Viyana’da Dörtlü Görüşme

24 Ekim 2015
Okuyucu

Suriye’nin geleceğinin görüşüldüğü Viyana zirvesi 23 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye (Feridun Sinirlioğlu), ABD (John Carry), Rusya (Sergey Lavrov) ve Suudi Arabistan (Adil el-Cübeyr) Dışişleri Bakanları katıldı ve adına “Dörtlü Görüşme” dendi.

Toplantı sonucunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğiyle ilgili herhangi bir karar alınmadığı, görüşmelerin devam edeceği, toplantılara Mısır ve İran’ın da dahil olmasının yararlı olacağı açıklandı. Adil el-Cübeyr ise, Suriye hakkında görüşmelere devam edeceklerini açıkladı.

Lavrov, toplantı sırasında katılımcılara Beşar Esad’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova’da hafta başında gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği hakkında bilgi sunduğunu açıkladı. Ayrıca, tüm tarafların 30 Haziran 2012’de kabul edilen Cenevre Mutabakatı’na olan bağlılığını bir kez daha doğruladığını söyledi.

Bilindiği gibi Lavrov Dörtlü Görüşme öncesinde Ürdün’de DİB Nasır Cevdet ile de bir araya gelmişti. Lavrov, görüşmenin ardından Rus ve Ürdün ordularının Suriye’deki faaliyetlerini koordine etme konusunda anlaştığını duyurmuştu.

ABD ise İncirlik Mutabakatı çerçevesinde Suriye’ye barışın gelmesi ve IŞİD’e yönelik olarak Türkiye ile müştereken askeri çabalarını devam ettirmektedir.

Esad’ı Moskova’ya davet eden Rusya Devlet Başkanı Putin’in sorunun çözümü açısından ne öngördüğü merak konusu idi. Her şeyin ötesinde Rusya’nın uluslararası diplomasi açısından Cenevre’nin ardından Viyana’da da inisiyatif almasının dikkat çekici olduğu söylenmelidir. Ayrıca Suriye içindeki askeri üslerinden ve Suriye ile ilgili ortak savunma ve işbirliği çerçevesindeki haklarından dolayı Rusya’nın icra ettiği askeri operasyonlar mesele üzerinde kalıcı etki yapacak düzeyde görülmektedir. ABD ile müşterek adım atmanın gereğini bilerek, Ürdün, İran ve Çin ile ilişkilerini paylaşarak bölgedeki güçlü ülke konumunu sürdürdüğü göze çarpmaktadır.

Rusya’da yayımlanan bir gazeteye istinaden ortaya atılan söylentilere bakılırsa, Putin’in Esad’a, “Bu işi bırak, sana gerekli güvenceyi vereceğim,” demesinin o kadar kolay olmadığı, Rusya’nın Esad kozu üzerinden Orta Doğu’daki pozisyonunu sonuna kadar artıracak hamleleri yapacağı öngörülebilecek bir husustur.

Böylelikle Viyana görüşmesi bir adım oldu. Bunun üzerine Viyana veya Cenevre üzerinden, her ne kadar İran ve Mısır da toplantılara katılsın dendi ise de İngiltere ve Fransa’nın da sürece dahil edilebileceği düşünülerek, görüşmelerin sıklıkla ve bir pazarlık şeklinde devam edeceği, bölgede asıl kaneveyi Rusya ve ABD’nin öreceği, diğer ülkelerin rızalarının alınacağı düşünülmektedir.

Not: Fotoğraf Lavrov’un resmi Twitter hesabından yayımlanmıştır, oradan alınmıştır. (MFA Russia)

Politika 'ın son yazıları

39 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
82 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
95 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
122 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
88 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme