yaratilmis-gerceklik
Yaratılmış Gerçeklik

Yaratılmış Gerçeklik

17 Şubat 2019
Okuyucu

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekileceklerini ve DEAŞ’a karşı bir zafer kazandıklarını ifade etti. Peşi sıra dünyanın ileri gelen medya organlarında YPG olarak anılan terör örgütünün sözde liderleri süslü görüntülerle ve sözleri büyük boy puntolarla sayfalarda ve ekranlarda yer almaya başladı. Bu konu dikkatten kaçmış değil!

Suriye’de ABD ve ortaklarının DEAŞ’a karşı sözde savaşı uydurma bir örgüt olan YPG ile kazanıldığının gösterilmeye çalışılmasını bir nebze olsun anlıyorduk. ABD halkına hesap verirken bir zafer elde ettikleri düzmecesiyle harcanan paraların fatura edilmelerini de diyelim ki kabul ediyorduk. Zira onların bileceği iş; ABD halkı bunu kabul ediyorsa bize ne? Ama teröristlerin, halkına bile zulmeden çetelerin bu şekilde zafer kazananlar olarak takdim edilmesi on binlerce yıllık insanlık medeniyetine fatura edilemeyecek bir konudur. Aman ha, kimse meydanı boş bulup insanlığa bu zırvaları yuttururum diye düşünmesin!

ABD Suriye’den çekilirken uluslararası platformlara bir görev vermek istiyor. Bunları ben sağladım, siz koruyun, diyor. Kim bunlar? PKK dediler (Kürdistanın İşçi Partisi imiş, neyin partisi bu?), ardından PYD/YPG (Şuna bakın; Demokratik Birlik Partisi, meşruiyeti tamam herhalde! Diğeri? Halkı Koruma Birliği. Teröristlerin Batı çıkarlarını koruma örgütü yani), şimdi de SDG (Bu nedir diyenler için yazalım, Suriye Demokratik Güçleri imiş)… Ne olacak? Bunlar Cenevre’de yazılacak yeni Suriye Anayasası için başköşeye oturtulacak. Neden? Batı çıkarlarını koruyanlar bunlar imiş meğer! Eyvallah, Avrupa ve Amerikan basını bu görevi çoktan almış bile. Bir kampanya başlatılmış, uluslararası kamuoyunu oluşturmaya devam, yetmiyormuş gibi, kurumlar için referans isimler, fenomen. Ne bu? Yaratılmış gerçeklik.

İnsanlığın buna hiç ihtiyacı yok. Evet DEAŞ’ı da bir fenomen olarak pazarladılar. Bu yetmedi levent (ISIL) sözcüğünü gizlediler içine. Yetmedi, büyük oynayalım bari dediler ve İslam Devleti (IS) dayatıldı insanlık alemine. Bir taşta çok kuş!..

Suriye’de PKK’dan bozma SDG yaratılmış gerçeklik konusu, tamam. Örneğin Amerikalı, İngiliz, Fransız halkındansınız, medyada size sunulanları okudunuz, izlediniz beyninize nakşoldu, burayı kabul ettiniz diyelim. Diğerini gözardı mı edeceğiz? Diğer az buz değil hani! İslam Devleti. Söze bakın: İslam Devleti’ne karşı zafer elde ettik. Kimin çalımıyla? Teröristin. Bu ne demek oluyor, hiç düşündünüz mü? Yazık bu Amerikalı, İngiliz, Fransız vatandaşına, vergi mükelleflerine, masum insanlara… Ama güç belli mihraklarda ise yaratılmış gerçeklik dokümanlara, uluslararası anlaşmalara giriyor ve bu tarihten itibaren konu böyle sabitlenir oluyor. Yazık bu dünyanın haline!

Türkiye işte bu yaratışmış gerçekliklerle mücadele içinde. Arap Birliği ülkeleri bile bu, “İslam Devletine karşı zafer elde eden,” dedikleri teröristlere yardım içinde, hem de her türden yardım. Yazık bu ülkelerde olanlara…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

kuresel-guvenlik-acmazi
ÖNCEKİ YAZI

Küresel Güvenlik Açmazı

suriyede-son-tango
DİĞER YAZI

Suriye’de Son Tango

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
129 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
97 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme