askerlik
Askerlik

Askerlik

Okuyucu

Askerlikteki değişiklikler konusu kamuoyuna pek iyi anlatılamamış olabilir. Hemen herkesi ilgilendirdiğinden olsa gerek, acele ediliyor. Bu arada hatalı konuşmalar da oluyor. Asker sürekli harekatta. Politikacı ise sadece vizyonu ortaya koyuyor. Zira proje tamamlanmadı ve güncele henüz yansımadı. Henüz kanun tasarısı haline dönüşmesi için erken. Son bedelli askerlik konusu gündemdeyken politikacılar çıkıp açıklama yapma ihtiyacı duydular. Ama anlatılanları dinleyenler daha çok akıllarında kendi sorunları olduğundan, durumu tam kavrayamadı. Sorulduğu için kısaca açıklayayım. Bir de kötü emel besleyenler var, ortalığı karıştırmanın peşindeler. Bunlara da dur demek için, böyle bir açıklama gerekli.

Konuyu eksik bilenlerin bazıları yanlış da konuşuyor. Şehitler oluyor, terörle mücadele var, dışarıda harekat sürüyor. Şöyle düşünülüyor ve seslendiriliyor: “Neden bedelli çıktı, ülkeye asker lazım değil mi, zenginlerin çocukları askere gitmesin diye bedelli mi çıkarılıyor, garibanın kaderi asker olmak mı?..” Hal böyle ise yetkililerin milletimize bu konuyu uygulama ve vizyon şeklinde, kapsamlı biçimde anlatmasında yarar var. Kafalardaki yanlışların düzeltilmesi gerekiyor. Örneğin terörler mücadele eden ve Suriye’de operasyonlara katılan birlikler, çok büyük oranda profesyonellerden müteşekkildir. Yani eğitimleri uzun tutulmuş ve arazide uzunca süre harekat yaparak tecrübesi artmış bir ordu var. Bu ordu ile başarıdan başarıya koşuyoruz. Haince pusu olmuyor mu? Oluyor, şehit de veriyoruz. Mekanları cennet olsun. Gazilerimiz de oluyor, Allah şifa versin. Biz milletçe onlarla birlikteyiz, geride kalanlara devlet tam anlamıyla sahip çıkmaktadır. Ama bu işin doğasında var olan bir konu bu; terörle mücadele zordur. Bizim profesyonel askerimiz sahada sivillere zarar gelmemesi için çaba sarf ederken bile hassasiyet arz etmektedir. Şehitlerimizin bedelli askerlikle veya zengin-fakir konularıyla ilgisi yoktur. Bu haberleri çıkaranlar ya cahildir ya da kasıtlı iş yapmaktadır. Halkımız kötü niyet besleyip ortalığı karıştırmak isteyenlere imkan vermesin, bilinçli olsun. Yetkililer propaganda yapanlara imkan vermesin. Halkın konusu bu ve önlem alınmazsa propaganda zarar verir, hiç değilse belli kesimleri mutsuz eder, dikkat etmek gerekir.

Askerimizin ne zaman tam profesyonel olacağı henüz belirginleşmedi, çalışmalar sürüyor. Profesyonel asker olunca vatan hizmeti konusu ne şekilde gerçekleşecek, bu da belirginleşmedi. Bunlar zamanla tamamlanacak. Son tartışmalarda Cumhurbaşkanlığı söyledi, hedefimiz bu yönde, dedi.

Bu küçük hatırlatmayı yapmaya gerek duydum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Siber Casusluk ve Türkiye

DİĞER YAZI

Türkiye F-35 Üretimine Engel Olabilir

Güvenlik 'ın son yazıları

Anadolu

Depremin yükü bir hayli ağır. Henüz yaralarımızı sarma aşamasındayız. Yapılacak çok işimiz var. Benin konum; ne

Stratejik Dönüm Noktası

Rusya’nın 18 Ocak 2023 Dnipro saldırısından bugüne hangi gelişmeler oldu? Önümüzdeki günlerde Ukrayna’daki savaşın cephesi, Rusya-NATO

Stratejiyle Kazanmak

Çok Alanlı Operasyonlar bahsinden ne anlıyoruz? Ukrayna’daki savaşta ABD, Rusya’yı nasıl yıpratıyor? ABD, Çin ile hangi