pkk-teror-orgutunun-panigi
PKK Terör Örgütünün Paniği

PKK Terör Örgütünün Paniği

30 Temmuz 2019
Okuyucu

PKK terör örgütünün son durumu ne? Yorumculara bakıyorum, standart açıklamalar yapıyorlar: Tepelerine vuruyoruz, kaçıyorlar, kopuş var, destek azaldı, kaynakları kuruyor… Bunların hepsi doğru. Bunlar işin sahadaki kısmı. Ama konuya büyük resimden bakmak gerekiyor. PKK terör örgütünün panik içine girmesinin asıl nedenlerini konjonktürel olarak açıklamak mümkün.

Kim hangi hesabı yapıyor? Önce bunlara bakalım:

  • ABD’nin planı ve uygulaması şöyle: PKK terör örgütü elebaşlarından üçü üzerine yakalama kararı ve ödül açıklansın. Esasen Suriye’deki SDG desteklensin. ABD vesayetçi örgütünü meşrulaştırmanın hesabı içinde görüntü veriyor.
  • İsrail ısrar ediyor: PKK terör örgütü iyi bir aparat. Her konuda kullanılır. Hatta İran’a karşı da önemlidir. İsrail terörle bölücülüğünü devam ettirmenin hesabı içinde görünüyor.
  • Avrupa: Bir şekilde PKK terör örgütünün sivil uzantıları ile ilişkiyi kesmek istemiyorlar. Böylelikle olayların dışında kalmamanın peşindedir.
  • Rusya PKK terör örgütüne şöyle diyor: Suriye’de ABD ile işbirliği içine giren PKK/YPG terör örgütü, bundan türetilen SDG Rusya’nın çıkarından tamamen uzaktır. Üstelik PKK terör örgütü ve uzantılarının bugün Suriye’de toprak bütünlüğünü bölmeye çalışmaları Rusya’nın bölgesel politikalarına terstir. Rusya, İran, Suriye ve Türkiye ile işbirliğini geliştirmeyi daha değerli bulmaktadır. Bu aynı zamanda Doğu Akdeniz’deki Rusya’nın amaçlarına karşılık gelir.
  • Yeni durumda PKK terör örgütünün Kuzey Irak’ta IKBY (KDP) ve KYB içinde yer bulma şansı az.
  • Mevcut Irak merkezi yönetimi, yani Irak Devleti, bu terörist örgütü topraklarında istemiyor.
  • İran PKK terör örgütü ve topraklarındaki uzantılarını istemiyor.

Eğer resme böyle bakılırsa (veya benzeri biçimde) daha doğru olur.

Başat güçler ve bölgenin ileri gelen ülkeleri tarafından bu coğrafyaya yeni bir şekil verilmeye çalışılıyor. Türkiye dahil, taraflar temposunu artırdılar ve bu düzenleme işinde (veya düzenlemeye karşı girişimlerde) hemen herkes yeni taktikler izliyorlar ve inisiyatifle hareket ediyorlar.

Bugünlerde PKK terör örgütü sözde üst düzey yöneticileri düşünmeye başladılar. Büyük resimde sadece SDG içinde kalarak bir yer bulmayı red edenler var. Birbirlerini ikna etmenin peşindeler. Hatta terörist başı Abdullah Öcalan’ın yazdığı son mektup bu ikna çabalarında ABD politikalarının da bir göstergesidir. Sahada Türkiye’nin baskısı da çok arttı. Zora girdiler, bir karar vermek durumundalar.

Ne halleri varsa görsünler, bu ayrı konu. Ama Türkiye, ABD ile Güvenli Bölge konusunun geri planında, bu PKK terör örgütü konusu üzerinden bir müzakere yürütüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Siber Savaşta Üstünlük Arayışı

baris-koridoru
DİĞER YAZI

Barış Koridoru

Güvenlik 'ın son yazıları

19 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
107 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
160 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
171 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
137 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme