Gara’da Pençe Kartal-2 Harekatı

13 Şubat 2021
Okuyucu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kuzeyi Gara Dağı bölgesindeki PKK terörist kapında kullandıkları hedeflere yönelik “Pençe Kartal-2 Harekatı” 10 Şubat 2021 günü başlatılmıştır ve halen planlandığı şekilde devam etmektedir. Bugün de Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar ve komutanlar harekatın sınırdaki komuta yerine ziyarette bulunmuşlardır. Demek ki harekat bir süre daha devam edecek.

Geçtiğimiz günlerde Irak Merkezi Yönetimi Başbakanı ve Savunma Bakanı ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileriyle üst düzey görüşmeler yapılmış idi. 16 Aralık 2020’de Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin ve peşinden 28 Aralık 2020’de Irak Savunma Bakanı Cuma Annad Sadun’un Ankara ziyareti gerçekleşmişti. 18 Ocak 2021 tarihinde MSB Akar’ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Irak ziyareti vardı. Bağdat ile Erbil’de 8 görüşme yapıldı. Akar’ın bu ziyarete ilişkin açıklaması şöyleydi: “Önümüzdeki dönemde uygun mekanizmaları kurmak suretiyle Türkiye-Irak, Türkiye-Erbil arasındaki iş birliği, terörle mücadele konusunda çok önemli birtakım gelişmelere sebep olabilecek.”

Bu temaslardan sonra gözler Sincar’a çevrildi. Sincar meselesi öteden beri konuşulmaktaydı. Bağdat ile Erbil arasında Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde ve ABD, Almanya, İngiltere ile Türkiye’nin desteklediği Sincar Anlaşması 9 Ekim 2020 tarihinde imzalanmış ancak uygulanması mümkün olamamıştı. Bu anlaşmanın amacı, PKK terör örgütünün Sincar’daki varlığının sonlandırılması şeklindedir. Buna göre Irak Merkezi Hükümeti, Sincar’a 3 tabur askeri polis konuşlandırmıştı. Arazi ve yol kontrolü ve gözetleme yapmaktaydılar. Yerleşim yeri içlerinde etkileri yoktu. PKK terör örgütü ve Haşdi Şabi unsurları Sincar Anlaşmasının uygulanmaması ve başarısız olması için birlikte hareket etmekteydiler.

Bu konu bana sorulduğunda, eğer Türkiye Sincar’a bir harekat yapacak ise anlaşmada adı geçen ilgili ülkelerle, ABD, Almanya ve İngiltere ile mutabık kalması gerekiyor, bu süre alır, şeklinde cevap vermiş idim.

Ancak görüyorum ki çeşitli yorumcuların Gara Operasyonu ile ilgili yaptıkları değerlendirmelerde sürekli bir Sincar harekatı beklentisi yaratılmaktadır. Bu ne derece doğru, bilemiyorum. Ama başından beri bir milli mesele halinde Kandil önümüzde duruyor. Gara Operasyonu Kandil için önemlidir.

Bana göre Gara Operasyonu, tam ismiyle Pençe Kartal-2 TSK’nın kendi inisiyatifiyle, gördüğü lüzum üzerine, ancak stratejik kazanımları olan, derin ve önemli bir harekattır. Bu nedenle haritaya doğru bakılmalı ve öyle yorum yapılmalıdır.

Harekatın amaçları bakımından neler söylenebilir? 1) Türkiye’nin terörü sınırdan uzakta ve kaynağında yok etme stratejisinin uygulanmasına devam edilmektedir. Şu an Gara bu hedeflerden biridir. 2) PKK terör örgütünün Türkiye sınırına yakın kullandığı kamplara (Sinat Haftanin, Metina, Zap, Avaşin Basyan, Hakurk gibi yerlere) yeterince nüfuz edilmiş ve sonuç alınmıştır. Pençe serisi operasyonlar ile terör örgütünün (sözümona) üst düzey yöneticilerinin nerede olsa bulunup etkisiz kılınmış, lojistik, iletişim şebekelerinin işlemez kılınması temel bir sonuç yaratmıştır. Teröristlerin de başka tedbirler almaya zorlanmıştır. Sınırdan daha derinlere (Gara, Sincar, Kandil) yuvalanmaya başlamışlardır. Gara bu bakışla hedef seçilmeye uygun bir yerdir. 3) Türkiye’ye yakın kampların güneyinde, Gara Dağı silsilesi kuzeyinde sınıra paralel (Soran Bölgesinden Zaho bölgesine) uzanan stratejik yol vardır ve burayı PKK terör örgütü zaman zaman kullanmaktadır. Gara’da terör odakları etkisiz kılınırsa doğu-batı ve kuzey-güney boylamlarında Türkiye’nin terörle mücadele stratejisinde önemli bir kazanım elde edilmiş olunacaktır. Soran bölgesi ise Kandil yolundadır. 4) Gara Dağı silsilesi güneyinde petrol bölgeleri, boru hatları ve köyler vardır. PKK terör örgütü Gara güneyinde Sincar’a kadar uzanan alanda rahat hareket ediyor, buna hem Irak Merkezi Yönetimi hem de IKYB önlem almakta güçlük çekiyor ise TSK’nın bu bölgede genişleyen bir harekat yapması uygun bir hal tarzı olmaktadır.

İşte bu gerekçelerle TSK zaman ve mekan olarak çok yerinde bir hamle yaparak Sincar’ı destekleyen ABD’ye karşı da haklı bir hamle yapmaktadır.

Pençe Kartal-2 Harekatı kara (Komando ve Özel Birlikler) ve havadan (Hava Kuvvetleri Uçakları, Helikopterler, İHA ve SİHA’lar) başarıyla devam etmektedir. Bugün itibarıyla 40’tan fazla terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ancak unutmamak gerekir, Gara Dağı zorlu bir coğrafyaya sahiptir ve PKK terör örgütü buraya 1996’dan bu yana tahkimat yapmaktadır. Kahraman askerimiz emin adımlarla terörü bitirmeye yönelik belirlediği stratejiyle ve seçilen hedefleri alarak sürdürülmektedir.

Hedef belli!

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Güvenlik 'ın son yazıları

46 views

İsrail’in İran Saldırısı ve Polemolojik Analizi

19 Nisan gecesi İsrail, İran-İsfahan'daki bir askeri hedefi vurdu. Önce alınan bilgiler ve geliş yöntemleri doğru mu yanlış mı tartışıldı. Ancak, olağanüstü denebilecek türden yeni bir süreçle ilgilendiğimiz gayet açıktı. Ben sizlere bir askeri analiz yaparak, eldeki bilgileri de kullanmak suretiyle, bazı poüemolojik sonuçlar çıkarıp sunmak istiyorum.
82 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
135 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
186 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
208 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme