turkiye-dogru-yolda
Türkiye Doğru Yolda

Türkiye Doğru Yolda

9 Eylül 2018
Okuyucu

Suriye konusunda Türkiye dünyaya istediklerini söyledi. Neler bunlar? “Barış, insan hakları, mülteciler, ateşkes, silahların tehlikeleri, terör, demokrasi…” Peki, kim ne anladı?

Sorun burada: Saha başka şey düşünür, siyasiler başka! Propaganda ayrı bir şey sunar insanlara, gerçek her daim başka. Devletler kendi çıkarlarına göre projelendirdiği hedeflere ulaşmak için çaba sarf ederler. Arada olanlara bakıp soru sorduğunuzda cevaplar kabul edilebilir mahiyette olur.

Rusya, İran ve Esad yönetimi İdlib’e saldırıyor. Bu saldırılar önümüzdeki günlerde daha da artacak görünüyor. Söylenenden anlaşılan şu: İdlib’i rejime teslim edelim, sonra hep beraber terörü destekleyenlere ve “yeni gerçeklik” peşinde koşanlara bakarız… Olur mu?

İfade tam haliyle şöyle: “… Terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin ulusal güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir.” Bu ifade açık mı, kapalı mı?

Görüşmelerde ve yazılı bildirideki kasıt belki ABD ve PKK ile ilgili ama açık değil. Üstelik bu bir bildiri, her ne kadar resmiyse de hükümetlerce onaylanmış bir anlaşma etkinliğinde belge değil, ortak plan ve niyet ifadeleri türünden üzerinde mutabık kalınmış sözler.

SDG içinde PKK, Suriyeli Kürtler, başkaları (örneğin Araplar) da var. Eğer ABD askeri gün gelir, ben gidiyorum derse, ki bu bildirideki kastedilene karşılık gelir, bu durumda sahada kalanlara bakın siz: ABD’ye çalışan özel güvenlik şirketleri ve istihbarat elemanları, SDG’ye teslim edilen silah sistemleri ve tesisler, esas olarak disipline edilmiş ve eğitilmiş bir SDG. Bu kimin işine yarar? Esad’ın ve Putin’in işine yarar mı dersiniz?

İşte, milli menfaatler, çıkarlar, diplomasi ve masa oyunları, derken böylesi konularla karşı karşıyayız. Halkımız bu tip ayrıntıyı göz ardı etmemelidir. Ama başta işaret ettim ya, Türkiye her ne olursa olsun sağlam bir yerde duruyor. Nedir bu? İnsanlık!

Diyeceksiniz ki, o halde biz de bir oyun peşinde koşalım. Geçenlerde yazmıştım. “Yeni post-modern politika yapıcılık” isimli bu yazının sonunda okurlara sordum: “Eğer bugün bu geçerli bir yöntemse, yani devletlerin iç işlerine karışmak bir politik tarz olmuşsa, Türkiye bu yöntemi kendi çıkarları için başkaları üzerinde kullanmalı mıdır?” Yineliyorum, ne dersiniz, biz de gidip örneğin SDG gözetimindeki sipere yatmış terörist dolu Tel Rıfat’ı ele geçirecek yeni bir cephe açmak suretiyle alanımızı genişletip, bugün üstü kapalı konuşanlara karşı açıkça, “Beni sakın aldatmayın!” diyelim mi? “Yeterli sebep yok,” diyebileceklere cevap: “Sebep yaratılır, zaten oyun böyle oynanır.”

Ama aynı SDG Türkiye’yi oyuna çekmek amacıyla, Afrin’de olsun, başka yerlerde olsun, çeşitli saldırılar yapıp bir tür tuzak kurmanın peşinde olabilir, oldu da. Türkiye bu tür basit bir tuzağa düşüp İdlib’te Esad’la karşı karşıya geleceğine, gider kendine tuzak kurana yönelenir, öyle değil mi? Neyse, bu başka bir konu!

Ama Türkiye ne tuzağa düşer ne de bariz çıkarları için sahte oyunlar tertip eder. Çünkü bunları “basitlik” olarak görür. Türk, işte bu özelliğiyle, “Beklenen!” oluyor. En son bu özelliğini Balkanlar’da, Bosna’da ve Kosova’da göstermişti.

Türkiye, resmi lisanıyla bir Sivil Savaş olarak çıkmış bu belanın son bulması bakımından; Suriye’de toprak bütünlüğünden ve terörün sona ermesinden yanadır, rejimin yerine demokratik kurallarla seçilmiş bir yönetimin gelmesini savunmaktadır; başat güçlerin sınırında uydu devletler kurmasına asla izin vermez, masum insanların ölmesine seyirci kalamaz ve evlerini terk eden Suriye halkının en kısa zamanda yaşadıkları yerlere dönmeleri için elinden ne yardım gelirse yapar. Bu her şeyi açıklamıyor mu?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

turkiye-insanlik-dersi-veriyor
ÖNCEKİ YAZI

Türkiye İnsanlık Dersi Veriyor

kisa-vadeli-onemli-gundem-ve-politikalar
DİĞER YAZI

Kısa Vadeli Önemli Gündem ve Politikalar

Politika 'ın son yazıları

21 views

Stratejik Derinleşme

Politikada "stratejik derinleşme" terimini ifade etmekle, beraberinde neleri söylemiş oluyorum: Aktif, nötür (yeni-izolasyonizm) ve karma politikalar, politik seçenek olarak aynı anda yapılması gerekenler.
30 views

İran’ı Konuşmak

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekiler için dün, bugün cenaze töreni yapılıyor ve yarın toprağa verilecekler. Peki bu durumda bizler İran'ı nasıl konuşmalıyız?
101 views

Reisi’nin Olayı

Dün öğle saatlerinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdullahiyan'ın içinde olduğu bir helikopter, Azerbaycan sınırında İlham Aliyev ile açılışı yapılan barajların töreninden sonra dönüşte kötü hava şartlarında düştü ve sadece İran değil, herkes şokta. Enkazı Türkiye'den kalkan Akıncı İHA buldu. Ben bir havacı olarak burada kendi açımdan bazı hususlara değineceğim.
34 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
82 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme