pyd-teror-orgutu-mu
PYD Terör Örgütü mü?

PYD Terör Örgütü mü?

Okuyucu

Suriye krizi başlayana dek PKK uzun yıllar Suriye’den terörist temin etti. Abdullah Öcalan’ın Suriye’de kaldığı sürede PYD, PKK’nın en önemli işbirlikçisi ve tedarikçisi konumunda idi. PYD Hafız Esad’ın Türkiye’ye karşı güçlendirdiği bir grup oldu. PYD’nin adı PKK kongrelerin sürekli sözü edilen bir grup olarak anıldı. Bütün bunları Amerika’da biliyor.

Türkiye otuz küsur yıldır teröre karşı verdiği mücadelede uluslararası platformlarda sürekli PKK’dan söz etti. Batı ülkeleri ve NATO özellikle büyük şehirlerde ve Avrupa’da gerçekleştirdiği somut ve üstlendiği eylem, uyuşturucu ticareti ve insan kaçakçılığı konularını bildiği ve mahkemelere sebep olduğu nedenle terörist olarak resmen PKK’yı tanıdı.

Peki, diplomasi açısından PYD bu seviyedeki bir noktaya taşınabildi mi? Türkiye PKK’nın içinde PYD güçlerinden silahlı ve servis veren kimseler olduğunu kayıtlara geçirdi mi? Örneğin bu konuda NATO ne diyor?

Şimdi gelinen noktada Amerika’nın sözcüsü PYD’nin bir terör örgütü olmadığını ifade etmektedir. Zira Amerika bundan önce Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği Kürt Özerk Bölgesi stratejisini Suriye’de de gerçekleştirme niyetinde olabilir. Bu düşüncelerle Amerika için durum şöyle olabilir mi? “PKK’ya benzer şekilde PYD kendi adıyla bir terör eylemi yapmamış görünüyor, Suriye’de ayrılıkçılık sürecinde muhalefet yapan ve şu an savaşa fiilen katılan bir grup…”

Hal böyle ise Türkiye ne dese PYD’nin terörle ilgili olduğunu Amerika’ya ve Batı’ya kabul ettiremez görünüyor. İş işten geçmiş gözüküyor olabilir.

Bölgede İŞİD’e karşı Amerika ile müşterek operasyon yapan Türkiye fikren bu bakış açısını kabul edecek mi? Vaktiyle Irak’ta KDP’ye verdiği desteği fiilen ve açıkça PYD’ye de verecek mi? Türkiye kamuoyuna başka görünüp uluslararası alanda PYD’nin müttefiki olacak mı? İşte bekleyen cevaplar bunlardır.

EK NOT: 2014 yılına dair Mardin’deki bir mahkeme kararına göre PYD-YPG’nin bir terör örgütü olduğu hususu resmiyet bakımından önemlidir. Bu bilginin uluslararası kurumlara paylaşımı ve onların da kabulü sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

DİĞER YAZI

Kazanım Stratejisi

Güvenlik 'ın son yazıları

NATO ve Terör

Soru şöyle geldi, Kilis'e ve Karkamış'a PKK terör örgütü roketle ve havanla saldırdı, ölen ve yaralanan

PKK ve PROMOTER

İstiklal Caddesi’nde meydana gelen hain terör saldırısı sonrasında yapılan değerlendirmeleri izledik, okuduk. Önemli isimlerden dikkat çekici