askerlik
Askerlik

Askerlik

5 Ekim 2018
Okuyucu

Askerlikteki değişiklikler konusu kamuoyuna pek iyi anlatılamamış olabilir. Hemen herkesi ilgilendirdiğinden olsa gerek, acele ediliyor. Bu arada hatalı konuşmalar da oluyor. Asker sürekli harekatta. Politikacı ise sadece vizyonu ortaya koyuyor. Zira proje tamamlanmadı ve güncele henüz yansımadı. Henüz kanun tasarısı haline dönüşmesi için erken. Son bedelli askerlik konusu gündemdeyken politikacılar çıkıp açıklama yapma ihtiyacı duydular. Ama anlatılanları dinleyenler daha çok akıllarında kendi sorunları olduğundan, durumu tam kavrayamadı. Sorulduğu için kısaca açıklayayım. Bir de kötü emel besleyenler var, ortalığı karıştırmanın peşindeler. Bunlara da dur demek için, böyle bir açıklama gerekli.

Konuyu eksik bilenlerin bazıları yanlış da konuşuyor. Şehitler oluyor, terörle mücadele var, dışarıda harekat sürüyor. Şöyle düşünülüyor ve seslendiriliyor: “Neden bedelli çıktı, ülkeye asker lazım değil mi, zenginlerin çocukları askere gitmesin diye bedelli mi çıkarılıyor, garibanın kaderi asker olmak mı?..” Hal böyle ise yetkililerin milletimize bu konuyu uygulama ve vizyon şeklinde, kapsamlı biçimde anlatmasında yarar var. Kafalardaki yanlışların düzeltilmesi gerekiyor. Örneğin terörler mücadele eden ve Suriye’de operasyonlara katılan birlikler, çok büyük oranda profesyonellerden müteşekkildir. Yani eğitimleri uzun tutulmuş ve arazide uzunca süre harekat yaparak tecrübesi artmış bir ordu var. Bu ordu ile başarıdan başarıya koşuyoruz. Haince pusu olmuyor mu? Oluyor, şehit de veriyoruz. Mekanları cennet olsun. Gazilerimiz de oluyor, Allah şifa versin. Biz milletçe onlarla birlikteyiz, geride kalanlara devlet tam anlamıyla sahip çıkmaktadır. Ama bu işin doğasında var olan bir konu bu; terörle mücadele zordur. Bizim profesyonel askerimiz sahada sivillere zarar gelmemesi için çaba sarf ederken bile hassasiyet arz etmektedir. Şehitlerimizin bedelli askerlikle veya zengin-fakir konularıyla ilgisi yoktur. Bu haberleri çıkaranlar ya cahildir ya da kasıtlı iş yapmaktadır. Halkımız kötü niyet besleyip ortalığı karıştırmak isteyenlere imkan vermesin, bilinçli olsun. Yetkililer propaganda yapanlara imkan vermesin. Halkın konusu bu ve önlem alınmazsa propaganda zarar verir, hiç değilse belli kesimleri mutsuz eder, dikkat etmek gerekir.

Askerimizin ne zaman tam profesyonel olacağı henüz belirginleşmedi, çalışmalar sürüyor. Profesyonel asker olunca vatan hizmeti konusu ne şekilde gerçekleşecek, bu da belirginleşmedi. Bunlar zamanla tamamlanacak. Son tartışmalarda Cumhurbaşkanlığı söyledi, hedefimiz bu yönde, dedi.

Bu küçük hatırlatmayı yapmaya gerek duydum.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

siber-casusluk-ve-turkiye
ÖNCEKİ YAZI

Siber Casusluk ve Türkiye

turkiye-f-35-uretimine-engel-olabilir
DİĞER YAZI

Türkiye F-35 Üretimine Engel Olabilir

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme