kuzey-kore-konusu
Kuzey Kore Konusu

Kuzey Kore Konusu

Okuyucu

Dün Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdi. Bu gelişme başta Güney Kore olmak üzere bölge ülkelerinde endişe yarattı. Konunun ekonomik ve politik yansımaları oldu. Bugün Türkiye’de doların yükselmesini yorumlayan ekonomistler bu olayı sebep gösterdiler.

Merak edilen konular var. Kuzey Kore’nin silahlanmasına müsaade edilmesinin nedeni ne? Bölgede askeri üsleri mevcut süper güç Amerika Kuzey Kore’ye neden bu kadar tahammül etti, daha sıra oraya gelmedi mi? Kuzey Kore’ye yüz verenler başta Çin ve Rusya mı?

Önce şunu ifade etmek gerekir. Kuzey Kore komünist dönemin ve bölgedeki savaşların devamı olarak meydana çıkmış bir ülkedir. Şu an için bu ülke ile Çin’in, İran’ın ve Rusya’nın ticareti ve ortak projeleri bulunmaktadır. Sadece bu durum bile bizlere ne olup bittiği hakkında yeterli bir fikir verecektir.

Bir de tersini düşünelim. Başka biri çıksa, Amerika’ya Tayvan’da ve Güney Kore’de ne işin var dese, cevap ne olur? “Dünya savaşı sonrası anlaşmalar gereği buralara geldim, burada durmak bana da masraflı oluyor…” mu diyecek? Bölgedeki Amerikan varlığı için örneğin Güney Kore’nin savunmasına katkı sağladığı sebeple Amerika’nın yıllık belli bir katkı payı aldığını unutmayalım. Demek ki konu para değil, güç dengelerinden kaynaklıdır. Bunun dışında Pasifik’in Asya tarafında savunma ve araştırma amaçlı görevli Amerikan savaş gemileri nereden ikmal yapacaklar?

Yani oralarda bir arz-talep dengesi var ve bu kurulu yapı içinde birşeyler sebep oluşturmalı. Bugün bu sebep fiilen Kuzey Kore’dir. Çok düz bir mantıkla işaret edelim. Hem Amerika hem de Çin için Pasifik’te meşruiyeti temin eden veya gerektiğinde manipülasyonlara kaynaklık edecek bir ülke ve onun ilginç bir yöneticisi olmalı, değil mi? Dünyanın diğer tarafına garip gelebilir ama şöyle; inançlarına göre ülkesinde halk Kim’e tanrı benzeri bir yaklaşımla bağlı. Diktatörlük ise bu durumu biraz daha kolaylaştıran bir konu. Yani durumda gariplikler çok…

Bölgedeki ülkeler biraz sıkıştırsalar hem Kuzey Kore’nin bu tuhaflıklarını ortadan kaldırılabilirler, hem de birleşmiş bir Kore meydana getirilebilir. Mümkün değil mi? Batı ve Doğu arasında Soğuk Savaş varken, nükleer silahların en fazla denemesinin yapıldığı bir dönemde, Avrupa’daki bölünmüş Almanya sorununu çözmüş bir dünya buradaki sorunu mu çözemeyecek? Sanki çözüm için isteksizlikler de var gibi…

Kim Jong-un gibi aktörler spekülatif dünyanın kuklalarıdır. Bir işe yarıyorlardır herhalde! Ama beni üzen konu Kore’de her iki tarafta yaşayan akrabaların birbirleriyle kucaklaşamamalarıdır. Hele bir de yanlışlıkla tetiğe bir fanatik dokunur da insanlık hiç unutamayacağı bir acı yaşarsa, bunun asıl sorumlusu bugün bu duruma imkan veren güçler olacaktır. Eğer bu risk var ise Kim’i kim kontrol ediyor dersiniz?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Siber Savaş ve Türkiye Misali

DİĞER YAZI

Kamu Düzeni ve Güvenliği Üzerine Bir Değerlendirme

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak