trump-suudi-veliahdina-yol-gosterecek-mi
Trump Suudi Veliahdına Yol Gösterecek mi?

Trump Suudi Veliahdına Yol Gösterecek mi?

Okuyucu

Muhammed bin Selman (MbS) konusu rafa mı kalktı? İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın hunharca öldürülmesi olayının ardından görüldü ki, MbS’i korumak için kendini yetkili gören tek kişi Donald Trump. Aslında böyle bir caniliğe imkan verdiği sebeple Amerikan yönetimini eleştirmek söz konusu, çünkü Suudilerin bütün ipleri kendilerinin elindedir. Ama sonrasını da eklersek, böyle bir olaydan ötürü bütünüyle Amerika’nın itibar kaybına uğramasının sorumlusu da Trump yönetimidir. Bu bakımdan Amerika’dan beklenen şudur: Hiç olmazsa önümüzdeki dönemde Ortadoğu’da Suudilerin ve özellikle MbS’in yapmaya çalıştığı yanlışlıkları düzeltmek için çaba sarf etsinler. Nedir bunlar?

MbS’in babası Kral Selman alzheimer hastasıdır ve şu an sembolik olarak tahtın sahibidir. Bu nedenle bütün sorumluluk 33 yaşındaki delikanlı MbS’in elindedir.  Bu delikanlı sorumsuzca hareket etmeye meyillidir. Babalık rolünü üslenmiş Trump ona akıl vermeyi devam ettirsin, bu başka bir şey. Diğer yandan görünür bazı hamlelerle de babalığını göstermelidir, dünya bunu beklemektedir.

Suudi Arabistan ABD’nin askeri üssü gibidir. Herkese ambargo uygulayan Amerika hadi diyelim Suudilere bunu yapmak istemiyor, o halde başkalarına yaptıklarını düzeltsin. Eşitlik, adalet veya düzen kurmak böyle olmaz mı? Örneğin Katar’a uygulanan yaptırımlar kaldırılsın. Katar kendine uygulanan ambargodan önemli kayıplar yaşadı. Ortadoğu’da ABD yönetimi menfaat icabı taraf tutmaya devam eder ise işte bu cinayet için de taraf olmuş olur ki, bu Amerikan halkına göre bir tutum olmaz. Kritik eleştiri buradadır.

Yemen ne olacak? Raporlar korkunç! Bir kere Irak ve Suriye’den kamyonlara bindirilen DAEŞ militanlarının Amerika Yemen’e gelmelerine göz yumdu. Kaşıkçı olayı diplomatik alanda oldu ve görüldü, ama Amerikan yönetiminin DAEŞ militanlarının bu kanser olmuş Yemen’e intikallerine imkan vermesini dünya neden göremedi?

Her gün dünya basınında görüyoruz, Suudilerin sınır komşusu Yemen’de çocuklar açlıktan ölüyor. Rakamlara göre yaklaşık 85 bin Yemenli çocuk açlıktan, sadece bir lokma ekmek bulunamadığı için ölümün eşiğinde. Üstelik ölenler başka milletten değil, hepsi Arap. Zayıf düşen bedenler hastalanıyor. Hastalık Yemen’de kol geziyor, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Teşkilatı ve İnsan Hakları kuruluşları kimin direktifini bekliyor, neden yeterince ilaç tedarik edilmiyor? Yemen her yıl Suudilere 50 milyar dolar borç ödüyorlar. Eğer bunu ödeyecek paraları yoksa, her zaman yaptıkları gibi petrol silahını kullansınlar ve açığı bir şekilde kapatsınlar. Zira çocukların ölümüne değişilecek bir konu ne olabilir ki?

Neticede OPEC denilen örgütün ipleri de bu 33 yaşındaki delikanlı ile Trump’ın elinde. Petrol fiyatlarının belirlenmesinde uygulanan küresel politikalar için birçok neden ve sonuç var. Örneğin önümüzdeki yıl yeni bir rejim uygulanması söz konusu ise bunu yine kendileri biliyorlar. Eğer Suudiler petrol arzını kısarsa fiyatlar artış gösterir, öyle değil mi?

Bir diğer konu, Suudiler Suriye’de PYD/YPG’ye Türkiye’ye karşı bir devlet kursunlar diye para ödüyor. Bunu en son Kaşıkçı olayı esnasında ABD Dışişleri Bakanı’na 100 milyon dolar ödeme yapıldığında da görmüştük. Alenen terörist besliyorlar. Bu paraları böyle terörist besleyerek harcayacaklarına gidip Yemenli çocuklara ekmek ve ilaç tedarik etsinler, daha insani olur!

İnsanlığın ne olduğunu birlikte göreceğiz. Haydi, Trump ve Selman, şaşırtın bizi ve hiç olmazsa mazlumlar için bir şey yapın!..

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

İsrail, GKRY, Yunanistan ve İtalya Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı İçin Anlaştı

DİĞER YAZI

Türkiye Doğu Akdeniz Politikasını Neden Değiştirdi?

Politika 'ın son yazıları

Dugin’in Propagandası

Dugin’in propagandist yaklaşımı açıkça görülüyor, stratejilerine göre tamamlayıcı bir karakter olma görevini üstleniyor. Bu Rusya’da böyle

Stratejiyi Bilmek

Stratejinin öneminin anlaşıldığını düşünmek istiyorum. Türkiye hep kazansın, hiç kaybetmesin istiyorum. Soğuk Savaş başkaydı, sonrası daha

Bilemezsiniz!..

Burada Gazze ve savaş konusunu, mimetik yaklaşım, medya, siyaset, haklılık-kazanmak, gelişim ve savaş konularını inceleyerek, aslında

Orwell ve Netanyahu

İsrail’in Gazze’deki harekâtı ve ABD’nin bölgedeki politika ve fonksiyonu hakkında yazmaya devam ediyorum, bu konuda çok