bm-kursusunde-abd-baskanindan-itiraflar
BM Kürsüsünde ABD Başkanı'ndan İtiraflar

BM Kürsüsünde ABD Başkanı’ndan İtiraflar

26 Eylül 2018
Okuyucu

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump’ı dinleyenlerin bir kısmı, “İşte bu tam da Trumpvari bir konuşma,” derken, diğer bir kesim, “İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası dünya düzenini inşa edeceğim deyip ortaya çıkan Amerika’ya bu konuşma hiç yakışmadı, üstelik insanlığın geleceği adına endişe verici bir durum,” dedirtti.

ABD Başkanı Trump’ın söylediği konulara bir bakın: Düzensiz göç suç oranlarını arttırıyor. ABD küresel göç paktına katılmayacak. Uluslararası Ceza Mahkemesi meşruiyetini kaybetti. İran’da ABD ve İsrail’i yok etmeye çalışan bir rejim var. İran diktatörlüğü Suriye’de ölüm ve yıkımı destekledi. Esad kimyasal silah kullanırsa harekete geçeceğiz. Dünyanın bütün ülkeleri sosyalizme karşı durmalı.

Trump’ın sözlerine bakın: “Ben ABD ve ABD halkı için ayağa kalktım aynı zaman da dünya için de ayaktayız. Son iki yılda ABD daha güçlü ve daha güvenli bir hale geldi… Haziran’da Singapur’a gittim ve Kuzey Kore lideri ile görüştüm. Kore yarımadasındaki nükleer silahların kaldırılması için hemfikiriz. Kuzey Kore esirleri serbest bıraktı ve askerlerimizin kalıntılarını bize iade ettiler. Nükleer silahlar tamamen ortadan kalkana kadar görüşmeler devam edecek… Radikal İslami teröristlere tüm finansları kesmek için ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. DAEŞ kontrol altında tuttuğu tüm bölgelerden atıldı… İran halkı haklı olarak kendi liderlerine tepkilidir. İran diktatörlüğü Suriye’de ölüm ve yıkımı destekledi. Bölgedeki bir çok ülke İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğimde yanımda oldu. Nükleer anlaşma yapıldığında İran’ın askeri gücü yüzde 40 oranında arttı. ABD ekonomik baskı oluşturarak, İran’ın Suriye’de kanlı eylemlerini finanse etmesini engellemeye başladı. İran nükleer anlaşmayı terörü desteklemek için kullandı. İran’da ABD, İsrail’i yok etmeye çalışan bir rejim var. Tüm ülkeleri İran’daki rejimi izole etmeye çağırıyoruz. İran diktatörlüğü Suriye’de ölüm ve yıkımı destekledi… Zenginliğimizin yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. ABD şirketlerinin hırpalanmasına izin vermeyeceğiz. Dünya ticaret sistemi acilen değişmeli. Çin’le ticaret dengesizliğini kabul edemeyiz… OPEC ve benzeri ülkeler dünyayı kazıklamaya devam ediyor. Biz onlardan fiyatları artırıp, düşürmeye çağırıyoruz. Bundan sonra savunma bütçelerini artırmalarını istiyoruz.

Doları rezerv para yapan ve sürekli para basıp küresel sistemi işleten Amerika başka bir yerde mi? Tüm dünyada asker bulunduran Amerika değil de başka bir ülke mi? Tüm dünyaya jeo-politik, sosyo-politik, sosyo-ekonomik ve bilimsel-teknolojik açıdan yön gösteren Marslılar mı? Soğuk Savaş’a giden şartları hazırlayanlar neye soyundular, dünyada başarısız olmaya mı? Soğuk Savaş’tan sonra yeni dünya düzeni diye piyasa ekonomisine dayalı küresel sistem kuranlar neredeler? İkinci Dünya Savaşı sonrası bu uluslararası sistemi ve kurumları kuranlar kendileri değil mi? BM, NATO, IMF, WB, WTO… Bunları neden kurdular? İstedikleri zaman savaş çıkarıyorlar, istediklerinde de barış anlaşması yapıyorlar, daha ne? Küresel radikal terör örgütlerini ve terörle devlet inşası teorilerini ben mi attım ortaya? Ben mi söyledim “Medeniyetler Çatışması” diye?

Trump’ın sızlanmalarına bakılırsa ben şunu anladım, Amerika insanlık adına ve dünya liderliğinde gerçekten yanlış yaptığını kabul etmiş bile. Şimdi itirafları dinliyoruz. Ama biraz da çirkeflik var. Zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkmaya devam ediyorlar. Bu dünyada neyi bozdularsa onu tamir edip bıraksınlar ve insanlıkla işbirliği yapsınlar. Bıraksınlar bu jandarma ve patronluk zihniyetini, önce karıştırıp sonra düzeltme yapıyormuş görünümünü. Zor geliyorsa çıksınlar uluslararası sitemlerden, kapansınlar içlerine, dövizdeki hesabı dünya ile ortak şekilde tutsunlar, başka bir para sistemine evet desinler.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) hukukunu ve işbirliği ruhunu öneriyorum Trump ve onun gibilere. Eğer bu dünyada böyle olamıyorlarsa hepsini ISS’de yaşamaya davet ediyorum, gidip gelmeleri zor olmaz kanısındayım!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

teror-ve-mesruiyet
ÖNCEKİ YAZI

Terör ve Meşruiyet

cumhurbaskani-erdoganin-bmde-one-cikardiklari
DİĞER YAZI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de Öne Çıkardıkları

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
98 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme