muttefike-son-cagri
Müttefike Son Çağrı

Müttefike Son Çağrı

14 Aralık 2018
Okuyucu

Görüldü ki hemen herkes aynı düşüncede, Türkiye Fırat’ın doğusunda ABD’nin yapmaya çalıştığı oldubittiyi asla kabul etmiyor. Millet güvenlik güçlerini Suriye sınırına gönderirken, marjinal bölücü ve terörist ruhlu politikacılar hariç, eksiksiz destek veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti bu noktaya çok zor şartlardan geçerek geldi, şüphesiz. Bir kere müttefiki Amerika’nın göz göre göre, Türkiye’nin güvenliğine kast eden tarzda, Suriye’de bu tür teröre destekle inşa etmeyi planladığı uydu devletçik fikrini kabullenemedi. Halen daha bunu sorguluyor! Bunca yıllık işbirliği, dayanışma, omuz omuza mücadele… Nerede o dostluk ve müttefiklik ruhu?

ABD, sadece kuzey Suriye meselesinde değil, başka meselelerde de aynı tür oldubittileri yapmaya çalıştı. Suudileri kışkırttı. Mısır’ı uydu devlet haline getirdi. Filistin sorununun çözümünü kilitledi. Önüne gelene ambargo koydu…

Bugün gelinen noktada “iki eski dost” ülke olarak mı veya “birbirini asla kandırmamış iki dost” olarak mı konuşuyoruz, yoksa tersi mi? Bugün yönetim anlayışı bakımından hangi Amerika var? Gücü, adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü, evrensel hakları temsil eden Amerika mı, yoksa asla güven vermeyen, Merkantilist, Popülist, Kleptokrat bir Amerika mı? Bu Amerikan Yönetimi mi tarif edilen Batı medeniyetinin normlarını ve kültürel düzeyini temsil ediyor? Örnek olunan bu mudur? İnsanlık bu tarz yöntemlerle ve anlayışlarla mı kendini güvende hissedecek?

Amerikan Yönetimini temsil edenler bu sözleri basit görmesinler. Bu sözler dünyanın geleceğinin belirlenmesinde nelerin, nasıl yapıldığını ve hatta yapılması gerektiğini iyi bilen bir anlayıştan gelmektedir. Bunlar sıradan insan hakları beyanları veya duygusal tepkiler olarak düşünülmesin. Bir kural konacak ise müşterek konmalıdır.

Temennim odur ki Amerikan Yönetimi üstün insanlık değerlerini hiçe saymaz ve adaleti basit politik çıkarlara değişmez. Bulunduğu yerden tekrar düşünür ve hatasını telafi etme erdemiyle hareket eder. Tıpkı dün gece aldığı kararlar gibi… Malum, Myanmar ve Yemen için bazı kararlar aldılar. Bu tür doğru işaretler sürdürülmelidir. ABD’nin Suudiler meselesinde de ikilemden kurtulması gerekmektedir. Bazı toplumlar için çok önemli olan mezhep ve etnik konuları bilerek kışkırtarak politika yapmanın aslında insanlığa zarar verdiğini, düşmanlıkları derinleştirdiğini unutmamalıdır. Ortadoğu’da her şeyin açıklaması ne İsrail’dir ne de enerjidir. Bunlar öndeki konulardır, asıl olan insani değerlerdir. Bu bağlamda işaret ediyorum, Amerika Irak ve Suriye’nin bölünmesinden yana olmaktan vaz geçmelidir. Bugün 4,5-5 milyon Suriyeli başka ülkelerde sığınmacıdır. Bunları düşünerek hareket etmek en doğrusudur. “Beş milyonu 10 bin kişiye değişirim,” diyen bir akıl varsa orada dursun artık.

Şimdi!.. Sadece Suriye sınırında ve Ortadoğu’da değil, asırları kapsayacak küresel çapta jeopolitik bir bölünmenin eşiğinde bulunulduğunu Amerikan Yönetimi şu an ya görecektir ya da bunu kabul ederek adımını atacaktır. Son ikaz budur! Türk Milleti Amerikan Yönetiminin adaletten ve insanlıktan yana olmasını temenni etmektedir ve beklemektedir. Tarihte örnekleri görüldüğü gibi bundan sonra da adalet ve insanlık yolunda omuz omuza olmayı istemektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

abdnin-suriye-argumani-coktuyse
ÖNCEKİ YAZI

ABD’nin Suriye Argümanı Çöktüyse…

cenevrede-disisleri-bakanlari-toplantisi
DİĞER YAZI

Cenevre’de Dışişleri Bakanları Toplantısı

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
97 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme