turkiyede-gelenek-donusum-ve-politika
Türkiye’de Gelenek

Erdoğan Esad dedi!

5 Şubat 2020
Okuyucu

Bugün (5.2.2020) Cumhurbaşkanı Erdoğan çok önemli bir konuşma yaptı, Türkiye’nin Suriye’de sürdürdüğü harekatta yeni bir safhaya geçildiğini işaret etti. Esad güçlerinin taammüden askerimize saldırıda bulunmasına karşılık, 1998 Adana Mutabakatı ve Birleşmiş Milletler’in verdiği meşru müdafaa hakları gereği bu strateji ve politikasına temel teşkil etmektedir. Özet halinde bu yeni durumu ele alalım.

Türkiye, kendi güvenlik güçlerine ilave olarak, Suriye’de beraber hareket ettiği Suriye Milli Ordusu’nu hedef alan her türlü tehdidi düşmanca görmektedir. Suriye’de sürdürülecek operasyonlar bu Suriye Milli Ordusu ile müştereken sürdürülmeye devam edilecek. Dolayısıyla Türkiye tarafı silahlı kuvvetleri içinde SMO birlikler de kapsanmaktadır.

Türkiye’nin Suriye’de üç coğrafyada harekatı sürüyor. Bir, Fırat’ın doğusu Barış Pınarı bölgesinde, Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki güvenli bölge çalışmalarına ilave olarak, bu bölgenin doğusunda ve batısında kalan ve Rusya ile mutabakat gereği sürdürülen faaliyetlerin alanında bir değişiklik yapılıyor. Şubat sonuna kadar bir değişiklik olmaz ise Türk tarafı silahlı kuvvetler PKK/YPG terör örgütünü buradan kendisi çıkaracak. İki, Fırat’ın batısı Tel Rıfat bölgesi bir ur halinde. Şubat sonuna kadar bir değişiklik olmaz ise PKK/YPG terör örgütü buradan Türk tarafı silahlı kuvvetlerce çıkarılacak. Üç, İdlib bölgesinde Şubat sonuna kadar bir değişiklik olmaz ise Türk tarafı silahlı kuvvetler inisiyatifi eline alacak ve karşısındakiler esasen rejim güçleri olacak. Rusya Türkiye’nin önünde duramayacak.

İdlib Çatışmasızlık Bölgesinde ateşkese uyulacak. Bu kapsamda Rusya, İran ve Rejim güçleri ateşkese karşılık bir harekat yapamayacak. Halen devam ettirdikleri operasyonlara son verecekler. Türkiye Esad güçlerinin Çatışmasızlık Bölgesi dışına çıkarılmasını Şubat ayı sonuna kadar tamamlayacak.

Burada Şubat ayı sonu itibarıyla, her ne kadar “rejim güçleri bölgeden çıkacak” dense de aslında bu Rusya’ya verilmiş bir süredir.

Halen Türk askerinin yerleştiği Serakib kasabası itibarıyla, Lazkiye-Halep hattı olarak işaret edilebilecek M4-M5 karayolunun kuzeyine, İdlib kentini de içine alan bölgede Türk askeri pozisyonunu sürdürecek. Bu 30-35 kilometre derinlikli alanda bir taraftan yeni sığınmacı hareketinin olmaması açısından güvenlik sağlanacak hem de buraya briketten barınakların inşasına başlanacak. Ayrıca Çatışmasızlık Bölgesindeki gözlem noktaları da yerinde kalacaktır. Eğer burada bir ihlal olursa anında mukabelede bulunacaktır. Şubat ayı sonuna kadar beklenecek, bu tarih itibarıyla Tür tarafı kuvvetleri Esad güçlerini Çatışmasızlık Bölgesinden kendisi çıkaracaktır.

Evet, sonuçta Esad Türkiye’nin hedefidir. Rusya duruma el koymak zorundadır. Esadsız bir çözümü de gündemine alabilir.

Rusya ile stratejik ortaklık sürmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

operasyon
ÖNCEKİ YAZI

Operasyon

putine-ve-esada
DİĞER YAZI

Putin’e ve Esad’a…

Güvenlik 'ın son yazıları

8 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme