/PKK’ya ağır silahlar vermediğini, sadece bir taburluk hafif taktik silahları verdiklerini ileri sürmektedir. YPG/PKK’ya taktiksel araçlar, HUMVEE tipi, ancak üzerine silah monte edilmeyen zırhlı arazi araçları, hafif silahlar, havan topları ve makineli tüfekler verdiklerini; tank veya anti-tank füzeleri ile karadan havaya füze sistemleri gibi ağır silahlar vermediklerini iddia etmektedir.

Peki, PKK Türk tankına kullandığı o sofistike tanksavar roketini nereden buldu, sorusunun cevabını kendisi bilmiyor mudur? Suriyeli muhalif gruplara daha önce anti-tank TOW füzelerini verdiklerini ancak YPG/PKK’ya bunları vermediklerini ileri süren Jeffrey, “Tüm bunları sadece Türklere sinyal vermek için yaptık ve inanın bu bize az pahalıya mal olmadı, çünkü daha önce oraya Amerikan topçu birliklerini gönderdik, onlara ateş gücü sağladık çünkü ellerinde yoktu,” ifadesini kullandı.

Kimdi o anti-tank verdikleri muhalif grup ki? Türklere ne sinyali vermeye kalkıyor? Açık ifade et! Türkiye çok uzun zamandır ABD talimatlarını ve silahlarını kullanıyor, ortak tatbikat yapıyor, NATO’da birlikteler…

Jeffrey her şeyin farkında. Şöyle diyor: “Suriye’de DAEŞ’in yenilmesinin ötesinde bir politikamızın olmasına karar verdiğimiz zaman Türkler bizim için zorluk çıkarmaya başladı.

Aslında Türkler zorluk çıkarmadı. İlk konu, DAEŞ ile mücadeleyi beraber yapalım dedi. İkincisi, DAEŞ önemli ölçüde bitirildikten sonra Suriye politikasını teröristle değil, gel benimle yap dedi.

Jeffrey, söylediklerine böyle bir cevap verileceğini bildiği nedenle, konuyu dağıtmak istiyor. Sahada var olan DAEŞ’ten başka milis tehditlerini ifade ediyor. Ama burada da yanılgı içindedir. Jeffrey, Türkiye’nin, ABD’nin öncelikleri olan DAEŞ’in yenilmesi, İran ve İran destekli milislerin Suriye’den çıkarılması ve Suriye’de siyasi bir barış sürecinin başlaması önceliklerine katıldığını, söylüyor.

Onlara (Türklere) anlattığımız üzere bunun (YPG/PKK ile iş birliği) geçici bir alışveriş olduğunu söylemiştik. Hala öyle ama buna bazı ‘koşullar’ ekledik. Bunu onlara (Türklere) anlatma konusunda başarılı olamadık. Bu da bizimle, Türkler ve PYD/SDG arasında sınır bölgesinde gerginliğe neden oluyor.

Çok deneyimli bir diplomat bu sözlerle ortaya çıkıyorsa onun adına üzülmemek mümkün değildir. Geçici alışveriş için sahadakilere not ettirdikleri geçici alışverişin koşullarını dünyaya anlatsın isteriz. Mantıklı mı, değil mi görürüz. Türkiye’ye verilen vaat yeterli değildir. Bizi teröristlerle gerginlik falan yaşamıyoruz; kim olurlarsa olsunlar alenen teröristlerle savaşıyoruz. Dahası, bunlar bir müttefikin söyleyeceği sözler olamaz, teröre karşı sahada Amerikalılar da Türkiye gibi duruş göstermesi gerekmektedir. Eğer Türkiye’ye şöyle diyorlarsa kabul edilebilir mi? “İran’a, milislerine, DAEŞ’e, El Kaide uzantılarına, Esad’a ve az da olsa Ruslara karşı teröristleri yıkayıp paklayıp SDG yapıp kullanıyoruz, işimiz bitince, yani Suriye kuzeyine yerleşince zaten amacımız gerçekleşmiş oluyor, sen de buna göz yummalısın, bize terslik çıkarmamalısın…” Bu nasıl bir plan?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

girmek-mi-zor-cikmak-mi-zor
ÖNCEKİ YAZI

Girmek mi Zor, Çıkmak mı Zor?..

DİĞER YAZI

Neden Türk Akım?

Politika 'ın son yazıları

18 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
66 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
77 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme