pkk-teror-orgutunun-panigi
PKK Terör Örgütünün Paniği

PKK Terör Örgütünün Paniği

Okuyucu

PKK terör örgütünün son durumu ne? Yorumculara bakıyorum, standart açıklamalar yapıyorlar: Tepelerine vuruyoruz, kaçıyorlar, kopuş var, destek azaldı, kaynakları kuruyor… Bunların hepsi doğru. Bunlar işin sahadaki kısmı. Ama konuya büyük resimden bakmak gerekiyor. PKK terör örgütünün panik içine girmesinin asıl nedenlerini konjonktürel olarak açıklamak mümkün.

Kim hangi hesabı yapıyor? Önce bunlara bakalım:

  • ABD’nin planı ve uygulaması şöyle: PKK terör örgütü elebaşlarından üçü üzerine yakalama kararı ve ödül açıklansın. Esasen Suriye’deki SDG desteklensin. ABD vesayetçi örgütünü meşrulaştırmanın hesabı içinde görüntü veriyor.
  • İsrail ısrar ediyor: PKK terör örgütü iyi bir aparat. Her konuda kullanılır. Hatta İran’a karşı da önemlidir. İsrail terörle bölücülüğünü devam ettirmenin hesabı içinde görünüyor.
  • Avrupa: Bir şekilde PKK terör örgütünün sivil uzantıları ile ilişkiyi kesmek istemiyorlar. Böylelikle olayların dışında kalmamanın peşindedir.
  • Rusya PKK terör örgütüne şöyle diyor: Suriye’de ABD ile işbirliği içine giren PKK/YPG terör örgütü, bundan türetilen SDG Rusya’nın çıkarından tamamen uzaktır. Üstelik PKK terör örgütü ve uzantılarının bugün Suriye’de toprak bütünlüğünü bölmeye çalışmaları Rusya’nın bölgesel politikalarına terstir. Rusya, İran, Suriye ve Türkiye ile işbirliğini geliştirmeyi daha değerli bulmaktadır. Bu aynı zamanda Doğu Akdeniz’deki Rusya’nın amaçlarına karşılık gelir.
  • Yeni durumda PKK terör örgütünün Kuzey Irak’ta IKBY (KDP) ve KYB içinde yer bulma şansı az.
  • Mevcut Irak merkezi yönetimi, yani Irak Devleti, bu terörist örgütü topraklarında istemiyor.
  • İran PKK terör örgütü ve topraklarındaki uzantılarını istemiyor.

Eğer resme böyle bakılırsa (veya benzeri biçimde) daha doğru olur.

Başat güçler ve bölgenin ileri gelen ülkeleri tarafından bu coğrafyaya yeni bir şekil verilmeye çalışılıyor. Türkiye dahil, taraflar temposunu artırdılar ve bu düzenleme işinde (veya düzenlemeye karşı girişimlerde) hemen herkes yeni taktikler izliyorlar ve inisiyatifle hareket ediyorlar.

Bugünlerde PKK terör örgütü sözde üst düzey yöneticileri düşünmeye başladılar. Büyük resimde sadece SDG içinde kalarak bir yer bulmayı red edenler var. Birbirlerini ikna etmenin peşindeler. Hatta terörist başı Abdullah Öcalan’ın yazdığı son mektup bu ikna çabalarında ABD politikalarının da bir göstergesidir. Sahada Türkiye’nin baskısı da çok arttı. Zora girdiler, bir karar vermek durumundalar.

Ne halleri varsa görsünler, bu ayrı konu. Ama Türkiye, ABD ile Güvenli Bölge konusunun geri planında, bu PKK terör örgütü konusu üzerinden bir müzakere yürütüyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Siber Savaşta Üstünlük Arayışı

DİĞER YAZI

Barış Koridoru

Güvenlik 'ın son yazıları

Anadolu

Depremin yükü bir hayli ağır. Henüz yaralarımızı sarma aşamasındayız. Yapılacak çok işimiz var. Benin konum; ne

Stratejik Dönüm Noktası

Rusya’nın 18 Ocak 2023 Dnipro saldırısından bugüne hangi gelişmeler oldu? Önümüzdeki günlerde Ukrayna’daki savaşın cephesi, Rusya-NATO

Stratejiyle Kazanmak

Çok Alanlı Operasyonlar bahsinden ne anlıyoruz? Ukrayna’daki savaşta ABD, Rusya’yı nasıl yıpratıyor? ABD, Çin ile hangi