gecitkale-hava-ussu
Geçitkale Hava Üssü

Geçitkale Hava Üssü

16 Aralık 2019
Okuyucu

Türkiye Doğu Akdeniz’de keşif-gözetleme faaliyetlerini güçlendiriyor. Bu maksatla KKTC Geçitkale’de bir Hava Üssü harekata hazır hale getirildi. Geçitkale’ye Baykar İHA’lar intikal etti. Bu ne anlama geliyor?

Öncelikle, Baykar İHA’ların deniz aşırı uçarak Magosa Geçitkale’ye intikal gerçekleştirmesi önemli bir olaydır. Sadece bu bile caydırıcılık sağlayacak bir güç ifadesidir. Egemen ve güçlü ülkeler sorumluluk alanlarında keşif-gözetleme faaliyetlerini aksaksız yapabilme imkan ve kabiliyetinde olurlar. Şimdi Türkiye bunu göstermiştir.

Kıbrıs adası civarında Rumların, Yunanlıların, İsrail’in, Fransız, İngiliz ve ABD’nin yapacağı her türlü faaliyet keşif ve gözetleme ile anında KKTC’ye, Türkiye’ye ve bölgedeki Deniz Kuvvetleri unsurlarına anında aktarılacaktır. Düşmanca ve hukuksuz her türlü faaliyet tespit edilecektir. Kıbrıs’ta ve deniz sahasında tespit edilecek iki ülke haklarından doğan bütün alanlarda olabilecek karşı faaliyetler engellenecektir. Uluslararası anlaşmalardan doğan hak ve menfaatler hukuk çerçevesinde temin ve tesis edilecektir. Eğer bu alandaki varlıklara bir saldırı veya niyeti söz konusu olursa misliyle karşılık verilecektir. 

Diğer yandan Libya ile yapılan bir anlaşma var. Bu Türkiye’nin ve Libya’nın deniz ülke sınırlarını göstermektedir. Libya-Türkiye deniz sahasında bir bölge Türkiye’nin ülkesi olarak tespit edildi. Anlaşma gereği Libya deniz sahasında da ortak faaliyetler gerçekleştirilecektir. Deniz Kuvvetleri burada gerekli görevleri icra edecektir. Entegre sistemlerle sahadan da bölge kontrol edilecektir. Deniz ülkesinde entegre keşif-gözetleme için altyapı tesis işlemleri devam etmektedir. Bu maksatla gerekirse Libya kara sahasına da ilgili teknik gereçler intikal ettirilecektir. Egemenlik ve sahanın kontrolü ancak böyle tesis edilir.

 

Yukarıdaki haritada örnek bir keşif-gözetleme kaplama alanı bulunmaktadır Burada Türkiye anakara bölgesinde çeşitli meydanlarda ve Geçitkale’de konuşlu olan İHA’larla hangi alanda kontrol sağlanabilceği gösterilmektedir. Bu deniz ve kara sahaları havadan taranarak düşmanlıklar ve hukuksuzluklar tespit edilecek ve ilgili yerlere anında aktarılacaktır. Bu harita üzerinde görüldüğü üzere, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı gemiler de verilebilecek görev noktalarında kendi kabiliyetleriyle keşif-gözetleme yapacaklardır. Her biri diğerine entegre olacaktır ve Ankara’dan bilgiler alınabilecek komuta edilebilecektir. Buna bir de ilave yapalım, eğer Libya’ya da bir sistem gider ise aradaki boşluklar havadan doldurulabilecektir. Ayrıca uydu sistemlerini buraya ilave ettiğinizde tam bir komuta kontrol vus’ati tesis edilmiş olacaktır.

Öğrenildiği kadarıyla GKRY’nin de İsrail’den İHA alarak/kiralayarak (8 İHA) benzer tipte bir faaliyet için hazırlık içindedir. Bu sistemler ne zaman devreye girer ve etkinliği ne olur bilinmiyor. Üstelik Kıbrıs bölgesindeki bu görevin İsrailli teknik personel tarafından idare edileceği hususu da dikkat çekici bir husustur.

Türkiye önceden adım atarak bölgede operasyonel üstünlük sağlamış durumdadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

turkiyenin-libyaya-asker-gonderme-konusu
ÖNCEKİ YAZI

Türkiye’nin Libya’ya Asker Gönderme Konusu

libyaya-asker-gonderilmesi
DİĞER YAZI

Libya’ya Asker Gönderilmesi

Güvenlik 'ın son yazıları

64 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
120 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
173 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
184 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
147 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme