siber-savas-hazirligi
Siber Savaş Hazırlığı

Siber Savaş Hazırlığı

3 Ekim 2018
Okuyucu

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in geçtiğimiz günlerdeki Avrupa gezisi esnasında Siber Savaş ile ilgili ilginç açıklamalar oldu. Rusya’nın Siber Savaş kapsamında önümüzdeki dönemde önemli çalışmalar başlatacağını ve açıkça tehdit oluşturacağını işaret eden Mattis’in heyetindeki ABD’nin NATO uluslararası güvenlik meselelerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Katie Wheelbarger, “NATO’nun da buna göre yapılanmasını tamamlaması, taarruz ve savunma kabiliyeti yapabilmesi gerektiğini,” işaret etti. Wheelbarger, “Öncelikle bu adımlarla Rusya’ya yönelik bir mesaj gönderiliyor,” dedi. Bakan Yardımcısı, “söz konusu hamlenin, Rus siber girişimlerine karşı, NATO’nun önlem almasına ve ittifakta daha tutarlı bir siber politika oluşturulabilmesine imkan vereceğini,” belirtti. Peki, bizde sorun var mı?

NATO 2014 yılında siber kara, hava ve deniz savaş alanını tanımlamış idi. Yakın tarihli bir zirvede üye 29 ülke NATO’nun siber kabiliyetleri için gerekli altyapı hakkında karar verecekler. NATO’da siber faaliyetleri koordine etmek için yeni bir Siber Eylem Merkezi kurulacak. Her NATO üyesi ülkenin kendi siber yeteneklerini bu merkeze entegre etmesi sağlanacak.

Wheelbarger, “ABD’nin siber imkanları kontrol edeceğini, istenirse bu kabiliyetlerini NATO’yu desteklemede kullanacağını,” söyledi. Bakan Yardımcısı, “NATO’nun siber yeteneklerini artırmak için İngiltere liderliğinde yürütülen faaliyetlerin sürdüğünü” de işaret etti.

Geçtiğimiz yıl ABD, İngiltere, Almanya, Norveç, İspanya, Danimarka ve Hollanda, Siber Taarruz Güçleri’ni daha kapsamlı bir şekilde kullanmak için kendi ordularında Siber Savaş Prensipleri Dokümanları’nı hazırladılar.

Uzmanlar tarafından, Avrupa’da kötü amaçlı yazılımların dağılması konusunda tedbirler alınması gerektiği işaret ediliyor. Demokrasi içerisinde bu kapsamdaki müdahaleler ve gereken usullerin tatbiki, bazen yanlış anlaşılmalara sebep olabileceğinden, NATO olarak bir standardın geliştirilmesine ve kabulüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kapsamda Baltık ve İngiliz güvenlik yetkilileri bir endişesini açıklıyorlar. “Avrupa’daki enerji ve telekomünikasyon ağları ile internet dezenformasyon şirketleri saldırıya açık konumdadır. Rus hackerler buraya saldırı yapma imkanına sahiptir. Uygulanacak tedbirlerde her bir şirket ve bireysel kullanımın dahi kontrolü gerekmektedir.”

ABD istihbarat yetkilileri 2016 ABD Başkanlık Seçimlerine kadar bu konuda pek dikkatli değillerdi. Ancak görüldü ki, seçim kampanyasına Rus bilgisayar korsanları sızdılar. Demokratik Ulusal Komitesi’ni ihlal ettiler ve gizli bilgileri sızdırdılar.

Bütün bu konularda görüleceği gibi tedbir alınmaz ise demokrasiler içinde birçok sorun sahası var.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, kuralların siber silahlara ilişkin kural koymakta zorlandıklarını söylüyor. Bu merkezden bir ABD yetkilisi, “Bence daha büyük bir meydan okuma ABD içinde, asıl düşmanla işte bu zor şartlarda mücadele ediyoruz. Siber taarruz kuralları nelerdir? Birey, siber saldırı imkanlarını kullanmaya başladığında buna karşı süreçler nasıl gelişecek? Şimdiden zor sorular,” dedi.

Bu arada, ABD istihbarat yetkilileri 6 Kasım Kongre seçimleri öncesinde bir dijital atak bekliyorlar. Eylül ayında Beyaz Saray, yabancı bilgisayar korsanlarına karşı yeni bir Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi kapsamında tedbirler programını yayımladı.

Bu yazı ABD, NATO, Avrupa ülkeleri, şirketler, bireyler… derken kapımızdaki önemli bir sorunu dile getirmek içindir. Bizler devlet, şirket ve birey olarak neredeyiz, hatta hangi savunma kampındayız? Bu konular giderek gelişecek başka soruları doğuracaktır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

turk-f-35leri-hakkinda-gelisme
ÖNCEKİ YAZI

Türk F-35’leri Hakkında Gelişme

propagandayi-anlamayanlara
DİĞER YAZI

Propagandayı Anlamayanlara

Güvenlik 'ın son yazıları

30 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
71 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme