degisim-cagi
Değişim Çağı

Değişim Çağı

20 Haziran 2019
Okuyucu

Yapay zekâ (AI), nesnelerin interneti (IoT), büyük veri (BD) ve öğrenen sistemlerle birlikte dünyada çok şey değişecek. Kültürler dahi değişecek. Tüketici davranışları, psikolojik tatmin şekilleri değişecek. Kısaca bu konuda müşteri için ne tür farklı bir kapı aralanıyor, ona bakalım.

İnsan egosu bu, sen, ben, diğeri, kendisini psikolojik açıdan diğerine oranla üstün görmek istiyor. Jacques Lacan’ın de işaret ettiği gibi, insanların içinde itkilerinin tutsağı olanlar var.

Dördüncü Sanayi Devrimi’ni gerçekleştirmek üzereyiz. Öyleyse günümüzün adını Değişim Çağı (DÇ) koyalım. Madem ki her şey değişiyor, büyük bir kapasite ve tüketim alanı oluşturuldu, o halde günlük yaşamadan kültüre, her alandaki değişime dayalı ana tanımı bu tanımlamayla yapalım.

Değişim Çağı’nın müşteri profili bir önceki Bilgi Çağı insanına göre daha fazla istekli görünüyor. Bilgi Çağı insanı öğreniyor idi. Öğrenenler diğerlerine bilgisini aktarıyordu. Arama motorları yeni yeni piyasalarda hakimiyet kuruyordu.

Değişim Çağı İnsanı (DÇİ) öncekilerden daha çok oranda bencil ve tatmin edilmeyi bekliyor, hem de özeline giren her alanda. Bu durumda DÇİ tüketim davranışlarını değiştirme ihtiyacı duyuyor. Bunu nasıl gerçekleştiriyor? Kendisi keşfediyor, başkasından örnek alıyor veya aldığı özgün tavsiyelere uyuyor. DÇİ’nin bu “kendini yücelten tüketici davranışı” içinde doğrudan tüketici de var, şirket yöneticileri de.

Bu yaklaşım içinde hareket edenler AI, IoT, BD, e-ticaret ile vs. işlem yaparken, brifing alırken, araştırma yaparken, kararını olgunlaştırırken, “en akıllı, açıkgöz, kazançlı benim” güdüsünün ispatını gerçekleştirmek ve bunu da en seri şekilde geniş kesimlere göstermek istemekteler. Bu kesim özelinde belirginleşen bu ispat etme davranışını desteklemek için uygulananları ve beğeni görenleri bir tarafa bırakmak istiyor, öncelikle önlerine gelen mecralardan, platformlardan, sistemlerden yararlanarak alternatifi bulan ve keşfeden olmak istiyor.

Yeni düzenleyiciler, bu tip kendini yücelten tüketicilerin önlerine, “Ne geliyor ve hangi yolla geliyor?” sorusunun cevabını bulmalılar. Bulan, erişen, çözüm geliştiren düzenleyici ise rakiplerine göre öne geçiyor. Kim bu düzenleyici? DÇ’nda Dördüncü Sanayi Devrimi’nin ileri teknoloji sistemlerin arka planını hazırlayan stratejistler, mimarlar… Bunların yaptığı işin tam adına “servis” diyelim. Mesele, düzenleyiciler data ve sistem tercihlerini nasıl sunmalılar? Sistemlerden yeni sistemler üretmekteler. Data ve sistem eklemlerini artırmaktalar…

O halde Dördüncü Sanayi Devrimi’ni gerçekleştirenler için DÇ’nda sürekli bir şekilde tüketicinin önüne güncellenmiş data, sistem, platform, argüman servisi yapanlar hep kazanan olacaklar. Dördüncü Sanayi Devrimi ürün ve sistemleriyle bu servis ideal (indirim yapalım, ideale yakın diyelim!) şekilde yapılabilir. Bilgi Çağı’nda bunu yapmak söz konusu olamamış ancak yolunu açmışlardır. Bu isabetli, hızlı ve müşteriyi incitmeden gerçekleştirebilecek bir imkandır. Var olan Dördüncü Sanayi Devrimi kabiliyetlerinin amaca uygun servise konması ise en önemli konudur.

Değişim Çağı İnsanına hatırlatalım, iç dünyamız, psikolojimiz hala çok önemli. Bunun için etik konusu sürekli tartışma alanı oluyor. İtkilerin esiri olmamak gerekir. Sanal alemin siber ortamında daha dikkatli olmak gerektiğini de biliyoruz, değil mi?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

turkiyenin-bilimsel-kalite-ihtiyaci
ÖNCEKİ YAZI

Türkiye’nin Bilimsel Kalite İhtiyacı

uzay-savasi-programlari
DİĞER YAZI

Uzay Savaşı Programları

İnovasyon 'ın son yazıları

292 views

 Sonsuz Şiddet Dönemi ve Doğal Endişe

Yapay zekâ konusunun doğurduğu belirsizliği size, dahi makineler, derin karmaşa, sonsuz şiddet ve doğal endişe şeklindeki kavramlarla betimleyeceğim. Yaşam tarzımız hızla değişirken bireyler olarak alınan kararlarda herhangi bir etkimiz olmuyor. Daha çok kullanıcı oluyoruz, sayıdan ibaretiz, yani birer veriyiz. Yaratılan medeniyette her birimizin bir anlamı var.
2.2K views

Sosyal Medya Dilemması

Günümüzde derin bir biçimde sosyal medya dilemması veya gelişim paradoksu yaşanıyor! Dördüncü Sanayi Devrimi’nin etkileri her alanda değişimi tetikliyor. Teknolojinin ürünü medya platformları sosyal yaşamın ötesinde, hukuk, ekonomi, politika, uluslararası ilişkiler, güvenlik (ki içinde terörizm de var), sağlık ve eğitim gibi pek çok değişimin yerli yerine oturmasını baskılıyor. ABD’de yaşanan son 6 Ocak Senato Binası baskınını büyüteç altına alıp, konu hakkında tartışmak istiyorum. Ayrıca yazıda hukuki ihtiyaçlar açısından bazı temas ettiğim noktalar da olacaktır.
2.9K views

5G Teknolojisi ve ABD-Çin Rekabeti

Son birkaç yıldır en fazla duyduğumuz konulardan birisi 5G teknolojisi oldu. ABD ile Çin arasında büyük bir savaşa dönen teknolojide somut konu 5G’dir. Çin, 5G teknolojisini üretti. ABD henüz 3G’de kaldı. ABD bu alanda adım atana dek Çin’in teknolojiyi yaygınlaştırmasını yavaşlatmak veya durdurmak için önlemler almaya çalışmaktadır. Bu konu teknoloji kadar, istihbarat, ekonomi, altyapı, iletişim konusudur. Nedir 5G teknolojisinin farkı? ABD neden bu denli saldırgan davranıyor?
1.3K views

Netizenlerin Beyni Büyük mü?

Ağ tabanlı yaşam kalıplarının daha belirgin olacağı bir dönem girmiş bulunmaktayız. Yeni dönemin en önemli konularından birisi de kentlerin nadide noktalarında yaşayan ve değişik yaratıcılık kabiliyetine sahip genç beyinlerden azami istifade etmenin yollarını bulabilmektir. Silikon Vadisi örneğinden yola çıkarak birçok gelişmiş ülke kendi yaşama normlarına göre yeni bir sosyal yaşam dokusu oluşturmayı hedefliyorlar.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme