Sandık

Okuyucu

Neden sandık? 24 Haziran tarihi neden önemli? Şimdi önemsenmesi gereken sandık ise asıl gerekçe ne? Vatandaş neyi bilmeli ve neye irade göstermeli? Sorular çok, tartışılanlar ise daha başka…

Daha düne kadar uluslararası ilişkiler gündemde idi. Suriye’de Türk askeri Afrin’e yürüyordu, Doğu Akdeniz’de Rus-ABD çıkar çatışması ve Ortadoğu’da İsrail’in yayılmacılığı tartışılıyordu, Türkiye’nin AB ile kesintiye uğrayan ilişkileri gündemdeydi. Hatta dünyanın diğer tarafı konu ediliyordu. Pasifik Denizi, Kuzey Kore, vs. en çok da Donald Trump’ın yönetimi tartışma konusu edilmekteydi. Buna bağlı olarak gündeme getirilen FED ve Dünya Ticaret Örgütü kararları, Neo-Liberal akımların etkileri diğer her ülkeyi olduğu gibi Türkiye’yi de ilgilendirmekteydi. Amerika gittiği yolda geri adım atmadı. Ne Trump yönetimi çatladı ne Suriye politikası değişime uğradı. Hatta ABD, İngiltere ve Fransa ile birlikte gidip Suriye’yi bombaladı, Batı İttifakı gösterisi yaptı. NATO çok sonra da olsa kendinden söz ettirdi. Başta ABD ve aynı zamanda diğer ülkelerde FETÖ ile mücadele etme süreci gündemde idi.

Peki, ne oldu da birden seçim atmosferine girildi? “Afrin’den sonra seçim olur mu” diye soruldu, “gündemde yok” dendi. Seçimler 2019’da yapılacak idi. Bir konuda tarih belirlemek, plan yapmak, bunu duyurmak, hatta Meclis kararları almak ne işe yarar? “Kararlar bozulmak için alınır!” Böyle mi? Kimin için bu böyle? Sonra Cumhur İttifakı kuruldu, ardından da “erken” veya “baskın” denebilen seçim kararı alındı. Kime erken, kime baskın? Günden tamamen iç politika… Bu olmadan diğer adımlar atılamaz diye anlatılmaya başlandı.

Hal böyle olunca kime avantaj sağlanmış oluyor? ABD ile sorunları giderici bir süreç başlatılmış idi. Bu süreç ABD Dışişleri Bakanı değişikliği gündeme gelince kesintiye uğramıştı. Seçimler de bu süreci ötelemiyor mu? Belki seçimler sonunda Türkiye’de pek çok değişiklik olacak. Bu durumda ABD-Türkiye ilişkileri tekrar mı masaya yatırılacak? Rusya’dan alınması kararı verilen S-400’lerin çöpe atılması için Türkiye başka bir sürece mi dönüyor? Suriye konusunda birlikte tutum sergileyen ve sahada görece avantaj elde eden Rus-İran-Türkiye bloğundan Türkiye çekilir ise Cenevre görüşmeleri Batı bloğu lehine mi seyredecek? Türk askeri “ne işim var benim buralarda” deyip, Afrin’den geri mi gelecek? Hatta Kuzey Suriye’de olası bir harita değişikliği için Batı bloğu seçim sonrası yönetimle mi masaya oturma hevesi içinde olacak? Seçimlerden sonra Türkiye “One Minute!” çıkışı öncesi sürece mi çekilecek?.. Bir dönem bitecek başka bir dönem başlayacak ise bu safhadaki konular neler olacak? Bu ve benzeri nedenlerden dolayı mı bu seçimler öne alındı? Taraflar, yani kendilerine “Yerli-Milli” diyenler ile adı henüz konmamış ama “Muhalif” diyebileceğimiz cephe, birbirlerine peşi sıra bundan dolayı mı “kontur” ve “sür-kontur” dediler? “On beşler” meselesi bu nedenle mi ortaya atıldı? Geri planda neler oluyor? Sandığa gitmek için bu görünen gerekçeler yeterli mi? Ancak ortalık bir hayli kızıştı. Meğer herkes seçim istiyormuş. Vatandaşa soran oldu mu bilinmez!..

Şimdi kim kazanacak? Asıl soru bu! Türkiye mi kazanacak? Sandığa giden elbette “Türkiye kazansın” diyecek. Esasen ne olacak? Ne bilinir ne kestirilir!..

Yine FETÖ konusu gündeme getiriliyor. Abdullah Gül’ün adaylığı konuşuluyor. Saadet belirleyici. İYİ Parti de belirleyici. Henüz sahnede olmadı, öncesi ne? HDP konusu bitti mi yeniden mi başlıyor? Sorular var, ama sorulmadan bir sonraki adıma atlanıyor. Meydanlarda Türkiye için projelerini sunmamışlar; ama hemen herkes bir “kurtarma” faaliyeti peşinde. Eğer durum bu ise ortada her şey normal midir?

Bizde siyaset hep böyle ise normali neden olmuyor? Milletten bu normale dönme hakkını kim ve hangi nedenle alıyor? Seçimler böyle olağanüstü şartlara mı gebe? Bizde bu demokrasi normalleşememenin sistemi mi? Yoksa plütokrasinin olduğu yerde bu olanlar normal mi? Sistemin asıl adını yanlış mı koyuyoruz? Bizdeki siyaset ve medya demokrasi deyip aslen plütokrasiye mi çalışıyor?

Türkiye’de siyaset konuşanlar her nedense halka çıkıp asıl nedenleri belgeleri ile göstermiyor. Oy isteniyor ama değişikliklerin nedeni ne, bu açıklanmıyor. Halk sandık başına neden gidecek? Asıl mesele ne? Tartışılanlar çok ciddi: Türkiye elden gidiyor mu gitmiyor mu? Düşmanlar saldırıyor mu saldırmıyor mu? Vatandaş olarak kandırılıyor muyuz yoksa bir rüyada mıyız? Gündeme getirilen abartıların hakkı var mı yoksa her şey normal seyrinde mi? Millet emniyette mi? Sonuçta şu sandığın başında bütün bu işler düzelecek mi?

Neyse!.. Karar alınmıştır, seçim olacak ve Millet yine sandık başına gidecek, iradesini tüm dünyaya gösterecek. Merak edilen ise esasen kimin kazanacağı bahsi olacaktır. Kim veya kimler? Oyu veren belli ama ötesi muamma!..

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Hayırlısı!..

DİĞER YAZI

Neo-Liberal Plütokrasinin ve Uzantısı FETÖ’nün Seçimlere Etkisi

Politika 'ın son yazıları

Bilemezsiniz!..

Burada Gazze ve savaş konusunu, mimetik yaklaşım, medya, siyaset, haklılık-kazanmak, gelişim ve savaş konularını inceleyerek, aslında

Orwell ve Netanyahu

İsrail’in Gazze’deki harekâtı ve ABD’nin bölgedeki politika ve fonksiyonu hakkında yazmaya devam ediyorum, bu konuda çok

Eristik ve Sofistik

İsrail-Filistin meselesine bakış tarzı felsefi olarak irdelenirse, bize nasıl bir bakış açısı sağlar? Gerçekçi olmak, haklı

Savaş, Barış ve Politika

Konumuz İsrail ve Filistin meselesi. Bu konuya 1948-2009 arasındaki savaşlar dönemi olarak gördüğüm tarihsel incelemeyle bakalım.