munbic-uzerinden-dersler
Münbiç Üzerinden Dersler

Münbiç Üzerinden Dersler

Okuyucu

Bugün Türk heyeti Rus heyeti ile görüşecek, planı anlatacak. Neyin planı? Münbiç. Aslında basından Türk askerine ait kapıda bekleyen zırhlı araç konvoylarını görmüşsünüzdür. Yani harekat kapıda demektir. Tabi saha içerisindeki istihbarat ve bir kısım ÖSO unsurlarını saymıyorum. Asıl unsurlar, resmi emri bekliyorlar. Türk-Rus planı üzerinde mutabık kalındıktan sonra bugün yarın asıl unsurlar Münbiç’e doğru ilerleyecekler.

Öyle sanıldığı gibi Esad rejim kuvvetleri bölgede olmayacak. Teröristler ise deneyecekler. Neyi? Direnip direnemeyeceklerini. Ama fazla uzun sürmeyecek.

Bilindiği gibi ABD bölgeden çekileceğini, marjinal boyuttaki DEAŞ ile mücadeleyi Türkiye’nin yapacağını duyurmuştu.

Terör örgütü şaşkına döndü. Propaganda ve aldatma yoğunluklu bir süreci başlatırken kendine geri bölge inşa etmek üzere Irak, Sincar da ve İsrail destekli güçlerle, hatta DEAŞ ile güney-doğu Suriye’de yerel güçlerle anlaşma yolu aradı. Ama tutmadı, en azından Münbiç’i ÖSO’ya ve Türk askerine terk etmek durumundalar.

Fazla söze hacet kalmadı…

Ancak orada burada konuşmaya çalışanlara şu iki dersi verelim.

Ders-1: “Düşmanın faaliyeti , kabiliyeti ve niyeti hakkında alınan bilgilerin değerlendirilmesi yapılır.” Küçük bir tahlil yapalım:

 • Düşman kim? Terör örgütü. Meşru mu? Değil. DEAŞ için gelen ABD ve Koalisyon güçleri için kullanıldılar. DEAŞ marjinalleşti, ilanen ABD böyle dedi, o zaman meşru değil. Zira “Esad ile birlikteyim,” dese, “Ne için silahlandın, vergi topladın, bayrak açtın, ülkeyi bölmeye çabaladın,” denir; “Esad’a kaşı olanlarla birlikteyim,” dese, “Neden ÖSO veya diğer muhaliflerle değilsin o vakit,” denir.
 • Faaliyetleri ne? Aldatma, propaganda, saklanma, çukur kazma, kirli ittifaklar peşinde koşma…
 • Kabiliyeti ne? Terör yapmak, yani savaş alanında değildir kabiliyeti, canlı bomba olup kendini patlatmak, tuzaklama yapıp zarar vermek… Eğer Münbiç gibi bir yeri tuttu ve “ABD’den silah ve eğitim desteği aldı ise cephe savaşını biliyor kabul etmemiz lazım,” diyebilirsiniz. Ama iş öyle değildir. Bu tür savaşlar derinlik ve stratejik güç ister. Yani şansı yok!
 • Niyet ne? Terör örgütü için burada tutunabilmek, meşru güçlerden destek almak. Kim o meşru güçler?
  • ABD, DEAŞ dedi geldi ve çekilme kararı aldı (90-100 gün sonra bölgede olmayacak).
  • Rusya, Türkiye ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı ve tatbik ediyor. Tahran, Soçi, İstanbul ve Cenevre’de Rusya, İran ve Türkiye Fırat’ın doğusu için amacını ortaya koydu ve hatta buna Fransa ile Almanya da iştirak etti.
  • Esad rejimi Rusya’nın söylediğinin dışında bir şey yapmaz, yapamaz.
  • Türkiye sınırına tecavüz eden teröristi kovalıyor (BM 51. Md. gereği) ve Esad’a muhalif ve Suriye’yi bölmeye kalkışan Suriye halkının güçleri olan ÖSO’ya destek veriyor.

Kim kaldı? Meşru olandan bahsediyoruz. Suriye sahasında terör örgütünün kendisi meşruiyetini kaybetti asıl.

Ders-2 şu: “Propagandanın aleti olmak zayıfların ve şaşkınların işidir.” Kısa söyleyelim, bu işleri bilmeyenler çok konuşmasınlar, konuşurken de terörün ekmeğine yağ sürmesinler!

(Dikkatinizi çekmiştir, ne PKK dedim ne de PYD/YPG. Zira bunlar kendilerine böyle diyorlar. Partiyiz, şuyuz buyuz, diyorlar. Bu bile bir propagandadır, kabul edilmesi için zorlamadır. Bunlar meşru olmayan birer örgüttür, hem de teröristtir, çocuk kaçırır, halkına zülüm yapar… Bunu dersten saymadım, bilinsin yeter.)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Terörün Marjinalleşmesi

DİĞER YAZI

Operatif ve Taktik Zorlama Neyi Gerektirir?

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak

Gazze ve Asimetrik Savaş

Acaba Hamas, Gayri Nizami Harp usullerinin dışına mı çıktı? Sizlere burada polemolojik bir inceleme yapacağım. Bunu