terorun-marjinallesmesi
Terörün Marjinalleşmesi

Terörün Marjinalleşmesi

24 Aralık 2018
Okuyucu

Nereden nereye!.. Daha dün “yorumcular” ABD, BOP, Sykes Picot, vs. neler söylemediler? Bugün gelinen noktada Türkiye bir adım öne geçmiş durumda. Bölgesel denklemlerin doğru bir çizgide ilerlemesinin ışığını alır olduk, öyle değil mi? Fırat’ın Doğusundan ABD güçleri çekiliyor. Irak Güçleri de Sincar’a yürüyor…

Daha önceki gün ABD’de Donald Trump’ın Suriye’de DEAŞ ile mücadele kapsamındaki politikasını değiştirmesiyle ilgili “sürpriz” denebilecek bir karara şahit olmuştuk. Bu rasgele bir U dönüş değil idi. Türkiye çok zamandan beri bunun için yoğun diplomatik çaba içindeydi. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump da kendine düşeni yapmaya çalışmaktaydı. Sonuçta ABD Yönetimi şuna karar verdi: “Eğer ben bu bölgede DEAŞ’ı bahane ederek kalmaya devam edersem, Suriye’de barış çok uzun süre olmayacak. ABD bu yanlış politikası ile daha da bataklığa sağlanacak…

Evet, 2019’un konusu şu: Birleşmiş Milletler gözetimi ile yürüyen Cenevre’de, Suriye’de yeni anayasa çalışması ve kalıcı barışın tesisi için yoğun bir çalışma sürecine girilecek. Bunun için Türkiye, Rusya, İngiltere, Fransa, vs. ülkeler barış sürecinde üstüne düşeni yerine getirecekler.

Bugün Irak Merkezi Yönetimine bağlı olan Haşdi Şabi güçleri Sincar’da operasyonlarına başladılar. Hatırlayacağı gibi Türk Savaş uçakları geçtiğimiz hafta bölgeye operasyonlar düzenlemiş ve “Burada yeni bir Kandil olmayacak!” mesajını vermişti. Sincar terör örgütünün yuvalandığı bir bölge olmanın yanı sıra stratejik önemi haiz bir yer, zira buradaki yol bağlantısı ile petrol dahil her türlü ulaşım sağlanmakta, Irak-Suriye bağlantısının belkemiğidir. Bugün başlayan Haşdi Şabi operasyonu göstermektedir ki, doğu-batı ekseninde yol kontrolü ve bölgenin teröristten arındırılması sürecini sağlayacak. Bu durum aynı zamanda Suriye’de gerçekleştirilecek barış süreci çalışmaları için de bir garanti olacak. Irak Merkezi Güçleri Suriye-ırak sınırında güvenliği sağlayacak.

Irak Merkezi Güçleri’nin operasyonu görüşmeleri üç-dört ay öncesine karşılık gelmektedir. Türkiye ile Irak Başbakanı bu planı görüşmüşler, hatta Ovaköy dahil sınırda gümrük faaliyetlerinin birlikte çözülmesi kararı alınmıştı. Türkiye’nin düğmeye basması üzerine Haşdi Şabi de bölgede kontrolü almaya başlamış oldu.

Kendilerine parti diyen (PKK) teröristler için Suriye’de Fırat’ın Doğusu yanı sıra Irak’ta Sincar bölgesinde nefes alma hakkı verilmeyecektir. İşte bugün bu konu ile durum daha da netleşmiştir.

Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü esastır. İşte bugün anlıyoruz ki Türkiye denklemi yanlış kurmak isteyenlere dersini verdi! 2019’da Suriye’de barış süreci başlayacak. Terör örgütleri ise marjinalleşecek…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

patriot-gerekli-midir
ÖNCEKİ YAZI

Patriot Gerekli midir?

munbic-uzerinden-dersler
DİĞER YAZI

Münbiç Üzerinden Dersler

Güvenlik 'ın son yazıları

19 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
108 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
160 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
171 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
137 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme