Terörle Mücadele

27 Şubat 2021
Okuyucu

Soruyorum müttefike, muhalife, terörle mücadeleyi siz ne zannediyorsunuz? Ben söyliyeyim…

ABD yönetimine soruyorum, 2018’de 3 PKK terör örgütü elebaşının yakalanması hakkında girişiminiz oldu, ödül vadettiniz. Peki, sonuç ne oldu? Eğer ABD, Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ı teslim etseydi bugün Türk-ABD ilişkileri nasıl olurdu?

Muhaliflere soruyorum, 10 Şubat günü PKK terör örgütünün elebaşlarından biri (örneğin Murat Karayılan) Gara’ya yapılan Pençe Kartal-2 Harekatı’nda etkisiz hale getirilseydi, sizce bu bir müjde olmaz mıydı?

Terörle mücadelede işler böyledir. Bazı ülkeler (ABD de olsa,) teröriste terörist der ama geri planda (ki örtülü harekât bundan dolayı yapılır,) kullandığı maşayı kaybetmek istemez. Bazı politikacılar teröriste terörist bile demez ama açıkça hasmını, iktidarı hedef alır. 

Terörle mücadelede işler zordur. Tam dersiniz ki bu iş tamam, ama bir arka kapı vardır ve siz böyle olduğunu ancak işin içine girince, sahadayken öğrenebilirsiniz. Denemesiniz olmaz! Denediğinizde ise başka propagandaya, provokasyona ve ajitasyona muhatap olursunuz. Ancak bunu göze almalısınız. Yoksa üstünlük ve inisiyatif sizde olmaz. 

Terörle mücadele can yakar. Şehit verirsiniz. Ama işin kuralı budur! Gayri Nizami Harp budur. Teröristin insafı yoktur.

Terörle mücadele gizli bir faaliyettir. Bazen en haklı olduğunuz konuları bile açıklayamazsınız.

Terörle mücadelede ikiyüzlüler çoktur. Hatta bir vakit göreve giden hain mankurtlar zayiat vermeden geri dönerdi. Bunu sayısız tekrarlardı. Terörist onun gelip dönen mankurt olduğunu bilirdi. Çatışma olmazdı. Terörist yerinden çıkmazdı. Bir yıl içinde zayiat vermeden en çok operasyona çıkan mankurta madalya bile taktıkları olurdu. FETÖ bize bunları da gösterdi. 

ABD yönetimine soruyorum, FETÖ’yü Türkiye’ye iade etseydiniz, adalet önüne çıkarılsaydı, sonuç ne olurdu? Fetullah Gülen tutar, ben Amerika’nın maşasıyım, der miydi? Derse desin, bu Türk-ABD ilişkilerini bozar mıydı, yakınlaştırır mıydı?

ABD’nin yaptığı açık, bundan dolayı sormuyorum, açıklıyorum, hedeflediklerini terörle meşgul ediyor, üstüne kendi politikasını tatbik ediyor. Şimdi insanlık adına soruyorum, peki bu ne demek oluyor?

ABD’nin yaptığı gayet açık ki kendisi söylüyor, iktidarı muhalefetle değiştireceğim diyor. PKK terör örgütü terörist ama HDP muhalif parti, Pensilvanya’daki FETÖ muhalif biri, diğer muhalefet partileri içinde kendi etki ajanları olma ihtimali var mı, bizim bilme şansımız olmaz, zira istihbarat gizli bir iş… Eee ne diyeceğiz bu durumda? Müttefikim çok yaşa mı diyeceğiz?  

Neyse! Terörle mücadele yüz ister, yürek ister…

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Türkiye İçin Yeni Terörizm Vizyonu

DİĞER YAZI

Küresel Aparat Terör Örgütleriyle Mücadele

Güvenlik 'ın son yazıları

41 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
94 views

CIA Şefinin Açıklamaları Üzerine

ABD İstihbaratı CIA’nın Şefi William J. Burns’un Foreign Affairs’teki, 30 Ocak 2024 tarihli, “Casusluk ve Devlet Yönetimi, Rekabet Çağı için CIA'yı Dönüştürmek” başlıklı makalesi hakkında düşüncelerimi yazmak isterim. İncelememde, tehditler ve istihbarat çalışmaları yönleriyle ifade ettikten sonra, kısaca riskli alan ve konulara değineceğim. Bu konunun bir uzmanı olarak kendi kritiğimi de yapacağım, bunu en başta ifade etmek isterim.
111 views

Hizbullah Denklemi

Ortadoğu’da Hizbullah konusu gayet önemlidir. Burada Hizbullah’ın ne olup olmadığını tartışmayacağım. Belirtmek istediğim konu, İsrail, ABD ve Avrupalı bazı ülkeler Hizbullah’ı Lübnan’dan söküp atmak istiyorlar, fakat bunu meşru bir zeminde ve bir askeri operasyon sonucunda başarabilmeleri için ellerine bir imkân geçmesi gerekiyor. Gelin bu konuyu enine boyuna ve daha çok stratejik bakış açısıyla inceleyim.
191 views

Belucistan Krizi

Dünya Hamas-İsrail çatışması ve peşinden Kızıldeniz’deki olaylara kilitlenmişken, birden İran-Pakistan arasında Belucistan (Balochistan) merkezli bir kriz meydana geldi. Burada karşılıklı saldırılarda balistik füzeler, drone’lar ve savaş uçakları kullanıldı. Pakistan, İran sınırını kapatıldı, büyükelçisini geri çağırdı. Nükleer silah sahibi Pakistan ile yine nükleer silah üretmeye çabalayan İran’ın arasında gelişen bu ani kriz pek de bu dozda beklenmiyordu. Üstelik İran şu an için net olarak ABD, İngiltere ve İsrail olarak hedefte gösterilmekteydi. Bu kriz gayet düşündürücü bulundu, bu potansiyel gerilim hali ileriki dönemlere nasıl etki edecekti?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme