abdnin-suriye-argumani-coktuyse
ABD’nin Suriye Argümanı Çöktüyse...

ABD’nin Suriye Argümanı Çöktüyse…

13 Aralık 2018
Okuyucu

Dün (12 Aralık 2018) Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Fırat’ın Doğusundaki harekatın birkaç güne başlayacağını işaret etmişti. Bugün Pentagon, “Türkiye’nin ABD askerlerinin bulunduğu Suriye’nin Kuzey Doğusuna yönelik tek taraflı askeri eylemlerinden endişe duyuyoruz ve kabul edilmez buluyoruz,” diye bir açıklaması var. O zaman Türkiye’nin ve Suriye’de varlık gösteren güçlerin yapması gerekenler var. Ne mi?

Eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın BM kürsüsünden Saddam ve Irak üzerine ileri sürdüğü yalan argümanlar sonrasında emekliye ayrılırken söylediklerini hatırlayalım, utancını gizlememişti. O vakit haline bakıp Powell’a ve tersyüz edilen dünyaya bakıp insanlık adına üzüntü duymuştum. Bugün aynı duyguları hissediyorum. ABD’li yöneticilerin yarın utanacakları bir durum söz konusu olacak ve ben yine üzüleceğim.

BM kararı ile “DEAŞ’e karşı savaş” yapılması bakımından ABD önderliğinde 30’a yakın ülke koalisyon kurup Suriye meselesine müdahil oldular. DEAŞ’in ne olduğuna hiç değinmeyeceğim. Umarım bunları insanlığın önüne çıkaranları tarih yazacaktır. Belki aralarında Powell gibi itirafta bulunan ABD yöneticileri de olacaktır.

Suriye’ye gelelim. Bugün DAEŞ minimum tehdittir. Belki Suriye’de en az tehdit unsuru hangisi dense bu eli kanlı taşeron teröristlerdir. Zira ABD bunları kamyonlara, otobüslere bindirdi ve başka yerlere gönderdi. O zaman ABD’nin ve koalisyon ile burada bulunan Fransa gibi ülkelerin Suriye’de işi kalmadı. Hangi sıfatla Suriye’deler?

ABD meşruiyetini sürdürmek adına arada sırada bazı haberler yayımlıyor. Kamuoyunu ve uluslararası teşkilleri bu bilgilerle oyalamaya devam etmekteler. Bilindiği kadarıyla Deir ez Zor’a yakın alanda az sayıda terörist var. Halbuki o bölge ABD askerlerinin veya onlara çalışan taşeronların kolayca halledebileceği bir alanda. Neden DAEŞ orada tutuluyor? Eğer ABD askeri beceremiyorsa Türkiye gider orayı temizler. Savundukları geçerli bir argüman mıdır? Ayıp Amerika’ya, ayıp Pentagon’a, ayıp CENCOM komutanına…

Birleşmiş Milletler! Ne yaptı şimdi? Verdiği kararı gidip yerinde inceleyip geri alamıyor mu? Denetim gücü yok mu? Ne işe yarıyor BM?

O zaman Türk Dışişleri’ne, Rusya’ya ve meşru Suriye yönetimine bir görev düşüyor. Neler bunlar?

  • Rusya Federasyonu: BM’de daimi üye olarak ve bölgede istihbari güçlü olduğu nedenle Rusya derhal BM’yi toplantıya davet etmelidir. DAEŞ hakkında kapsamlı bir bilgilendirme yapmalı ve BM’nin Suriye’de DEAŞ ile savaş konusunda aldığı kararın hükmünün kalmadığını işaret etmelidir.
  • Meşru Suriye Yönetimi: BM Genel Kurulda çıkıp bizde DEAŞ tehdidi yok, ülkem ABD ve diğer ülkelerce işgal altında, hepsi çıksın,” türünden bir karar alınması için çağrıda bulunmalıdır.
  • Türkiye Cumhuriyeti: Bu konu için etkin bir diplomatik atak başlatmalıdır. Her türlü belge ile ABD’nin karşısına çıkmalıdır.

Fırat’ın Doğusu iyi de, daha pratik bir yol daha var: Muhalif gruplar ve rejim güçleri birlikte Deir ez Zor bölgesinde bulunan az sayıdaki DEAŞ’ı temizleyip BM nezdinde ABD’nin karşısına bu karşı argümanla çıkmalıdır.

Bu durumda ABD ne diyecek bakalım? İşte size diplomasi ile kazanmanın başka bir yolu daha…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

macron-ve-sari-yelekliler
ÖNCEKİ YAZI

Macron ve Sarı Yelekliler

muttefike-son-cagri
DİĞER YAZI

Müttefike Son Çağrı

Politika 'ın son yazıları

71 views

İsrail, İran ve Gazze

Genel bir değerlendirme yapalım, çünkü İsrail, 7 Ekim saldırısından 6 ay geçti ve "bugün Gazze'de üçüncü aşamaya geçtik" dedi. Bu ne demektir, bölgede başka ne gibi gelişebilir olabilir, hepsini inceleyelim.
50 views

Modern Rekabet

Burada modern rekabetin küreselleşmesi öyküsünü kendi içindeki kavramlarını tartışarak, Rusya ve Çin örnekleri üzerinden otoriter yönetimlerin eleştirisini yaparak açıklayacağım. Kavramsal olarak "modern rekabet" anlayışını bu şekilde açıklama imkanı bulacağım. Sonlara doğru kapitalizmin yozlaşmasını açıklayacağım. Bu kısımda da Anglo-Sakson yapıyı ve Kıta Avrupa'sını işaret edeceğim. Burada anlaşılması gereken şu olacak: Demokrasi ve insanlığın gelişimi kimsenin insafına kalmamalı, rekabetin yapılma amacı değer üretmek esaslı olmalı.
53 views

Seçimler ve Beka

31 Mart Yerel Seçimleri gerçekleştirildi ve Türk demokrasisi kazandı diyoruz. Ben ise size bu seçimleri örnekleyerek bir "beka seçimi" ne demek oluyor, bunu açıklayacağım. Buradan hareketle yapılması gerekenleri de gözden geçirmiş olacağım.
76 views

Politikada Gri Kavramlar

Size politika amaçlı yapılan propaganda konusu içinde yer alan kavramsal bir temayı sunuyorum, grilik. Gri kavramların dış ve iç politika yansımalarına bakacağım. Özellikle ABD dış politikasında kendi çıkarına yaklaşımlar sergilemesi neticesinde görülen gri kavramlar konusunu işleyeceğim. Buna örnek olarak Filistin-İsrail, terörle mücadele, sözde soykırım tasarısı gibi konular da yer alacak.
144 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme