suriye-icin-small-group
Suriye için “Small Group”

Suriye için “Small Group”

283 Tıklama
3 Dakikalık Okuma
Okuyucu

Washington’da Birleşmiş Milletler Genel Kurul (UNGA) toplantıları yapılıyorken ortaya bir inisiyatif çıktı; Suudi Arabistan, Mısır, Fransa, Ürdün, Almanya, İngiltere ve ABD Bakanları “küçük” bir toplantı grubuyla Suriye meselesini kendi aralarında konuşmaya başladılar. Bunun adı Small Group (Küçük Grup). İlgili Bakanlar, “BM Güvenlik Konseyi Kararı – 2254 uyarınca siyasi bir çözüme doğru ilerlemek için zorunluluk görüyor,” dediler.

25 Eylül’de Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas şöyle dedi: “Uluslararası politika meselelerini ele aldık, özellikle de Suriye’yi ele aldık, her ikimizde de insani krizden kaçınmak için son derece önemliydi. Bu hafta daha sonra Suriye küçük grubuyla tartışmamızı sürdürmeyi dört gözle bekliyorum.”

İfade edildiğine göre, bu ülkelerin bakanları, Suriye’de çözüm amaçlı BM nezdindeki Cenevre süreci için yeni bir anayasa çalışmanın başlatılmasını amaçlıyor. Ekim’de bir anayasa komisyonunun kapsamlı bir biçimde çalışmalarına başlatılması bekleniyor.

Bu yeni çalışma grubunda, Astana ve Soçi süreçleri ile elini taşın altına koyan İran ve özellikle Rusya ile Türkiye’nin yer almaması dikkat çekici bulunmuştur. Almanya seyahatinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hassasiyete değinmiştir.

Cenevre sürecine katılan ülkeler ve önlerindeki çalışma programları belliyken, Ortadoğu’da başını ABD, İsrail ve İngiltere’nin çektiği ortak menfaat grubu üyelerinin (!) bu tür yangından mal kaçırırcasına oluşturulan bir çalışma grubu kurması yeni bir tartışma başlatmış haldedir. Örneğin yazılacak anayasada tek taraflı bir bakış açısı olacağından, rejimin, ılımlı muhaliflerin, Rus üslerinin, terör odaklı SDG yapılanmasının durumu, bu yeni tartışmayla birlikte, sorunu çözüme değil, daha çok çözümsüzlüğe itecek mahiyette görülmektedir. Taraflar eksiksiz temsil hakkına sahip olmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de Öne Çıkardıkları

DİĞER YAZI

NATO Masada

Politika 'ın son yazıları

NATO’dan İleri

Sonsuz Savaş fikrinin sonsuza uzanan mantığı olan, sürekli yenilenen, bugün yeni bir vizyonu olan NATO örgütünden

Soğuk ve Sıcak

Soğuk Savaş dönemini ve bugünü stratejik ölçekte kıyaslayalım. Dünün politikalarının ve güçlü adımlarının bize öğrettikleri var,