pyd-teror-orgutu-mu
PYD Terör Örgütü mü?

PYD Terör Örgütü mü?

1 Ekim 2015
Okuyucu

Suriye krizi başlayana dek PKK uzun yıllar Suriye’den terörist temin etti. Abdullah Öcalan’ın Suriye’de kaldığı sürede PYD, PKK’nın en önemli işbirlikçisi ve tedarikçisi konumunda idi. PYD Hafız Esad’ın Türkiye’ye karşı güçlendirdiği bir grup oldu. PYD’nin adı PKK kongrelerin sürekli sözü edilen bir grup olarak anıldı. Bütün bunları Amerika’da biliyor.

Türkiye otuz küsur yıldır teröre karşı verdiği mücadelede uluslararası platformlarda sürekli PKK’dan söz etti. Batı ülkeleri ve NATO özellikle büyük şehirlerde ve Avrupa’da gerçekleştirdiği somut ve üstlendiği eylem, uyuşturucu ticareti ve insan kaçakçılığı konularını bildiği ve mahkemelere sebep olduğu nedenle terörist olarak resmen PKK’yı tanıdı.

Peki, diplomasi açısından PYD bu seviyedeki bir noktaya taşınabildi mi? Türkiye PKK’nın içinde PYD güçlerinden silahlı ve servis veren kimseler olduğunu kayıtlara geçirdi mi? Örneğin bu konuda NATO ne diyor?

Şimdi gelinen noktada Amerika’nın sözcüsü PYD’nin bir terör örgütü olmadığını ifade etmektedir. Zira Amerika bundan önce Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği Kürt Özerk Bölgesi stratejisini Suriye’de de gerçekleştirme niyetinde olabilir. Bu düşüncelerle Amerika için durum şöyle olabilir mi? “PKK’ya benzer şekilde PYD kendi adıyla bir terör eylemi yapmamış görünüyor, Suriye’de ayrılıkçılık sürecinde muhalefet yapan ve şu an savaşa fiilen katılan bir grup…”

Hal böyle ise Türkiye ne dese PYD’nin terörle ilgili olduğunu Amerika’ya ve Batı’ya kabul ettiremez görünüyor. İş işten geçmiş gözüküyor olabilir.

Bölgede İŞİD’e karşı Amerika ile müşterek operasyon yapan Türkiye fikren bu bakış açısını kabul edecek mi? Vaktiyle Irak’ta KDP’ye verdiği desteği fiilen ve açıkça PYD’ye de verecek mi? Türkiye kamuoyuna başka görünüp uluslararası alanda PYD’nin müttefiki olacak mı? İşte bekleyen cevaplar bunlardır.

EK NOT: 2014 yılına dair Mardin’deki bir mahkeme kararına göre PYD-YPG’nin bir terör örgütü olduğu hususu resmiyet bakımından önemlidir. Bu bilginin uluslararası kurumlara paylaşımı ve onların da kabulü sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

kazanim-stratejisi
DİĞER YAZI

Kazanım Stratejisi

Güvenlik 'ın son yazıları

42 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
56 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
68 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
65 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme