pariste-teror
Paris'te Terör

Paris’te Terör

Okuyucu

Paris’te Fransa-Almanya dostluk karşılaşmasının yapıldığı stadyum çevresindeki 7 noktada eş zamanlı gerçekleştirilen teröristlerin bombalı ve silahlı eylemi tüm dünyayı endişeye ve üzüntüye boğdu. İlk belirlemelere göre ölü sayısı 150, 80’i ağır 200’den fazla yaralı var. İlk defa Fransa canlı bomba saldırısına tanık oldu. Teröristlerin ölü olduğu açıklandı. Basın bunu “Savaştayız!” diye dünyaya duyurdu. Fransa olağanüstü hal ilan etti ve Konsey toplandı. Başkan Francois Hollande G20 zirvesi programını iptal etti. Saldırı esnasında Hollande Fransa-Almanya maçını stadyumda seyretmekteydi. Bu eyleme karşı Fransa topyekün gerekli karşı tedbirleri aldı ve tepkilerini verdi.

“Bu Suriye için…” diye bağırdıkları ifade edilen genç yaşlardaki (20 civarı) eylemcilerin yüzlerini saklamamaları dikkat çekti. Buraya ölmek için geldiklerini açıkça göstermişlerdi. Önemli görülen diğer noktalar şöyle: 10 dk’dan fazla süre sivil insanların üstüne ateş etmeleri, 8 teröristin tamamının ölü ele geçmesi ve bunlardan 7’sinin bomba ile kendilerini infilak ettirmeleridir. Bazı çevrelerin gayrı resmi açıklamalarına göre eylemin IŞİD tarafından gerçekleştirilebileceği açıklanıyor. Ama bu nokta teyit edilmedi.

Bilindiği gibi Avrupa yakın zamanda Suriyeli rehine krizi ile sorun yaşamaktaydı. Suriyeli savaş mağdurları uluslararası mecralara, “Neden hala bu savaşı sonlandırmıyorsunuz, neyi bekliyorsunuz?” diye soruyorlardı.

Hollande’de hafta sonu Antalya’da olacaktı. 15-16 Kasım 2015 tarihleri tüm dünya liderlerinin G20 zirvesi için Antalya’da toplanacağı günler. Burada küresel birçok konu masaya yatırılacak ama en önemli konu küresel tehdit ve sorun halindeki Suriye meselesi olacak. Belki de Antalya Esad’ın biletinin kesildiği önemli bir zirve şeklinde akıllarda kalacak.

Bundan önce Suriye konulu 3. Viyana Görüşmeleri 14 Kasım 2015 tarihinde yapılıyor. Suriye’ye barış için 2. Viyana toplantısı 17 ülke katılımı ile yakın zamanda (30 Ekim) gerçekleşmişti. Burada Türk, Rus, ABD ve Suudi Arabistan olmak üzere 4 DİB’nın toplantısı dikkat çekmişti. Viyana’daki 3. görüşmeler takvime dayalı gerçekleşmektedir. Bu toplantının sonuçları sanki Antalya’daki liderlere aktarılacak.

İşte tam da bu Suriye yoğunlaşması periyodunda Paris’te küresel bir eylem söz konusu gerçekleşiyor. Dünya hak ve özgürlükleri, eşitlik ve adalet prensipleri bağlamında insanlığa ilham vermiş bir yerde böyle bir eylemin yapılması zamanlaması ve eylem şekli bakımından rastgele bir eylem değildir. Yakın zamanda sonuçları daha da iyi görülecektir.

Terör insanlığa bir saldırıdır. Fransa halkına taziye ve sabır dileklerimizle.

Not: Görüntüler “mirror.co.uk” ve “dailymail.co.uk” den alınmıştır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Tarih, Tansiyon ve Türkiye

DİĞER YAZI

Türk-Rus Krizi

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak