Pivot Türkiye

1 Şubat 2023
Okuyucu

ABD’den propaganda mermisi taşıyan politik silahlarla yaylım ateşi açılmak suretiyle Türkiye’nin NATO müttefikliği ve bu anlamda sadakati sorgulatılmak isteniyor. Ama burada bir gerçek var: Pivot Türkiye!

Yetmiş yıllık müttefiklikte Türkiye’den beklenen neydi, neyi yerine getiremedi? Soğuk Savaş döneminin ağır şartlarında NATO’nun sınırını korurken Türkiye neyi eksik yaptı? Soğuk Savaş sonrasında ABD’nin ilan ettiği küresel radikal terörizme karşı savaşta Türkiye neyle mücadele etti? Türkiye cari meselelerin sonuçlarına, bunlara dair çifte standart içeren uygulamalara ve sürekli yapılan haksızlıklara bakın, bunların hangileri ABD ve Avrupa’nın etkisinin olmadığı biçimde meydana geldi? ABD’nin ve bazı Avrupa ülkelerinin, politikacılarının ve medyasının akıl almaz yanlı yönlendirmelerini görmezden gelmek mümkün mü?

Bu arada Türkiye’de bazı politikacılar ve entelektüel çevreler kendi vatandaşına devlet uygulamalarının haklılığını anlatmak zorunda bırakılıyor. Neden bu çaba? Türkiye bulunduğu şartlarda, gerekli olan adımları attı, atmak zorunda kaldı. Bütün bunları görmezden gelen bir Batı olabilir. Zaten içlerinde yanlı ve çıkarcı olanlar çoğunluktadır. Ama Türkiye içinde ikna edilmek için çaba gösterilmesini bekleyen kesimler kimler, bunlar ne istiyorlar? Acaba bu tür bir çaba sarf ederken Türkiye’den fazlasıyla enerji harcanması ve yorgun düşmesi mi isteniyor? Böyle bir durum söz konusu ise fazladan enerji sarfının ne işe yaradığını sorgulamak gerekmez mi? 

İttifak’ın içindeki ülkelerden örneğin Yunanistan’ın geçen bütün dönemlerde kritiğini yapmakta acizlik içine düştüğünü kabul eden veya bunu örtbas etmek isteyen ABD ve Avrupa var ise bunu kendilerine hatırlatmak isterim, kim sadık ülke şeklinde.

Türkiye aleyhtarlığı yapanlar bal gibi biliyorlar hem sadakatsizleri hem de kendi aymazlıklarının sonucunda ne beklediklerini! 

Türkiye eli kolu bağlı oturacak, Sam Amca söylesin ben icra edeyim diye bekleyecek bir ülke değildir. Bu tür bir ülkenin hangisi olduğunu merak ediyorsanız, hemen Türkiye’nin çevresine bakabilirsiniz.

Önce şu bilinmelidir, Türk Milleti sadakatini sorgulatmaz! Ölmek pahasına sözünü tutar; sözünün eridir! Tarih kitapları önünüzde duruyor…

Sözünü tutmayan, müttefiklik ruhunu işine geldiği gibi kullanan ülke Amerika’nın kendisi ve bazı Avrupa ülkeleridir. Bunu gayet iyi bildiği halde Türkiye yine de sadık bir müttefiktir. Ne için? Dünya barışı ve insanlığın gelişimi için. Bunun aksini düşünenler kendi içlerinde bir sorgulamaya gitmelidirler. Kendilerine, asıl barışı bozan ve insanlığı çilekeş hale getiren ben miyim diye sormalıdırlar. 

İşte Rusya, Çin ve Hindistan çerçevesinde ortaya çıkan rekabet koşulları, enerji ihtiyacı, terörle mücadele, küresel göçle mücadele, vs konular. Eğer Türkiye kolay lokma, gibisinden görenler var ise hatırlatırım, yanılırlar! Eğer konu strateji ise kabul etmeliler: Pivot Türkiye!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Batı’nın “Türkiye İkilemi”

DİĞER YAZI

Konsolosluk Kapatma

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
98 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme