Yunanistan ile Kritik Dönem

28 Ağustos 2022
Okuyucu

Yunanistan ile ne zaman ilişkilerimiz iyi oldu ki, diyeceksiniz. Olmadı. Hatta askeri gerginlikler yaşandı, eller tetikte oldu… Peki bugün durum ne? Yine tetikte mi eller? En azından Yunanistan böyle… En azından ABD böyle olsun istiyor gibi… O halde bu kritik dönemi tarif edelim.

Efendim, haklılığımızı mı anlatacağız? Geçtik bu safhayı. Zaten haklıyız, hukuk var, hatta iyi niyet var, girişimlerimiz çok oldu…

ABD ve Avrupa çifte standart uyguluyor, çıkıp onlara lütfen mi diyelim? Geçtik bunları…

NATO’da oturur, karşılıklı müttefiklik ruhunu anlatır, arada teknik olarak kazaları önleme mekanizması kurar, sorunları çözeriz, diyenler çıkabilir. Bunu da geçtik…

Komşumuz Yunan halkı kendi şaşkın politikacılarını ikaz eder, demeyi de geçtik…

Neredeyiz o halde? Kritik dönemdeyiz. Neden? ABD ve AB böyle istiyor, ama daha çok ABD! Yakın zamanda neler yapmadılar ki birlikte?.. İkili ve çok taraflı anlaşmalar, yardım, silahlanma, stratejik işbirliği, askeri üs, politik anlaşmalar… Neden yapıldı bu anlaşmalar, bunlar amaçsızdı denebilir mi? Neden Dışişleri ve Savunma Bakanları Türkiye karşıtı anlaşmalara imza attılar? Neden Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ABD Meclisi’nde alkışlandı, boşuna mı?

Hatta neden Türkiye Cumhurbaşkanı, Mitsotakis ile konuşulacak bir şey kalmadı, demiş olabilir?

Ne noktadayız? Nerde olduğumuzu Yunan uçakları, bürokratları, politikacıları tacizler yaparak gösteriyor. Silahsız ve askersiz olması gereken adalara çıkıp medyaya haber yapıyorlar. Ege’de aidiyeti belli olmayan kayalıklara bayrak çekiyorlar.

Ve işte bir haftadır savaş uçaklarından ve bugün de Girit’teki S-300 SAM sistemi ile kendi egemenlik sahasındaki, hatta NATO görevi uçan uçaklarımıza radar kilidi atıyorlar. Radar kilidinin bir adım sorası, elim tetikte, demektir!

Yapılmak istenen ne? Yunanlı gazeteler her gün yazıyor: Türkiye bu ihlallerinden ne zaman vaz geçecek? Bakar mısınız, yavuz hırsız ev sahibini şaşırır, derler. Türkiye ihlalde bulunuyormuş!

Ama Yunanistan’ın yapmak istediği bu, taciz. Bu tacizler ile gündem yaratarak kendi tezlerini ortaklık kurduğu ülkelerle seslendirmek, Türkiye’yi sıkıştırmak.

Peki ne olacak? Türkiye onu geçti, bunu geçti, artık konu yüksek perdeden milli bir hal aldı, tıpkı öncekiler gibi, Yunanistan’ın arkasında kim olursa olsun egemenlik onusunda taviz vermeden haklarını koruyacak ve gerekirse her türlü şekilde cevabını vermekten kaçınmayacak.

Hukuken ve tezimiz halinde karasuları ve FIR hattı 6 NM’dir. Anlaşmalar ve uluslararası hukuk buyursun çözsün, yeter ki Yunanistan çözümü istesin… Yunanistan’ın bugünlerde ilan etmeye soyunduğu 12 NM konusuna asla izin veremeyiz ve bu bir Casus Belli, harp sebebidir! FIR öyle dedikleri gibi 10 NM olmaz, bizim uçaklarımız da 6 NM gözetilerek uçmalarına devam eder, isterlerse itiraz etsinler, isterlerse ateş etsinler… Gerekli karşılık verilecektir!

O halde durum kritik! Zaman tedbir zamanıdır…

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Yıpratma

DİĞER YAZI

İran ile ABD Anlaşır mı, Savaşır mı?

Güvenlik 'ın son yazıları

60 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
117 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
171 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
182 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
146 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme