abd-ve-rusya-taahhudune-uymali
ABD ve Rusya Taahhüdüne Uymalı

ABD ve Rusya Taahhüdüne Uymalı

27 Kasım 2019
Okuyucu

26 Kasım 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MGK Toplantısı’nın ardından yayımlanan bildirinin temel konu yine Suriye oldu. Malum, halen Türkiye Cumhuriyeti yurt içinde Kıran, Suriye kuzeyinde Pençe, Suriye kuzeyinde Barış Pınarı, her alanda, DEAŞ ve FETÖ de dahil bütün terör örgütlerine karşı kapsamlı bir mücadele süreci içindedir. MGK’nın bu kapsamda sürdürülen faaliyetlerin durumu ve ilerleyişi bağlamındaki sonuçları açıklanması beklenmekteydi. En önemli soru ise Barış pınarları ile ilgiliydi. Harekat devam edecek miydi, sorunlar var mıydı, nasıl çözülecekti?


Bildiride, Türkiye’nin Güney sınırları boyunca ortaya çıkan ve milli güvenliğini doğrudan tehdit eden terörü kaynağında yok etmek ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlar ile Adana Mutabakatı ve meşru müdafaa hakkı çerçevesinde icra edilen Barış Pınarı Harekatı’nın her yönüyle değerlendirildiği ifade edildi. Harekat amaç elde edene dek devam edecekti. Ancak sorun evlerine dönen sivillerdi.

Zira son zamanlarda YPG terör örgütü Türkiye’nin kontrolundaki değişik alanlarda (Tel Abyad, Rasulayn, Afrin, Aziz, El Bab) bombalı eylemlerle Suriyelilerin canına, malına, huzuruna ve bütünüyle bölgede barış talebine kast etmekteydi. Kasım ayı içinde 8 terör eyleminde Suriyeli sivil 65 ölü, 146 yaralı vardı. Terör örgütü alenen eylem yapmaktaydı ve bu husus uluslararası suç oluşturur mahiyetteydi. Diğer yandan terör örgütü bu eylemlerle kendine göre değişik mesajlar vermeye çalışmaktaydı.

Bildiride şöyle deniyordu: “Suriye’de güvenli bölgenin tesisi amacıyla imzalanan mutabakatların tarafı ülkelerden, Tel Rıfat ve Mümbiç bölgeleri dahil başlattıkları teröristten arındırma çalışmalarının bir an önce tamamlamasının beklendiği ifade edilmiştir. Uluslararası toplum, Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde dini ve etnik hiçbir ayırıma uğramaksızın evlerine ve topraklarına dönerek en kısa sürede huzur ve refaha kavuşmalarını amaçlayan Türkiye’yi desteklemeye davet edilmiştir.”

Bu durumda öncelikle Fırat’ın batısı bölgesinde Tel Rıfat ve Mümbiç noktalarındaki YPG kalıntılarının bölgeyi terk etmeleri hususu gündeme gelmekteydi. Rusya ve ABD, Ekim ayı içinde Türkiye ile yaptıkları mutabakatlar kapsamında üzerlerine düşeni yapmıyorlardı. Bölgeden teröristleri çıkarmak için çaba sarf etmiyorlardı. Bu şartlarda MGK vesilesiyle Türkiye’nin muhataplarına ikazı, “Eğer mutabakat şartlarına uyulmaz ise harekat bu alanlara doğru sürdürülebilir,” şeklinde okunabilirdi.

Halen Rusya ve Türkiye aralarındaki mutabakat gereği ortak devriyeler (belli alanlarda 10 km derinlikte,) gerçekleştirmektedir. Bu devriyeler icra edilirken YPG’nin çeşitli provokasyonları olmaktadır. Halen sahada YPG unsurları vardır. Bu unsurlar 10 km’lik devriye alanında sivil görünümlü olmakta, ancak 10-35 km şeridinde terörist elbisesiyle hareket etmektedir. Bu bakımdan ABD ve Rusya’nın Fırat’ın doğusundaki bu alandaki terörist temizliği istenen biçimde gerçekleşmedi nedenle YPG serbestçe kontrollu alanlara girip terör üretmektedir.

Aynı şekilde Fırat’ın doğusu için de benzer ifadeleri bulmak mümkündür. Her ne kadar istikrarın bozulmak istendiği alanlar Türkiye’nin Barış Pınarı Harekat alanı içinde kontrol edilen noktalar olsa da buraya diğer alanlardan (örneğin M-4 karayolu güneyinden, Ayn el Arab’dan, Kamışlı bölgesinden,) sızanlar eylem gerçekleştirmekteydi.

Türkiye’nin sürdürdüğü harekatlar ile muhataplarının çabaları tek bir noktada özetlenecek olunursa, esasen Doğu Akdeniz (Levant terimi de kullanılmaktadır,) bölgesi üzerinde çok taraflı ve değişik boyutlu bir mücadele söz konusuydu. MGK her ne kadar farklı paragraflarda işaret ettiyse de konunun bütünü aynı maksatlı çabaları işaret etmekteydi. Bu kapsamda MGK, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz bahsinde de karar açıkladı. “Kıbrıs ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere dönem içinde ortaya çıkan bölgesel ve küresel meseleler ele alınmış; gerçekleştirilen dış temaslar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.” değerlendirmesi yapıldı.

Diğer yandan MGK bildirisinde 1915 olayları ve diğer hususlar da işaret edildi.

Türkiye, kış mevsimi geldiği nedenle, kontrol ettiği Suriye topraklarındaki temizlenen alanlara (ki bölge mayından, EYP’lerden temizlik hızla sürdürülmekte, binaların ve altyapının kullanılır olması için faaliyetler sürdürülmektedir,) geri göçün hızla gerçekleştirilmesini sağlamakla ilgilenmektedir. Terör ve bu teröristlere dolaylı da olsa imkan sağlayan ABD ve Rusya (ki mutabakat şartlarını tam olarak yerine getirmediler,) Türkiye’nin bu barış ve huzur kapsamındaki çabalarının önünü keser mahiyettedir. Türkiye bu konuda yalnız bırakılmamalıdır. BM ve Avrupa dahil ilgili ortaklar Suriye’de barış ve huzur için çaba sarf etmeli, BM kürsüsünden de açıklanan Güvenli Bölge içindeki güvenlik ve yapısal projelerin hızla başlatılıp tamamlanmasını, diğer yandan 29-30 Ekim’de Cenevre’de başlatılan Suriye’nin yeni anayasasının yazması çalışmasının önü kesilmemeli ve çalışmaların meyve vermesi sağlanmalıdır. Aksi halde bölgenin istikrarsızlaştırılması Türkiye dışındaki güçlerin olumsuzlukları ile gelişmiş olacaktır. Hatta bazı ülkelerin halen terörü destekler tarzdaki tavırları, doğrudan ve dolaylı destekleri, onların da terör suçuna ortak olmaları mahiyetinde değerlendirilecektir. Olan Suriye’nin masum insanlarına olmaktadır. Bu husus dikkatlerden çıkarılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

suriye-terorizm-ve-cikarlar
ÖNCEKİ YAZI

Suriye, Terörizm ve Çıkarlar

turkiyenin-libyaya-asker-gonderme-konusu
DİĞER YAZI

Türkiye’nin Libya’ya Asker Gönderme Konusu

Güvenlik 'ın son yazıları

41 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
56 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
68 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
65 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme