abdnin-pkk-acilimi
ABD’nin PKK Açılımı

ABD’nin PKK Açılımı

6 Kasım 2018
Okuyucu

Bugün çok çarpıcı bir gelişme oldu. ABD tarafından Murat Karayılan (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecek. ABD başından bu yana beslediği fakat PKK’nın fiilen tepesindeki bu üç teröristi bugün gözden çıkarması, ne demek oluyor? Bölge ve Türkiye bundan nasıl etkilenir?

ABD’nin Suriye’de meydana getirdiği bu son tablo “yeni bir strateji” geliştirdiği anlamı taşımaktaydı. Aslında bu üç terör başını gözden çıkarabileceği veya buna benzer bir uygulama ile hareket edebileceği beklenmekteydi. Çünkü ABD bu teröristleri yeterince kullandı ve artık onlardan kurtulmak gerektiğini düşünüyor. Neden? Çünkü Suriye’de PKK ve YPG ile yeni bir yapıya geçti. Diğer muhalif unsurları da bu teröristlere ekleyerek SDG (Suriye Demokratik Güçleri) adında kendince meşrulaştırabileceğine inandığı bir güç oluşturdu. Öteden bu yana SDG’yi eğitti ve donattı. SDG’yi Cenevre’de de masaya oturtmak niyetinde. Türkiye, bu teröristlerle yürüttüğü politikalardan dolayı Irak ve Suriye’de ABD’yi bir hayli sıkıştırdı. Türkiye, “Fırat’ın doğusundan terörü temizleyeceğim,” dedi ve Rusya, İran, Fransa ve Almanya bu konuda Türkiye’ye yeşil ışık yaktı. Türkiye, Kandil ve Sincar’dan teröristleri temizleyeceğim diyor, bu konuda adı geçen ülkelere ilave olarak Irak yönetimiyle de anlaşmış bulunuyor; karşılık buldu ve yakın zamanda operasyona başlayacağı sinyalleri verdi. Türkiye, Irak ve Suriye’de dengeleri ABD’nin büyük ölçüde kaybedebileceği türden bir sürece girme noktasına geldi. ABD buna karşı bir hamle yapma ihtiyacı duydu ve bu karar çıktı. Şimdi içinde PKK’nın olduğu SDG’yi gözden çıkarmak yerine, bu üç teröristten kurtulmayı tercih ediyor. Yani ABD, “Bundan böyle PKK yok!” diyor.

Bu bir kurtarma harekatıdır! Kötü mü? Türkiye açısından bunca yıldır süren PKK ile mücadele artık bitiyor olabilir; ancak başka bir evreye geçiliyor. Nedir bu? ABD güdümündeki meşru muhalif yapılarla ilgilenmek durumundayız.

Süreç nasıl işler? ABD bu üç teröristi ya yakalar ya da izini kaybettirir. Yakalanırsa ya ABD’ye götürür mahkum eder ya da bölgede bir yerde tutar. Sonra? Kime ne bunların akıbetinin nasıl olacağı? ABD için amaç ne? PKK’dan değil de başka bir yapıdan bahsedilmesi değil mi? Bu yapı ABD’nin amacına elverişli ise adı PKK değil, SDG olduysa; işte bu bir biçimde halledilmesi gereken konudur.

Evet, ABD bir PKK açılımına gitti. Şimdi Türkiye yeni bir döneme girdi. Yurtiçinde çok doğru politikalarla bir barış hazırlayacaktır. Şu dağdakilerden kurtulma fırsatı çıkmış görülmektedir. Irak ve Suriye politikaları ise daha çalışılacak bir konu haline gelecektir. İmralı’daki terör elebaşısı Abdullah Öcalan’ın akıbeti için de yeni bir değerlendirme yapmak gerekir mi, göreceğiz.

ABD, Suriye süreci adına da bir hamle yaptı. “Bundan böyle SDG’yi kabul edin,” der gibi bir hamle bu. Şimdi Avrupa içinde yerleşik PKK’nın kime ve nasıl çalışacaklarını başta Almanya olmak üzere takip etmeliler. Eğer Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri de (örneğin Belçika, Hollanda…) PKK için bazı açıklamalar yapacak olursa durumu daha net görmüş olacağız.

Şimdi PKK’dan bir açıklama bekliyoruz ki durum daha da netleşsin. Bu açıklama üzerinde daha net bir değerlendirme yapma imkanımız olacak.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Mısır’da Arap NATO’su Tatbikatı

bugunku-feto-pdy-konusu
DİĞER YAZI

FETÖ ile Mücadele Ne Durumda?

Güvenlik 'ın son yazıları

41 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
94 views

CIA Şefinin Açıklamaları Üzerine

ABD İstihbaratı CIA’nın Şefi William J. Burns’un Foreign Affairs’teki, 30 Ocak 2024 tarihli, “Casusluk ve Devlet Yönetimi, Rekabet Çağı için CIA'yı Dönüştürmek” başlıklı makalesi hakkında düşüncelerimi yazmak isterim. İncelememde, tehditler ve istihbarat çalışmaları yönleriyle ifade ettikten sonra, kısaca riskli alan ve konulara değineceğim. Bu konunun bir uzmanı olarak kendi kritiğimi de yapacağım, bunu en başta ifade etmek isterim.
111 views

Hizbullah Denklemi

Ortadoğu’da Hizbullah konusu gayet önemlidir. Burada Hizbullah’ın ne olup olmadığını tartışmayacağım. Belirtmek istediğim konu, İsrail, ABD ve Avrupalı bazı ülkeler Hizbullah’ı Lübnan’dan söküp atmak istiyorlar, fakat bunu meşru bir zeminde ve bir askeri operasyon sonucunda başarabilmeleri için ellerine bir imkân geçmesi gerekiyor. Gelin bu konuyu enine boyuna ve daha çok stratejik bakış açısıyla inceleyim.
190 views

Belucistan Krizi

Dünya Hamas-İsrail çatışması ve peşinden Kızıldeniz’deki olaylara kilitlenmişken, birden İran-Pakistan arasında Belucistan (Balochistan) merkezli bir kriz meydana geldi. Burada karşılıklı saldırılarda balistik füzeler, drone’lar ve savaş uçakları kullanıldı. Pakistan, İran sınırını kapatıldı, büyükelçisini geri çağırdı. Nükleer silah sahibi Pakistan ile yine nükleer silah üretmeye çabalayan İran’ın arasında gelişen bu ani kriz pek de bu dozda beklenmiyordu. Üstelik İran şu an için net olarak ABD, İngiltere ve İsrail olarak hedefte gösterilmekteydi. Bu kriz gayet düşündürücü bulundu, bu potansiyel gerilim hali ileriki dönemlere nasıl etki edecekti?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme