Phoenix Ghost

22 Nisan 2022
Okuyucu

In this struggle for supremacy of the parties and their supporters in the Russia-Ukraine War, the technological search continues. With the natural effect of this situation, technology companies are taking concrete steps on new opportunities for themselves, the national defense spectrum and warring parties’ solutions. One of the best examples in the war was Aevex Aerospace. The US Department of Defense supports such projects.

The Biden Administration released details of a new $800 million security package for Ukraine on April 21. Here is a detailed information about our subject from the spokesman John Kirby. To support the Ukrainian Air Force, 121 high-tech “Phoenix Ghost” armed drones will be delivered. (There will be additional shipments as the drones are produced, as Kirby says “more than 121”.)

Phoenix Ghost’s tests have been completed, its budget has been provided, and its shipment to Ukraine begins in April and operator training is given.

This kind of project and procurement method is also important for the USA, and it is possible to come across such practical examples from now on. The feature of this project and procurement method on the US scale; It is a fast project in which it is free from cumbersome hierarchy and bureaucratic procedures, the Pentagon creates teams with small companies, it is an example of new technologies that can be sent to the field of rapid production and operations, where it is designed according to breakthrough technologies.

Phoenix Ghost drones were designed and produced by Aevex Aerospace in a short time with the Ukraine operation in mind.

Properties:

  • Switchblade, portable
  • Thrown vertically
  • Quiet, hard to detect and track
  • Flight time: 6 hours
  • Weight: 5.5 Pounds
  • Against all types of low and medium armored targets at sea and on the surface
  • Capable of reconnaissance, surveillance and intelligence (ISR) in the target area
  • Sensor: Optical and infrared during the day, infrared at night
  • One-way Flight
  • Explosive mount: Small warhead

John Kirby at the Pentagon gave me some very interesting details. For example, he says, “It was developed for a set of requirements that very closely match what Ukrainians currently need in Donbass.”

As is known, the President of Ukraine Volodymyr Zelensky constantly complains about the lack of air power. The success with the use of TB2s is evident. However, it seems that the most obvious example of hitting Russia with technology will be this Phoenix Ghost. This is the concept that will be seen from now on for this type of combat method that does not have air superiority but will inflict heavy losses on the enemy on the field.

As it will be remembered, the “concept of using UAV in the field of operation”, which had very good results against the Russian weapon inventory in Syria Idlib and the Karabakh War by Azerbaijan, was developed by the Turks. With the addition of different technological opportunities in Ukraine, such a method has become permanent among warfare methods from now on.

Another detail from Kirby is this. “The U.S. Army has already trained a small number of Ukrainian soldiers on how to use the Hundreds of Switchblade UAVs, which have been delivered to the country since the Russian attack on February 24. “

In this case, the USA confirms that it has supplied various types of kamikaze drones to Ukraine since the beginning of the war.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

ABD Ukrayna’ya Yeni Teknoloji “Phoenix Ghost” Kamikaze Drone Veriyor

DİĞER YAZI

Ukrayna-Rusya Savaşının Durum Değerlendirmesi (G60)

Güvenlik 'ın son yazıları

96 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
149 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
157 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
123 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
168 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme