gecitkale-hava-ussu
Geçitkale Hava Üssü

Geçitkale Hava Üssü

Okuyucu

Türkiye Doğu Akdeniz’de keşif-gözetleme faaliyetlerini güçlendiriyor. Bu maksatla KKTC Geçitkale’de bir Hava Üssü harekata hazır hale getirildi. Geçitkale’ye Baykar İHA’lar intikal etti. Bu ne anlama geliyor?

Öncelikle, Baykar İHA’ların deniz aşırı uçarak Magosa Geçitkale’ye intikal gerçekleştirmesi önemli bir olaydır. Sadece bu bile caydırıcılık sağlayacak bir güç ifadesidir. Egemen ve güçlü ülkeler sorumluluk alanlarında keşif-gözetleme faaliyetlerini aksaksız yapabilme imkan ve kabiliyetinde olurlar. Şimdi Türkiye bunu göstermiştir.

Kıbrıs adası civarında Rumların, Yunanlıların, İsrail’in, Fransız, İngiliz ve ABD’nin yapacağı her türlü faaliyet keşif ve gözetleme ile anında KKTC’ye, Türkiye’ye ve bölgedeki Deniz Kuvvetleri unsurlarına anında aktarılacaktır. Düşmanca ve hukuksuz her türlü faaliyet tespit edilecektir. Kıbrıs’ta ve deniz sahasında tespit edilecek iki ülke haklarından doğan bütün alanlarda olabilecek karşı faaliyetler engellenecektir. Uluslararası anlaşmalardan doğan hak ve menfaatler hukuk çerçevesinde temin ve tesis edilecektir. Eğer bu alandaki varlıklara bir saldırı veya niyeti söz konusu olursa misliyle karşılık verilecektir. 

Diğer yandan Libya ile yapılan bir anlaşma var. Bu Türkiye’nin ve Libya’nın deniz ülke sınırlarını göstermektedir. Libya-Türkiye deniz sahasında bir bölge Türkiye’nin ülkesi olarak tespit edildi. Anlaşma gereği Libya deniz sahasında da ortak faaliyetler gerçekleştirilecektir. Deniz Kuvvetleri burada gerekli görevleri icra edecektir. Entegre sistemlerle sahadan da bölge kontrol edilecektir. Deniz ülkesinde entegre keşif-gözetleme için altyapı tesis işlemleri devam etmektedir. Bu maksatla gerekirse Libya kara sahasına da ilgili teknik gereçler intikal ettirilecektir. Egemenlik ve sahanın kontrolü ancak böyle tesis edilir.

 

Yukarıdaki haritada örnek bir keşif-gözetleme kaplama alanı bulunmaktadır Burada Türkiye anakara bölgesinde çeşitli meydanlarda ve Geçitkale’de konuşlu olan İHA’larla hangi alanda kontrol sağlanabilceği gösterilmektedir. Bu deniz ve kara sahaları havadan taranarak düşmanlıklar ve hukuksuzluklar tespit edilecek ve ilgili yerlere anında aktarılacaktır. Bu harita üzerinde görüldüğü üzere, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı gemiler de verilebilecek görev noktalarında kendi kabiliyetleriyle keşif-gözetleme yapacaklardır. Her biri diğerine entegre olacaktır ve Ankara’dan bilgiler alınabilecek komuta edilebilecektir. Buna bir de ilave yapalım, eğer Libya’ya da bir sistem gider ise aradaki boşluklar havadan doldurulabilecektir. Ayrıca uydu sistemlerini buraya ilave ettiğinizde tam bir komuta kontrol vus’ati tesis edilmiş olacaktır.

Öğrenildiği kadarıyla GKRY’nin de İsrail’den İHA alarak/kiralayarak (8 İHA) benzer tipte bir faaliyet için hazırlık içindedir. Bu sistemler ne zaman devreye girer ve etkinliği ne olur bilinmiyor. Üstelik Kıbrıs bölgesindeki bu görevin İsrailli teknik personel tarafından idare edileceği hususu da dikkat çekici bir husustur.

Türkiye önceden adım atarak bölgede operasyonel üstünlük sağlamış durumdadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Türkiye’nin Libya’ya Asker Gönderme Konusu

DİĞER YAZI

Libya’ya Asker Gönderilmesi

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak

Gazze ve Asimetrik Savaş

Acaba Hamas, Gayri Nizami Harp usullerinin dışına mı çıktı? Sizlere burada polemolojik bir inceleme yapacağım. Bunu