Lavrov’dan Anladıklarım

9 Haziran 2022
Okuyucu

Dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuğuydu. Görüşmeler sonunda yapılan basın toplantısı ilgi ile izlendi. Söylenenleri size haber kanalları aktardı, hatta Twitter hesabımdan ben de yazdım. Bugün bu makaleyi, “Lavrov’dan anladıklarım” şeklinde yazacağım. Bu aynı zamanda bir sınamadır. Bakalım doğru anlayabilmiş miyim? Ama çok genel bir sözle başlayayım, görüldü ki; Lavrov bildiğimiz diplomat, Rusya bildiğimiz devlet!

UKRAYNA

Lavrov şöyle dedi: “Top Zelensky’de, Ukrayna mayınları temizlesin, tahıl gemilerinin çıkmasında Rusya’ya göre sorun yok. Barış görüşmeleri için de 2 aydır top Ukrayna’da gelgitler yapıyorlar, yazılı cevap istedik, alamadık. Ukrayna’nın küresel piyasadaki payı sadece %1’dir, buradan bir gıda krizi çıkmaz, Batı bunu bilerek abartıyor.”

Pratik bir Karadeniz haritası hazırladım:

Karadeniz’de Riskler

Bu harita da göstermektedir ki; Odessa Rusya tarafından ablukadadır. Sivil gemiler için sadece mayın riski değil, aynı zamanda Rus Karadeniz Filosu’nun denizaltıları da risktir. Odessa’dan ve Mykolaiv’den tahılın dünya pazarlarına çıkışı için Lavrov’a mayınlar soruldu, ama denizaltılar sorulmadı, öyle değil mi?

Lavrov neyin peşinde? Bir soruya cevaben, bakın bu önemli; “Odessa’ya saldırmayacağız,” demedi, “mayınları temizlesinler, tahılla ilgili sivil gemilerin çıkmasına yardımcı oluruz,” dedi! Bu ilginç bir durum! Ukrayna ve Zelensky buna ne denli inanır? Peki güvence ne?

Lavrov, Ukrayna ile ateşkes konusunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’yi suçlamaya devam ediyor. İki aydır bekliyoruz, diyor. Mesele zaten işgal altına alınan Ukrayna’nın %20’lik topraklarıdır.

Böyle giderse Rusya, Odessa’ya da saldırır, diye bekleyebiliriz.

Bu Odessa konusunu, Rusya’nın Muhtemel Üçüncü Safha Operasyonu isimli analizimde geniş şekilde irdelemiş idim. Bu yazının görselini buraya koyayım:

Ukrayna, Odessa

SURİYE

Hemen yazayım, Lavrov’un sözlerinden şunu anladım: Lavrov, Suriye’deki bölücü faaliyeti ve ABD’nin PKK/YPG’nin arkasında olduğunu kabul ediyor. Ama bu bir işe yaramıyor ki! Daha ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Gerginliği önlemek için Suriye’de Rusya ile günlük temasları sürdürüyoruz,” dedi.

Lavrov, BM’nin kararına rağmen uluslararası toplumun gerekeni yapmadığını söyledi. Suriye’de esas meselenin sosyo-ekonomik durum olduğunu işaret etti.

Lavrov’un bu yaklaşımından ne çıkıyor dersiniz? “Eğer BM kararları ve uluslararası toplumun yapmadıkları hesaba katılırsa, Rusya da bir şey yapmaz!” Böyle anlayabiliyor muyuz?

Lavrov her fırsatta Amerika’yı hedef gösteriyor. Türkiye’ye de “Suriye’de ABD aleyhine ne varsa yap, imkan veririm,” der gibi bir tutumu var. Bu bana Suriye’de TSK’nın yapacağı yeni harekata “yeşil ışık” verdiği şeklinde geldi. Şimdi sıra teknik düzeyde plan yapmak! Nitekim heyetler bugün görüşmeye devam ediyorlar.

Lavrov, Suriye konusunda; “Cenevre’de anayasa yazma komisyonundan sonuç yok, sosyal sorunlar var, Astana sürecine devam ediliyor,” diyor. Çavuşoğlu ekledi: “Suriye çin Cenevre’de anayasa yazma komisyonun rejimin olumsuzluğu sebebiyle sekizinci tur görüşmelerden sonuç çıkmadı. Suriyeli Kürtler ile PKK terör örgütünü bir tutmamak gerekir. Finlandiya ve İsveç’e karşı çıkmamızın nedeni de bu.”

Bakar mısınız, demek ki anayasa falan yazılmıyor, istikrarsızlık hali kanıksanmış görülüyor ve iş başa düşüyor, sonra da Lavrov’a bilgi veriyoruz… Ne olacak bu Esad’ın pozisyonu? ABD, bölücü PKK/PYD/SDG ile el ele, Esad onlarla içli dışlı. Suriyeli muhalif SMO, Esad’ın düşmanı ve Lavrov’a göre bütün bunların hiç bir anlamı yok!

Toparlayarak ifade edersek, Lavrov’un Suriye konusundaki düşüncesi şöyle: 1) Esad, Rusya’yı kendilerini korumak için davet etti, koruyoruz. 2) ABD ise işgalci, gayrimeşru ve bölücü, derhal bu ülkeyi terk etmeli. 3) Uluslarası toplum, BM kararları gereği, Suriye’ye maddi yardım yapmalı, sosyal düzen geliştirilmeli. 4) Esad ayakta tutulmalı.

Haftaya Nursultan’da “Astana Süreci” toplantısı yapılacak. Buradan ABD’ye karşı tutumları içeren bazı mesajlar verilir, BM, Anayasa, vs. konular hakkında açıklamalar yapılır. Demek ki diplomasi devam ediyor, ama ne işe yarıyor derseniz, sonucu belli!

Lavrov’u bilmem, benim sorum hep şöyle olacak: Esad orada durdukça Suriye’de ne değişir ki?

DİĞER

Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle: “Lavrov ile Ukrayna konusunun yanı sıra Suriye, Libya, Kafkaslar, Afganistan, Orta Asya konularını ele aldık. Suriye’nin toprak bütünlüğü esastır, bölücü ajandası olan terör örgütlerine karşıyız. Heyetler yarın da görüşmeye devam edecekler (teknik düzeyde).”

MESAJ VEREN LAVROV

Lavrov tarafından dünyaya, NATO üyesi ülke Türkiye ve Batı’nın tüm yaptırımlarına karşı direnme gücüne sahip, hatta kafa tutan ve Ukrayna’da savaşını devam ettiren Rusya arasındaki ticari ilişkiler ve Akkuyu nükleer santral inşası gibi projeler “devam ediyor” mesajı verildi. Bu gibi bir mesaj Rusya için önemlidir.

Lavrov Türkiye’ye neden geldi? Yine mesaj vermek için mi? Somut alınan karar ne? Ukrayna ve tahıl ihracı konusunda net bir iyileşme gören var mı? Suriye’de Türkiye ile el ele verip, “PKK/YPG terörüne karşı savaşalım ve Suriye’de barış huzur için bu yolda ilerleyelim” dedi mi?

SONUÇ

Rusya, kendi çıkarını fazlaca düşünürken, gerektiğinde sert gücü kullanmaktan kaçınmazken, Kırım’da, Ukrayna’da, Libya’da, Suriye’de neden ve nasıl bulunduğu çok belliyken, Türkiye, durup olanları yeniden muhakeme etmek için derin bir nefes alabiliyor mu? Rusya tarafından Odessa’ya bir saldırı olursa Türkiye’nin pozisyonu ne olacak, şimdiden belli mi? Bence fazlaca içli dışlı olmaya gerek yok…

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Suriye, Esad ve Türkiye’nin Operasyonu

DİĞER YAZI

Doğru Bir Barış Stratejisi

Politika 'ın son yazıları

18 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
66 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
77 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme