rus-tarzi
Rus Tarzı

Rus Tarzı

2 Ekim 2015
Okuyucu

“Putin Suriye’de hava harekatına başladı,” diye takdim edilen haberlere Amerika temkinli yaklaştı, ardından bazı ülkeler Suriye’de taarruza geçen uçaklardan dolayı Rusya’ya kınamada bulundu. İşin aslı yakında çıkar…

Ben buna benzer bir olayı daha önce Miloseviç ile ilgili NATO’nun girişimleri içinde görmüştüm. Tam Birleşmiş Milletler ve NATO, “Şimdi ben ne yapmalıyım?” diye aranırken Rus Dışişleri Bakanı Zagreb Meydanı’na askeri kargo uçağı ile inerek herkesi şaşırtmıştı. “İnsiyatif ve akıl dolu bir hamle,” diye aklımdan geçirmiştim.

Geçtiğimiz günlerde ise New York’ta Birleşmiş Milletler’de yapılan zirvede Obama ve Putin elele poz verirken, tüm politikacılar ve dünya basını, “Suriye sorunu çözülüyor, Esad’ın işi bitiyor, haydi hayırlısı,” türünden düşünmeye başlamıştı. Üzerinden az bir saat geçmedi ki Rusya Suriye’de askeri harekata başladı. Bu şaşkınlık yaratan bildik bir hamle idi.

Şöyle bir anlatım vardır, bilirsiniz; Slavlar satranç, Anglo Saksonlar poker, Orta Doğulular ise tavla oynarlar, diye. Birleşmiş Milletler’de bile olsalar, Putin satranç hamleleri yaparken bizim liderler yine tavla başındalar desenize.

Rusya bu hamle ile ne yapmak istemiş olabilir? Suriye’de işler sona yaklaşıyorken Rusya’nın denklem dışı kalması asla düşünülemez. Rusya öyle bir yerde olmalıdır ki, başta Amerika olmak üzere yeni-Suriye düzenlemelerinde hak iddia edecek ülkeler Rusya’sız bir denklem düşünemesinler. Burası neresidir? Tam da Suriye’nin içi.

Türkiye nerede? Suriye içinde Türkiye’ye muhalif örgütler ve oluşumlar varken ve diğer yandan Suriyeliler Türkiye’deylen, Türkiye Suriye’nin kenarındadır. Suriye’deki İŞİD’i vurmakla ilgili işlerde Türkiye var ama yine dışarıdan geliyor. Suriye’ye muhalifleri eğit-donat gibi işlerde var ama yine kenarda. İnsanlık dramına dikkat çekmeye çalışıyor, Türkiye daha çok yakınıyor ve yardım bekliyor.

Bu ifadelerden Türkiye işin ortasında olsun gibi bir anlam çıkarılmamalıdır. Bunlar Rus tarzının hamlesindeki farkı açıklayabilmenin bir açıklamasıdır.

Rusya başka ne yapmak istemiş olabilir? Ukrayna krizinden dolayı parası değersizleşti. Üzerinde Dolar ve petrol fiyatları baskısı var. Bu sorunu kendi istediği gibi çözmek isteyecektir. Eğer Suriye için masaya oturma hakkına sahip olursa, ki bu durumda olacağa benziyor, gündeme, “Siz de Kırım işinde bana ellemeyin,” önerisini getirebilir.

Zaman gösterecek… Rus tarzı açık; en kritik zamanda, herkes şimdi ne yapacağız derken, o tam da ateşin merkezine bir taş sürüyor. Sonra haliyle soruna müdahiller içinde oluyor ve çözüm süreçlerinde amacına vakıf isteklerini ileri sürerken elle tutulur kazanımlar elde etmeyi bekliyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

hdp-ile-nereye
ÖNCEKİ YAZI

HDP ile nereye?

secimden-oncesi-ve-sonrasi
DİĞER YAZI

Seçimden Öncesi ve Sonrası

Politika 'ın son yazıları

76 views

İsrail, İran ve Gazze

Genel bir değerlendirme yapalım, çünkü İsrail, 7 Ekim saldırısından 6 ay geçti ve "bugün Gazze'de üçüncü aşamaya geçtik" dedi. Bu ne demektir, bölgede başka ne gibi gelişebilir olabilir, hepsini inceleyelim.
52 views

Modern Rekabet

Burada modern rekabetin küreselleşmesi öyküsünü kendi içindeki kavramlarını tartışarak, Rusya ve Çin örnekleri üzerinden otoriter yönetimlerin eleştirisini yaparak açıklayacağım. Kavramsal olarak "modern rekabet" anlayışını bu şekilde açıklama imkanı bulacağım. Sonlara doğru kapitalizmin yozlaşmasını açıklayacağım. Bu kısımda da Anglo-Sakson yapıyı ve Kıta Avrupa'sını işaret edeceğim. Burada anlaşılması gereken şu olacak: Demokrasi ve insanlığın gelişimi kimsenin insafına kalmamalı, rekabetin yapılma amacı değer üretmek esaslı olmalı.
53 views

Seçimler ve Beka

31 Mart Yerel Seçimleri gerçekleştirildi ve Türk demokrasisi kazandı diyoruz. Ben ise size bu seçimleri örnekleyerek bir "beka seçimi" ne demek oluyor, bunu açıklayacağım. Buradan hareketle yapılması gerekenleri de gözden geçirmiş olacağım.
76 views

Politikada Gri Kavramlar

Size politika amaçlı yapılan propaganda konusu içinde yer alan kavramsal bir temayı sunuyorum, grilik. Gri kavramların dış ve iç politika yansımalarına bakacağım. Özellikle ABD dış politikasında kendi çıkarına yaklaşımlar sergilemesi neticesinde görülen gri kavramlar konusunu işleyeceğim. Buna örnek olarak Filistin-İsrail, terörle mücadele, sözde soykırım tasarısı gibi konular da yer alacak.
144 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme