amerikada-siber-saldiri-ve-dusundurdukleri
Amerika’da Siber Saldırı ve Düşündürdükleri

Amerika’da Siber Saldırı ve Düşündürdükleri

24 Ekim 2016
Okuyucu

Geçtiğimiz günlerde gündemde Amerika’daki yeni dalga bir siber saldırı vardı. Türkiye’de konuyla ilgilenenler bir hayli azınlıkta kaldı. Bu siber saldırı yeni tür uygulama ile diğerlerinden farklı karakterdeydi. Batı’da önümüzdeki günlerde bu tür saldırılar daha fazla konuşulacak. Resmi makamlar önlemler almak isteyecek, teknoloji şirketleri ise bu yöndeki saldırı ve önlemler hakkında daha çok yatırım yapmak durumunda kalacak. Bakın aklımıza neler geliyor?

Amerika’nın ağırlıklı şekilde Atlas Okyanusu kıyılarında internet kullanıcılarına, Twitter, Netflix, Spotify, SoundCloud, Airbnb, Reddit gibi oldukça yoğun kullanılan web sitelerine saldırı oldu. İnternet erişimi bir hayli yavaşladı. Amerika İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü, bazı popüler internet sitelerine yapılan siber saldırıları incelediklerini ve bütün olası nedenlere baktıklarını belirtti. Servis sağlayıcı Dyn isimli şirket yetkilileri ise şu açıklamayı yaptı: “21 Ekim sabahı, Amerika’nın doğu yakasına servis sağlayan DNS altyapımıza, küresel bir DDoS saldırısı yapıldığını tespit ettik. Bu yüzden internet erişiminde sorunlar yaşanmaktadır.” Öte yandan, Avrupa ve Asya’daki kullanıcıların bu saldırıdan etkilenmediği görüldü.

DDoS (Denial of Service) nedir? Bu tip saldırıda internet üzerinden çok sayıda istemci bilgisayar kullanılır. Saldırı, genel olarak virüs bulaştırılarak uzaktan kontrol edilen (zombi haline getirilen) çok sayıda bilgisayarın bir sunucu bilgisayara eş zamanlı ve çok sayıda istek göndermesi sonucu düzenlenir. Bu şekilde hizmet veren sunucunun kapasitesi aşılır ve sunucu hizmet veremez hale getirilir.

Şeylerin interneti (Internet of Things) son yılların teknolojisidir. Günlük yaşamı kolaylaştırmak amacıyla hemen her şeyin içine bir internet bağlantısı eklenerek kontrolün ve etkinliklerin artırılması hedeflenmektedir ve bir kısmıyla bu teknoloji hizmete girmiş durumdadır. Bugün evlerde, işyerlerinde, kamu ve hizmet kuruluşlarında, vasıtalarda çoğu gereçte internet bağlantısı yer almaktadır. Bu tip gereçler internet ile birbirlerine bağlı olurlar ve birbirlerini tanırlar. Sensorlar verileri alır, veriler işletimde kullanılır, başka ilintili gereçlerle bilgi paylaşır, gerekiyorsa analizler başka bir yerde yapılır ve sonuçta kullanıcıya her türlü konfor sağlanır. Örneğin evlerdeki beyaz eşyaları düşünün, satın alır yerine yerleştirirsiniz. Bu gereçler çalışma şartlarını ayarlamanız için size imkan verir, bazı ikazları veya komutları almak için sizinle haberleşir, bakım-parça değişimi zamanı servis otomatik olarak bazı işlemleri başlatır, programlarda geliştirme söz konusu ise bu otomatik olarak üretim merkezinden yapılır… Eğer bir cihaz deri altına kondu ve örneğin nabız, tansiyon ölçmek için yerleştirildiyse, cihazın verdiği bilgiler bir sağlık kuruluşundan takip ediliyorsa çok şey kolaylaşır, buna göre ilaç tedavisi yönlendirilir, ilaç kapıya kargo ile ulaştırılabilir, doktorun incelemesi sonucu randevu verilmesi söz konusu olabilir, buna benzer pek çok hizmet kolaylıkla yapılabilir. Gelecek bunun üzerine olacak…

Bu saldırı şeylerin interneti kullanılarak yapıldı. Kasıtlı yapılmış bir saldırı olabilir mi? İlk bakışta bu kabul edilir görünmüyor. Saldırıda kaybın maliyeti yüksek gösterildi. Fakat sonraki dönemlerdeki gelişmeler için benzer saldırılar belki de bir kapı aralayacak. Gelecek için başka kayıpları veya kazançları planlayabilmek için belki bu tip saldırılar şimdiden yapılırsa yararlı bile kabul edilebilir. Kulağa pek hoş gelmiyor ama şöyle düşünelim, gelecek için gerekli teknolojinin geliştirilmesi için bu saldırının kendisi veri sağlayacak türdendir. Örneğin böyle bir saldırının boyutları nedir, neler kullanılabilir, neler yapılabilir, ne tür önlemler düşünülmelidir, ne tür yeni önleyici teknolojiler üretilip servise konmalıdır?.. Acaba bütün bunlar için saldırı ileri teknoloji şirketlerine yeni bir alan açmış oldu mu?

Tersten bakalım: Hackerler bir ülkeye saldırı yapacaklar. İşte size yeni bir alan daha! Hackerlerce, “Kime, nasıl, ne yaparsak, ne ölçüde etki etmiş oluruz?” türü bir veri oluşturulmuş mudur? Örneğin, bir durumdan dolayı birilerini kızdıran bir ülkeye yönelenler karar versinler, üç gün işlere paydos ettirmek istesinler, bunu nasıl yapacaklar? İşte size yöntem! Peki, böyle bir olasılık için Türkiye nasıl önlem alacak? Bu konuda üretilen cihazları ve yazılımları satın alarak mı?

Önümüzdeki günlerde bu tip saldırıların temposu daha da artacak. Yeni savaş alanlarından biri de budur. Olayın Amerika’da olması ilginçtir. Ama “Oh olsun,” denmeyecek herhalde!.. Olay çeşitli açılardan değerlendirmeye alınmalıdır. Bu konuda Türkiye geç bile kaldı, bu günden tezi yok, ciddi önlemler alınması gerekmekte ve devletin bu yönde sıkı bir politika tespit edip yürütmesine ihtiyaç vardır. Bunun için hizmete alınan üç beş memur-hacker ile işe başlanmış olması yetmeyecektir elbette. Örneğin ülkedeki üretici firmaların (her alanda; otomobilden televizyona, telefondan faks makinesine, bilgisayardan buzdolabına, ayakkabıdan futbol topuna, hamur karma makinesinden mutfak robotuna, güvenlik kameralarından telefon dinleme cihazlarına, oy kullanma programlarından baraj kapağı açma motorlarına…) bu konuda neler yaptıklarını veya neler yapabileceklerini belirleyen bir büro var mı? Yoksa, “Bu işleri Google, Twitter düşünsün, bize ne?” mi diyeceğiz?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

google-surucusuz-otomobil-teknolojisi-ve-turkiye
ÖNCEKİ YAZI

Google Sürücüsüz Otomobil Teknolojisi ve Türkiye

kuresel-gidisat-nereye
DİĞER YAZI

Küresel Gidişat Nereye?

İnovasyon 'ın son yazıları

141 views

 Sonsuz Şiddet Dönemi ve Doğal Endişe

Yapay zekâ konusunun doğurduğu belirsizliği size, dahi makineler, derin karmaşa, sonsuz şiddet ve doğal endişe şeklindeki kavramlarla betimleyeceğim. Yaşam tarzımız hızla değişirken bireyler olarak alınan kararlarda herhangi bir etkimiz olmuyor. Daha çok kullanıcı oluyoruz, sayıdan ibaretiz, yani birer veriyiz. Yaratılan medeniyette her birimizin bir anlamı var.
2K views

Sosyal Medya Dilemması

Günümüzde derin bir biçimde sosyal medya dilemması veya gelişim paradoksu yaşanıyor! Dördüncü Sanayi Devrimi’nin etkileri her alanda değişimi tetikliyor. Teknolojinin ürünü medya platformları sosyal yaşamın ötesinde, hukuk, ekonomi, politika, uluslararası ilişkiler, güvenlik (ki içinde terörizm de var), sağlık ve eğitim gibi pek çok değişimin yerli yerine oturmasını baskılıyor. ABD’de yaşanan son 6 Ocak Senato Binası baskınını büyüteç altına alıp, konu hakkında tartışmak istiyorum. Ayrıca yazıda hukuki ihtiyaçlar açısından bazı temas ettiğim noktalar da olacaktır.
2.8K views

5G Teknolojisi ve ABD-Çin Rekabeti

Son birkaç yıldır en fazla duyduğumuz konulardan birisi 5G teknolojisi oldu. ABD ile Çin arasında büyük bir savaşa dönen teknolojide somut konu 5G’dir. Çin, 5G teknolojisini üretti. ABD henüz 3G’de kaldı. ABD bu alanda adım atana dek Çin’in teknolojiyi yaygınlaştırmasını yavaşlatmak veya durdurmak için önlemler almaya çalışmaktadır. Bu konu teknoloji kadar, istihbarat, ekonomi, altyapı, iletişim konusudur. Nedir 5G teknolojisinin farkı? ABD neden bu denli saldırgan davranıyor?
1.2K views

Netizenlerin Beyni Büyük mü?

Ağ tabanlı yaşam kalıplarının daha belirgin olacağı bir dönem girmiş bulunmaktayız. Yeni dönemin en önemli konularından birisi de kentlerin nadide noktalarında yaşayan ve değişik yaratıcılık kabiliyetine sahip genç beyinlerden azami istifade etmenin yollarını bulabilmektir. Silikon Vadisi örneğinden yola çıkarak birçok gelişmiş ülke kendi yaşama normlarına göre yeni bir sosyal yaşam dokusu oluşturmayı hedefliyorlar.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme