ab-komisyonu-baskani-uyariyor
AB Komisyonu Başkanı Uyarıyor

AB Komisyonu Başkanı Uyarıyor

17 Mayıs 2018
Okuyucu

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan ABD yönetimine eleştiri geldi. Bulgaristan’da konuşan Tusk, “Donald Trump’ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki, böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız!” dedi. Bakın Tusk başka neler söyledi?

Tusk yazılı açıklamasında, “Çin’in yükselişi ve Rusya’nın izlediği saldırgan politikalara yeni bir fenomen daha eklendi, ABD yönetiminin kaprisleri,” ifadesini kullandı. Trump’ı eleştiren Tusk bakın başka neler söyledi: “Avrupa’nın ona teşekkür borcu var. Onun sayesinde aslında tüm aldatıcı hayallerimizle vedalaşmış olduk. Anladık ki yardıma ihtiyacın varsa önce kendi kendine yardım etmek zorundasın. Bir yandan transatlantik ilişkilerimizi sürdürürken, diğer yandan da tek başımıza hareket etmek zorunda olacağımız senaryolara hazır olmamız gerekir. Bizim için bu bir sınav olacak ancak her şeyden önce irade ve kararlılığa ihtiyacımız olacak.”

Sofya’da bir araya gelen 28 AB üyesi ülke liderleri “ABD’nin ticaret ve İran politikasını” ele alıyorlar. Tusk, “Liderlerin İran ile yapılan anlaşmaya sadık kalacaklarını teyit etmelerini istiyorum,” dedi. Ayrıca Tusk, “ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerinden AB’nin kalıcı bir biçimde muaf tutulması gerektiğini,” söyledi.

Bu açıklamalarla altı çizilen hususları tekrar ifade etmekte yarar var. Nedir bunlar? AB, ABD ile ilişkilerinde daha da temkinli bir sürece girdi. Ticaretteki sıkışıklıklara ilave olarak Trump’ın oldubittilerinden dolayı olumsuz etkilendikleri açık. AB bundan böyle kendini korumak maksatlı, buna göre alternatif bir politika uygulayacak görünüyor. Bu bağlamda Çin ve İran gibi ülkelerle Avrupa’nın ilişkileri daha da artacak. Rusya’nın yayılmacı ve tehditkar davranışları üzerine Avrupa klasik tehdit algısı ve buna göre savunma refleksi içinde olacak. Balkanlar’da da kalkınma politikalarına daha sıkı tedbirler getirilecek. Ama daha çok vurgulanan husus “birlik ve beraberlik” olmaktadır. Neye karşı? İşte bu açık: Rusya’ya ve ABD’ye karşı.

Bu vizyon ile AB başka bir safhaya giriyor denebilir. Türkiye bu değişikliği kendi vizyonu ile nasıl buluşturacak, birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

trump-bekleneni-yapti
ÖNCEKİ YAZI

Trump Bekleneni Yaptı

kirilmalar
DİĞER YAZI

Kırılmalar

Politika 'ın son yazıları

76 views

İsrail, İran ve Gazze

Genel bir değerlendirme yapalım, çünkü İsrail, 7 Ekim saldırısından 6 ay geçti ve "bugün Gazze'de üçüncü aşamaya geçtik" dedi. Bu ne demektir, bölgede başka ne gibi gelişebilir olabilir, hepsini inceleyelim.
52 views

Modern Rekabet

Burada modern rekabetin küreselleşmesi öyküsünü kendi içindeki kavramlarını tartışarak, Rusya ve Çin örnekleri üzerinden otoriter yönetimlerin eleştirisini yaparak açıklayacağım. Kavramsal olarak "modern rekabet" anlayışını bu şekilde açıklama imkanı bulacağım. Sonlara doğru kapitalizmin yozlaşmasını açıklayacağım. Bu kısımda da Anglo-Sakson yapıyı ve Kıta Avrupa'sını işaret edeceğim. Burada anlaşılması gereken şu olacak: Demokrasi ve insanlığın gelişimi kimsenin insafına kalmamalı, rekabetin yapılma amacı değer üretmek esaslı olmalı.
53 views

Seçimler ve Beka

31 Mart Yerel Seçimleri gerçekleştirildi ve Türk demokrasisi kazandı diyoruz. Ben ise size bu seçimleri örnekleyerek bir "beka seçimi" ne demek oluyor, bunu açıklayacağım. Buradan hareketle yapılması gerekenleri de gözden geçirmiş olacağım.
76 views

Politikada Gri Kavramlar

Size politika amaçlı yapılan propaganda konusu içinde yer alan kavramsal bir temayı sunuyorum, grilik. Gri kavramların dış ve iç politika yansımalarına bakacağım. Özellikle ABD dış politikasında kendi çıkarına yaklaşımlar sergilemesi neticesinde görülen gri kavramlar konusunu işleyeceğim. Buna örnek olarak Filistin-İsrail, terörle mücadele, sözde soykırım tasarısı gibi konular da yer alacak.
144 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme