turkiye-f-35-uretimine-engel-olabilir
Türkiye F-35 Üretimine Engel Olabilir

Türkiye F-35 Üretimine Engel Olabilir

Okuyucu

Türkiye, F-35 uçaklarına ürettiği parçaları göndermediğinde bundan ana yüklenici Lockheed Martin büyük zarar görecek. Konu en üst düzeyde konuşuldu. Kasım’da ABD’nin neye karar vereceğine bakılacak.

Bloomberg’de yayımlanan bir habere göre Türkiye’den dolayı F-35 Üreticisi Lockheed Martin’in sorun yaşayabileceği iddia edildi. Robert Levinson’un haberine göre, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma füze sistemleri satın alması üzerine, Ağustos ayında ABD Kongresi, F-35 Müşterek Taarruz Uçaklarının (JSF) Türkiye’ye iletilmesinin engellenmesi hakkındaki anlaşmanın bozulmasına dönük bir tasarıyı onadığı bildirilmektedir. Aslında bu engelleme, üretici firma Lockheed Martin için bir sorun oluşturmaktadır. Çünkü Türkiye, üretimi devam eden 2.500 savaş uçağının bazı parçalarının da üreticisidir. Bu bağlamda 10 Türk şirketi toplam 12 milyar dolarlık bir iş yapmaktadır. Üretilen parçalar içinde iniş takımı parçaları ve kokpit göstergesi gibi önemli parçalar da vardır.

(Aşağıda buna dönük hazırlanmış bir görsel bulunmaktadır.)

 

Üretici Türk şirketlerinden bazıları, TAI, Ayesas, Kale Aerospace, Alp Aviation, Fokker Elmo…

Habere göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Savunma Bakanı Jim Mattis’e, şayet Türk tedarikçiler üretimi durdurursa Lockheed Martin’in 18-24 ay içinde 50-75 adet uçağın üretiminde sorun çekebileceğini bildirdiği ve bu hususu Mattis’in Kongre’ye bir mektupla ilettiği, yer almaktadır. Kongre’de Kasım ayında konu görüşülecektir.

Ayrıca Lockheed Martin Türkiye için üretilen uçaklarda bir sorun olmadığını teyit etmektedir. Halen toplam 4 uçak Türkiye’ye teslim edilmiştir ve bu uçaklar henüz ABD’dedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Askerlik

DİĞER YAZI

Fırat’ın Doğusunda Yeni Plan Ne?

Güvenlik 'ın son yazıları

Anadolu

Depremin yükü bir hayli ağır. Henüz yaralarımızı sarma aşamasındayız. Yapılacak çok işimiz var. Benin konum; ne

Stratejik Dönüm Noktası

Rusya’nın 18 Ocak 2023 Dnipro saldırısından bugüne hangi gelişmeler oldu? Önümüzdeki günlerde Ukrayna’daki savaşın cephesi, Rusya-NATO

Stratejiyle Kazanmak

Çok Alanlı Operasyonlar bahsinden ne anlıyoruz? Ukrayna’daki savaşta ABD, Rusya’yı nasıl yıpratıyor? ABD, Çin ile hangi