wto-20-izleme-raporu
WTO 20. İzleme Raporu

WTO 20. İzleme Raporu

Okuyucu

Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) G20 ülkelerinin ticari önlemleri hakkındaki 20. İzleme Raporu yayımlandı. WTO, dünyanın en büyük 20 ekonomisini oluşturan G20 ülkelerinin 2018’in 5 aylık (Mayıs-Ekim) döneminde toplam 481 milyar doları kapsayan 40 yeni ticaret kısıtlayıcı tedbir aldığını bildirdi ve bu kısıtlamaların fazla olduğuna dikkat çekti.

Yeni ticaret kısıtlayıcı tedbir arasında tarife artışları, ithalat yasakları ve daha sıkı gümrük prosedürleri bulunmaktadır. Raporda, G20 ülkeleri arasındaki yeni ithalat kısıtlayıcı tedbirlerin bir önceki döneme göre 6 kat artarak rekor seviyeye ulaştığı, bunun WTO’nun G20 ticaretini izlemeye başladığı 2012’den bu yana en yüksek oran olduğu vurgulandı.

WTO, 1948’de yürürlüğe giren Gümrük ve Ticarette Genel Anlaşma’nın (GATT) devamı olarak 1995’de Cenevre’de kuruldu. 164 üyesi ile dünya ticaretinin yüzde 98’ini temsil eden WTO, ülkeler arasındaki ticaretin etkin şekilde gerçekleştirilmesi, haksız ticari uygulamaların engellenmesi için faaliyet gösteriyor. Ancak son gelişmeler engelleri kaldırmak ve ticareti geliştirmekten ziyade, eldeki gücü karşı tarafa kısıtlayıcı bir silahmış gibi kullanma eğilimi yarattı. Bu durum WTO’nun var olma sebeplerine ters bir durumdur.

Yetkililer ticaretteki gerginliğin bir tehdide dönüşmesinden yakınıyorlar ve mevcut trendin bu şekilde devam etmesi durumunda dünya genelindeki büyüme, iş ve tüketici fiyatları üzerindeki potansiyel etkileriyle ekonomik risklerin artacağı uyarısında bulunuyorlar.

ABD-Çin arasında Ticaret Savaşı olarak tanımlanan süreç, ABD’nin Temmuz 2018’de Çin’den ithal ettiği çok sayıda ürüne yüzde 25 ek gümrük tarifesi uygulamasıyla başlamıştı. Çin de karşı önlem olarak ABD’den ithal ettiği bazı ürünlere ek gümrük vergisi getirmişti. Eylül sonunda, ABD Çin’den ithal ettiği 200 milyar dolarlık ürüne daha ek gümrük tarifesi uygulamaya başlarken, Çin ABD’den ithal ettiği 60 milyar dolarlık ürüne yönelik benzer uygulamaya geçmişti.

Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini, dünya ticaretinin de yaklaşık yüzde 75’ini gerçekleştiren G20 ülkeleri Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Barbaros’a Doğu Akdeniz’de Taciz

DİĞER YAZI

Ekonomik Savaşın Kaybedeni Kim?

Ekonomi 'ın son yazıları

Ekonomide Değer Dersleri

Bir yönüyle pandemi, küreselleşme, yeşil enerji ve derken tedarik zincirleri. Diğer yönüyle ABD ve Çin rekabeti.