suriyede-tarihi-gorev
Suriye'de Tarihi Görev

Suriye’de Tarihi Görev

15 Ocak 2019
Okuyucu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitle Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit etmesinden sonra diplomasi çalışmaya devam ediyor. Dün gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkan Trump ile telefonla görüştüler. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Grup Toplantısında yaptığı açıklamalar var. Burada Erdoğan’ın kullandığı ifade önemli. Trump ile yaptığı telefon görüşmesini anlatan Erdoğan, ”Tarihi öneme sahip bir anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum,” ifadesini kullandı. Bugün Brüksel’de ABD ve Türk Genelkurmay Başkanları teknik bir görüşme yapıyorlar. Gelişmeler bunlar. Bu durumda asıl mesele ne, bunu ortaya koymaya çalışalım.

Asıl mesele Suriye’de oluşturulacak bir güvenli bölge mi?

Açıklamaların geri planına bakılırsa şöyle: Trump ve Erdoğan Kuzey Suriye’de “güvenli bölge” konusundan prensipte anlaşmış bulunuyorlar. 20 mil (32 km) olacağı düşünülen bu güvenli bölge Türkiye tarafından oluşturulacak.

Mesel bu muydu? Elbette başından beri bir güvenli bölgeden bahsedilmişti. İlk söylendiğindeki şartlar ve belirtilen güvenli bölgenin işlevi ile mevcut duruma göre bugünkü güvenli bölge elbette farklı olacaktır. Bügünün şartlarına gelene dek ABD belli grupları hazırladı, kendine müzahir bir kesim meydana getirdi.

Asıl mesele Cenevre’de yeni anayasa yazılması faaliyetinin başlatılması. Bunu için Astana görüşmeleri kapsamında hazırlanmaya çalışılan 3. liste için SDG’nin listeye girmesi ve girecekse ne şekilde olacağı konusudur. İlk 2 liste hazırlanmış idi. Son listeye gireceklerin içinde kimlerin olacağı tartışma konusuydu. Bizim “terörist” olarak işaret ettiklerimize ABD “temsilci”” diyordu.

Acaba Rusya bu konuda ne diyor? Henüz Rusya sesini çıkarmadı ise bunun anlamı şu, “Türkiye ve ABD kendi aralarında anlaşsınlar.”

Bu durumda güvenli bölge ile anlatılan konunun içinde yer alan detaylar önem kazanıyor. Meşruiyet kazanmış bazı SDG organlarının varlığını Türk tarafı kabul edecek mi?

Twitlerin, telefon görüşmelerinin ve uzmanların yüz yüze görüşmelerinin ardından söylenen ne idi? “Tarihi anlaşma!” Acaba bu anlaşma içinde SDG ne olacak? Cenevre görüşmelerinin hızlanması için bilinen sıkıntılar aşıldı mı? Türkiye’deki 3,5 milyon Suriyeli sığınmacı ne olacak? Sözü edilmiyor ama, iki ülke arasında başka sorunlu bilinen dosyalar üzerinde de çalışılacak mı?

Söylenenlere bakılırsa konunun bir boyutu da ABD-Türkiye ekonomik hacminin büyütülmesi. Ekonomik alanda bazı anlaşmalara mı varacağız. Papaz Brunson davasında ABD Türkiye’ye ekonomik yaptırımda bulunmuştu. Dün Trump yine Türkiye’yi ekonomi ile tehdit etti. Yumuşak karnımız ekonomi olsa gerek…

Şimdilik şu kadarını biliyoruz, tarihi bir dönüm noktasındayız.

Türkiye gerçekten çok zor bir dönemeçte, buna tarihi demek hiç de yanlış olmayacaktır. Suriye meselesi bir yerde çözülmeli. Konuya müdahil güçler ABD ve Rusya. İsrail’i, İran’ı, vs. saymıyoruz bile. Bu bir güç mücadelesi işi ve bugünün savaşma yöntemlerine tabiyiz. Belli ölçülerde talepler üzerine muhataplara baskı yapılır, kazanımlar elde edilir. Şu ana kadar sahada gayet iyi baskı kuruldu. Asker Münbiç’in kapısında bir süredir bekliyor. Eğer Türkiye haritalarda işaretli sarı bölgeye gidecekse, bunun şartları dahi güce dayalı. Bu tür bir meselede karar vermek gerçekten çok zor olmalı. Karar vermekle meşgul kişiler tarih önünde olduklarının bilincinde.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

trumpin-turkiyeye-tehdidi
ÖNCEKİ YAZI

Trump’ın Türkiye’ye Tehdidi

suriyede-anlasmaya-dogru
DİĞER YAZI

Suriye’de Anlaşmaya Doğru

Politika 'ın son yazıları

18 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
66 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
77 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme