savunma-sistemleri-konulari-nasil-cozulecek
Savunma Sistemleri Konuları Nasıl Çözülecek?

Savunma Sistemleri Konuları Nasıl Çözülecek?

22 Mayıs 2019
Okuyucu

Yetkililerin beyanlarına ve konjonktürel gerekliliklere bakılırsa savunma ve strateji konularında sıkışan bir takvimin olduğunu işaret ediliyor. Piyasalar dahi bu sorun nasıl çözülecek diye soruyor. Beklentiler yüksek. Peki, olma ihtimali yüksek çözümü nasıl tarif edebiliriz? Burada konu ettiğimiz savunma sistemleri Patriot, F-35, S-400, SAMP-T’dir.

Patriot hakkında Haziran ayı sonunda Türk tarafı teklife cevap verecek. Esasında cevap verme konusu geniş düşünülerek açıklanabilir. S-400’ler olsa da olmasa da Patriot gereklidir. Bir kere NATO sistemidir. Mevcut bütün sistemlerle ve hatta F-35’lerle de entegredir. Olumlu cevap verilebilir mi, evet.

F-35 programı devam ediyor. ABD’de 4 uçağımız, pilotlar ve yer ekipleri var ve eğitimler sürüyor. Kasım gibi ilk 2 adet F-35’in Türkiye’ye uçmaları bekleniyor. Malatya’da üs hazırlandı, uçaklar için hazırlık tamam.

Bütün bunlarla ilişkili ana karar S-400 konusudur. S-400’lerin alımından geri adım atılmıyor. Burası açık ama kullanıp kullanmamak Türkiye’nin seçeceği bir konudur. Hazırlıklar da aksaksız tamamlanabilir. Nitekim personel eğitimi ve Türkiye’de teknik destek yapılarının inşası süreçleri planlandığı şekilde devam ediyor. S-400 sistemleri gelir ve konuşlandırılır. Varlığı caydırıcıdır, bu belli. Operatif kullanımı ise NATO tarafından denetim altında tutulabilir. ABD’ye bu güvence verilebilecek mi, karşı taraf bu çözüm yolunu kabul edecek mi, şimdi bunu göreceğiz.

Fransa ile SAMP-T görüşmeleri ve Avrupa savunma şemsiyesi ile bütünleşme konusu konuşuluyor. Bu olabilir ama diğerleri kadar acil çözüm bekleyen bir konu değil. Hatta Türkiye ile Avrupa’nın teknoloji işbirliği de Savunma Sanayii perspektifine dahil edilebilir. Ben bu konuyu orta vadeli görüyorum.

Yukarıdaki tarifin bugüne kadar yetkililerin ifade ettikleriyle çelişmeyeceği açıktır. Halen görüşler devam etmektedir. Aslında teknik olmaktan daha çok politik kararlarla alakalı beklentiler söz konusudur. Politik denklemin izahı ile bir çözüme gidilebilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

irana-mudahale-kapida
ÖNCEKİ YAZI

İran’a Müdahale Kapıda

askerlik-sisteminde-reform
DİĞER YAZI

Askerlik Sisteminde Reform

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme