rusya-ile-stratejik-ortaklik
Rusya ile Stratejik Ortaklık

Rusya ile Stratejik Ortaklık

26 Ağustos 2018
Okuyucu

Suriye’de sona doğru. Rusya ve Türkiye “stratejik ortak” olduğunu açıkladı. Kime açıkladı bunu? Konu ne? Karşı grupta kimler var? Önümüzdeki günler çok daha belirgin süreçleri kapsayacak. Hazır olun!

Hatırlayacağınız üzere kamuoyunda İdlip konusu gündeme gelince ilk Savunma Bakanı Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan heyetinin Moskova ziyareti olmuştu. Ardından yaklaşık bir hafta geçti ve bir Moskova ziyareti daha gerçekleşti. Bu ziyarete ilave olarak DİB Mevlüt Çavuşoğlu da eklendi. Peki bu ziyaretler ne idi?

Kamuoyu önünde ne gördük ne söylendi? Kremlin’de muhatapları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir masada oturdular. Rus DİB ve Savunma Bakanı ellerindeki dosyaları çantalarına koydular. Sn. Çavuşoğlu daha sonra açıklamasında “Rusya’nın stratejik ortağımız olduğu” konusunu ilan etti.

Strateji kavramı öyle kolay kullanılmaz. Eğer iki ülke söz konusu ise, yapılan strateji uzun yıllara sari bir perspektifi, belli bir coğrafyayı, elde edilecek hedefleri kapsar. Türkiye ve Rusya önceden stratejik ortak değillerse ve şimdi ortak stratejimiz var diyorlarsa konu ne?

Evet!.. İlk ziyaret eden heyet strateji metninin görüşmelerini gerçekleştirdi. Arada telefonlar edildi, diplomatlar mektuplar götürüp getirdiler. Metinde anlaşma sağlandı, Doğu Akdeniz ve Suriye merkezli savunma amaçlı bir strateji hazırlandı. Sonra bu metin Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı. Ardından DİB Çavuşoğlu ile giden heyetin elindeki dosyaya Başkan Putin de imzasını attı. Her iki taraf kendinde kalacak nüshaları çantalarına koydular. Ve bizler yukarıdaki fotoğrafı gördük.

Metnin kapsamında neler olabilir? Öncelikle Suriye meselesinde belirlenen bir yol haritası var. Bu arada Esad da işin içinde olacak ki, statü belirginleşmiş olsun, değil mi? Yol haritası içinde İdlip ve mülteciler de dahil, ama aslında sona giden bir plan var. Metinde bir “Özerk Kürt Bölgesi” türünden oluşum söz konusu olmasa gerek. Amerikan ve İsrail planı bu bağlamda önlenmiş görünüyor. Ancak bölgede fiilen yerleşmiş bulunan ABD’nin varlık durumu da bir biçimde açıklanmış olması gerekir. Bu maksatla, ABD (ve ortakları için) politikalarında gerekçe teşkil eden IŞİD konusu metinde mutlaka tespit edilmiştir. Stratejik ortaklık metninde İran’ın imza atmaması normaldir. Onun hakları Rusya marifetiyle gerçekleştirilecektir. Bu onların ikili başka ittifaka dayalı bir metinle sabitlenmiş olmalıdır. Bu durumda Suriye’deki İran etkisi ve Hizbullah gibi konular Rus-İran bağlamında düşünüldüğünden Türk-Rus metninde yer almamış görülüyor. Sonuçlar itibarı ile değerlendirelim. Bu stratejik ortaklık durumuyla Türk ve Rus tarafların elleri birlikte güçlendiriyor. Kimlere karşı? İsrail, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve hatta İran ve Suudi Arabistan.

Almanya ile Ekim’de bir dörtlü zirve (Almanya, Fransa, Rusya ve Türkiye) yapılacak. Elbette Konu çok kapsamlı. Suriye, enerji, nükleer, Ukrayna, ticaret savaşı, vs. Ama Almanya, ABD engellediğinden, burnunu bir türlü Suriye’ye sokamadı. Almanya, İran ile çok iyi ticaret yapmakta. Bu durumda dörtlü zirvenin işe yaraması ile birlikte bir gruplaşma söz konusu olacak.

Karşılığında olanlar belli; ABD ve İsrail kendi grubunu topladı bile.

Bölge çok ısındı! Gizli anlaşmalarla meydana gelen bu ittifaklar bana tarihten başka örnekleri hatırlattı…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

dortlu-zirve-ve-onemi
ÖNCEKİ YAZI

Dörtlü Zirve ve Önemi

politik-psikolojik-etki
DİĞER YAZI

Politik Psikolojik Etki

Politika 'ın son yazıları

39 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
82 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
95 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
122 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
88 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme