Talepname

14 Temmuz 2018
Okuyucu

Bu milletin talebidir, haketmektedir! Öyleyse sahip çıkalım.

Efendiiim… Halka, “meydana çık demokrasine sahip çık,” dendi, tereddütsüz bu çağrıya uyuldu. “Sistemi değiştireceğiz bu sizin için daha güvenli olacak,” dendi, kabul edildi. Önüne sandık kondu, yüzde doksan oranında oy kullanıldı. Halk ne denirse yaptı. Bu noktadan sonra, halka, “eksiğin var, şurada yanlış yaptın,” denecek değil herhalde. Mazeret yok! Öyleyse sıra kimde?

Dünya dönmeye devam ediyor, tersine zorlamanın bir anlamı var mı? Dünyada olanlar belli değil mi? Savaşlar, çatışmalar, kavgalar, rekabet, alabildiğine rekabet, ekmek aslanın ağzında… Dostlar, arkadaşlar, çıkarlar, düşmanlar… Değişen bir şey yok! Eğer değişen varsa, buna, “zamanın getirdiği yeni bir tarz,” denebilir. Mesele zamanın gereği olabilecekleri tahmin edebilmek, hepsi bu değil mi? Eğer üstünde sorumluluk elbisesi olanlar bu ödevini bihakkın yapamıyorlarsa, başka ne söylenebilir ki?

Gördüğünüz gibi, bir tarif yapıyorum. Bir, halk isteneni yaptı, bundan böyle mazeret yok! İki, dünyanın hali belli!

O halde efendim, enflasyonsa düşecek, borçsa kapatılacak, yatırımsa yapılacak, tarlaysa sürülecek, madalyaysa kazanılacak, refahsa gelecek, işsizlikse düşecek, teröristse halledilecek, güvenlikse sağlanacak, barışsa gelecek, hukuksa tesis edilecek, adaletse sağlanacak, kanunsa yapılacak, eğitimsizse eğitilecek, dersse verilecek, bayraksa çekilecek, marşsa söylenecek, vatansa uğrunda ölünecek, milletse pasaportu birinci sınıf olacak, soruysa sorulacak… Anlatabildim mi?

Efendime söyleyeyim, mazeret yok, dünya bu!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

turkiyede-gelenek-donusum-ve-politika
ÖNCEKİ YAZI

Türkiye’de Gelenek, Dönüşüm ve Politika

trump-putin-zirvesi-sonrasi-ust-okuma
DİĞER YAZI

Trump-Putin Zirvesi Sonrası Üst Okuma

Politika 'ın son yazıları

39 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
82 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
95 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
122 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
88 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme