kazanim-stratejisi
Kazanım Stratejisi

Kazanım Stratejisi

1 Ekim 2015
Okuyucu

“Önümüzdeki 1 Kasım seçimlerine yaklaşırken, PKK ve HDP arasında bir sorun mu var? Politika HDP’yi siyasetle Türkiyeli yaptı mı? HDP sayesinde terörden kurtulmak söz konusu olabilir mi?” Sorular bunlar ise “kazanımları” görmüyoruz demektir.

Türkiye’de gözden kaçırılan konu şudur: “Politika her şeyin anahtarıdır, politikayı teşvik edelim.” Bu eksiği olan bir argümandır. Terörün kendisi bir politik üründür. Terörün amacı politikayla ilgilidir. Öyle değil mi?

Memlekette PKK kurulduğunda yasal ve yaygın bir Kürt partisi yoktu. Örgüt belli bir amaç için kurulmuştu. Bu amaca doğru ilerleyebilmek için sadece terör yöntemini seçmişti. Kazanım elde ederek gelişeceklerdi. Politik kazanım, halkı kazanım, dış politik kazanım ve hem hepsini güvence altında tutacak hem de motive edecek silahla kazanım yolunda ilerleyeceklerdi.

Şimdi neredeler? Son haliyle HDP adında bir partileri var ve bu parti tüm dünyada tanınıyor, Türkiye çapında politika yapıyor, TBMM’nde temsilcileri var ve muhalefette etkili bir çizgi izliyorlar. Belediye başkanları, kamu görevlileri, işi olan olmayan halk isteyerek veya istemeden de olsa PKK’nın dediğini yapıyor veya yapmak zorunda kaldığı zamanlar oluyor, demek ki otorite de var. Mobilize ve silahlı halde üç-beş bin teröristi besleyebiliyorlar (bu işte sayıların pek önemi olmaz), Türkiye ve yurt dışında eylem yapabiliyorlar. Paraları ve yurtdışından destekçileri var.

Hal bu ise kazanım elde etme yönünden sizce ilerlemişler mi, yoksa yerlerinde mi sayıyorlar?

Kazanım, konu edilen unsurun uluslararası topluma (veya hedef topluma) bir defalık bile olsa hedef çıta seviyesini bir üst seviyede gösterebilmesi demektir. Zaman içinde gerilemeleri söz konusu olsa bile unsur, o sınıra gelmeyi öğrendiğinden, şartlar uygun olunca tekrar hedef seviyeye gelebilir ve bir sonraki üst seviye hedefine kadar çıta seviyesini tutabilir.

Strateji bağlamında birbirinden başka unsurların kendi hedeflerini bağımsız elde etmeleri söz konusudur. Bu nedenle unsurlar kendi kazanımlarını elde etmek, güçlendirmek ve bir üste taşımak bakımında serbesttirler.

O halde şu sonuca varmaktayız: “Amerika’nın “asmayacaksınız” şartıyla teslim ettiği Öcalan (İmralı denmekte), HDP (parti denmekte) ve dağdakiler (Kandil denmekte) tek bir politik amacın süreç içindeki unsurlarıdır, kazanımlar elde etmek adına çabalarını sürdürmektedirler.” Böyle mi?

Ya Türkiye süreç içinde ne kazanım elde etti? Binlerce şehit var. Maddi kaybın hesabını doğru düzgün tutan yok, önemli de görülmeyebilir. Demokraside neredeyiz? Uluslararası yarışta olmamız gereken noktada mıyız? Söylemlerimiz dört başı mamur bir ülke edası veriyor mu?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

pyd-teror-orgutu-mu
ÖNCEKİ YAZI

PYD Terör Örgütü mü?

mahkemelesmek
DİĞER YAZI

Mahkemeleşmek

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme