ABD’ye Ültimatom

31 Ağustos 2019
Okuyucu

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Güvenli Bölge konusunda ABD’yi hedef alarak, Ankara’da varılan mutabakat çerçevesinde sonuç alınması yönünde ültimatom niteliğinde bir açıklama yaptı ve iki-üç hafta süre verdiğini net bir şekilde ifade etti. Bu son durumun ne anlam taşıdığını inceleyelim.

Esasında bundan önce yapılan açıklamalar üst üste konduğunda ve sahadaki gelişmeler dikkate alındığında, bu bir beklenen açıklama idi. “30 Ağustos” tarihinin hemen ertesi günü yapılan bu sert açıklama Eylül ortasında Ankara’da Astana ruhuyla gerçekleştirecek Türkiye, Rusya ve İran Üçlü Zirvesi ve Eylül sonunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) toplantısı esnasında, hem dünyaya Suriye dramının sonlandırılması bağlamında sesleniş hem de Donald Trump ile gerçekleştirilecek baş başa görüşme öncesindeki bir çıkış niteliğindedir.

Türkiye’nin tavrı ve kararlılığı nettir, hazırlığı tamdır, eğer taraflar Suriye konusunda olması gereken adımları atmaz ise Türkiye meşru haklarına dayanarak inisiyatifle kuvvet kullanacak ve gücünü sahaya aktaracaktır. Türkiye bir yandan terörle ilgili önemli bir mücadele içindedir, diğer yandan Suriye’deki insanlık dramının sonlandırılması için çaba sarf etmektedir. Zira ABD ve Rusya başta olmak üzere diğer ülkelerin hepsi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi, Suriye’de kendi çıkarları için çaba sarf etmektedirler. Çok genel anlamda bir tek Türkiye çıkar peşinde değil, eğrelti meşruiyetlerle de değil, Suriye’de nihai çözümü işaret ederek tavır sergilemektedir.

Şimdi ne olacak? Eğer ABD ile 5-7 Ağustos 2019’da varılan mutabakat gereği işletilmeye başlayan Birleşik Müşterek Harekat Merkezi vasıtasıyla PKK/YPG terör örgütünü tamamen bitirmekle ilgili çok önemli adımlar atılmaz, verilen silahlar geri toplanmaz, teröristin inşa ettiği tahkimatlar ortadan kaldırılmaz, sonuçta burada bir garnizon devlet kurma hevesinden vaz geçilmez ve bu yönde tavrını net bir şekilde göstermez ise diplomatik manada ABD samimi görülmeyecek, gösterilen tavrın müttefikliğe gölge düşüren bir oyalama ve kandırma manası taşıdığı algılanacak ve bu durum asla kabul edilmeyecektir. Bugün bu durum çok açık bir şekilde ABD’ye bildirilmiştir ve yine net olarak süre de verilmiştir.

ABD Türkiye’yi sahada net bir biçimde ikna edecek türden geri adım atmaz ise Türkiye yeni bir operasyonu başlatacak ve bunun amacı, Mutabakatın tespit ettiği gibi PKK/YPG’yi yok etmek ve Fırat’ın doğusuna bir Barış Koridoru inşa etmek olacaktır.

Operasyon nerede olabilir? Fırat’ın doğusunda veya batısında, Mutabakatla işaret edilen alanda veya dışında, her yerde olabilir. Bu operasyonda kullanılacak kuvvet ise sadece TSK değil, ÖSO birlikleri de olur.

Şimdi ok yaydan çıkmıştır!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, tekraren ABD’ye savunma silahları bağlamındaki tutum da gösterildi, Rusya’dan satın alınmak zorunda kalınan S-400 meselesinin esasen ABD kaynaklı geliştiği vurgusu yapıldı. Suriye konusu içinde, bu noktada savunma silahlarının bahsinin geçmesi, dolaylı anlatımla; “Bizi silahla tehdit etmeye kalkışmayın,” masajı taşımaktaydı. Bu tür tek taraflı ve haksız tutumların başka konularla birleştirilerek asla bir pazarlık konusu olmadığı yine net bir biçimde açıklanmış oldu.

Böylelikle söylenecek söylenmiş oldu, artık karşı taraf ne yapacak, bunu izleyeceğiz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

savunma-sanayii-ve-tf-x-milli-muharip-ucak-konusu
ÖNCEKİ YAZI

Savunma Sanayii ve TF-X Milli Muharip Uçak Konusu

kckyi-kavramak
DİĞER YAZI

KCK’yı Kavramak

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
97 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme