hdp-ile-nereye
HDP ile nereye?

HDP ile nereye?

1 Ekim 2015
Okuyucu

Seçimlerin devre arasındayız.

Mevcut iktidarın güç kazandığı pozisyonunu tek başına iktidar olmakla muhafaza etmek, anayasayı kendi istediği şekilde yazmak ve onaylatmak, Türkiye’yi daha uzun yıllar yönetmek arzusu ve planı alenen ortadadır.

Muhalefettekilerden HDP sürekli evrilerek bugünkü kazanım noktasına gelmiştir. Çıkış noktasında itibaren bir “Kürt partisi” olma hüviyetiyle politika yaptı. Bu dönemde, örneğin 1990’lı yıllarda seçim kampanyaları esnasında Diyarbakır’da herhangi birine, “Kime oy vereceksin?” şeklinde sorulduğunda, şuna veya buna değil, “Tabi ki Kürt partisine,” cevabı alınırdı. “Bu bir Kürt partisi ise diğerleri ne?” diye sorulduğunda, “Onlar Türk partisi,” demekteydiler. Güney Doğu’da yıllarca yapılan propaganda bir anlayış geliştirmiş idi; politik yelpaze Kürt ve Türk parti (kaç parti olursa olsun ve genelde ne kadar oy alırsa alsın,) şeklinde idrak edilmiş haldeydi. Bugün bu durum değişti mi? Bölgeyi bilenler cevap vereceklerdir; hayır!

Yeterli kazanımlarını elde ettikten sonra Türkiye çapında belli ayrılıkçı, muhalif, karşıt, ideolojik ve kimlik siyasetiyle bir açılım yolu arayanların temsilcisi olacak şekilde çeşitli zümrelerin birleşimiyle HDP’ye dönüşüm sağlandı. Ben bu duruma “karşıtların muhalefeti” adını taktım.

İşte bu kanat Türkiye üzerine masum veya kötü planları olan uluslararası kesimlerin, Batı’nın ve iç dinamiklerin bir fırsatına dönüştü. Karşıtların muhalefeti Türkiye üzerinde düşüncesi olanların her türlü biçimde işbirliği yapabileceği bir mecra halinde görülmekte ve destek bulmaktaydı. Başka bir anlamda bakılırsa, “Kürt meselesinde” yeterli bir kazanım sağlandı, şimdi bir üst basamağa adım atmak suretiyle politik kapsayıcılık hüviyetine dahil olundu, bu sayede eldeki “mikro milliyetçi” kazanım seviyesinden geri düşülmemesi garantilenmiş oldu.

Böylece her ne kadar iktidar olamasa ve nihai amaçlarına yakın zamanda ulaşamasalar da bugünkü iktidarın karşısındaki temel muhalefet HDP ile belirginleşmiş oldu. Bu argüman çoğu olup bitene karşıt kişi, kesim ve çıkar gurubu açısından önemli bir hamle olarak kabul gördü.

Politik muhalefet cephesinde başka kimler var? CHP, MHP ve son seçimlerde yeterli oyu alamayan irili ufaklı diğer partiler.

Türk Siyaseti için hangi formül neyi sağlar? İktidarın tek başına seçim kazanması ihtimali vardır. Değilse AK Parti’nin CHP veya MHP ile koalisyonu söz konusu olabilir. Eğer barajı aşarsa, ki açma ihtimali yine vardır, HDP bundan böyle Türk siyasi arenasında temel muhalif kanattır.

HDP Türkiye’yi nereye taşır? Kabul gören ölçülerle HDP tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin refah ve güven veren bir ülke halinde bütünlüğünü tesis etmeyi esas alan parti olarak muhalefet yapacağını düşünmek safdillik olur. İçlerinden belli kesimler bunu isteseler de başlangıçtan beri kültürlenen maya bir engel niteliğindedir. Söylemleri elbette barışçı dilden olmaktadır. Sürekli bilinen özgürlük, eşitlik, temel insan haklarını ve hürriyetlerini savunurlar. Orta Doğu’da çözüm için kendilerinin önemli bir fırsat olduklarını savunarak siyaset yapmaktalar ve yapmaya devam edeceklerdir. Bu tür konulara hassasiyetleri olanlar kendileri için bir “sözcü” bulmuş gibi düşüneceklerdir. HDP Türkiye’yi daha ileriye, ileri demokrasiye değil, karışıklıkların dinmeyeceği ve çatışmaların bitmeyeceği bir Orta Doğu ülkesi halinde tutacaktır.

Acaba bu kimin işine gelir?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

suriye-krizi-ve-turkiye
ÖNCEKİ YAZI

Suriye Krizi ve Türkiye

rus-tarzi
DİĞER YAZI

Rus Tarzı

Politika 'ın son yazıları

39 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
82 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
95 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
122 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
88 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme