hak-ve-hukuk-faturasi
Hak ve Hukuk Faturası

Hak ve Hukuk Faturası

23 Kasım 2016
Okuyucu

Yıllar oldu, maalesef terörle yaşayan bir ülkeyiz. Şimdiye kadar eksik yapıldı ama hatırlanacaktır, 2 Ekim 2015 tarihinde “Mahkemeleşmek” isimli yazıda konu etmiştim, demek ki anlaşılmış, yapılmaya başlandı! Bu bir soru idi, o halde bir daha soralım: Biz Türkiye’ye silah sıkan, zarar veren insanlarla mücadele ediyoruz, fakat zararı neden hukuken tespit etmiyoruz? Görüyorum ki teröristler hakkında (bugün için PKK ve PYD/YPG liderlerine) mahkeme açıldı. Bak, şimdi oldu! Geç de olsa, bu yapıldı. Bu konu önemlidir, güçlülük ve saygınlık bu tarz işlerle, hukukla gösterilir. Bakın meselenin özünde neler var? Listeleyelim:

  • Teröristten medet umulmaz, mala ve cana zarar verenlere yapmayın, etmeyin denmez, suç varsa hakkında dava açılır, konu mahkemeye sevk edilir. Eğer fiili işleyen biliniyorsa o, değilse lider diye bilinen, hatta onlara yardım ve yataklık yapanlar da eklenerek sürekli suç duyurusu yapılır. Suçlunun nerede yaşadığına bakılmaz, eğer yabancı uyruklu ise de mahkeme edilir.
  • Maddi zararlar için sürekli kayıt tutulur ve zararın yekünü toplanır. Kamunun, kurumların ve şahısların kayıpları ayrı ayrı listelenir. Belgeler ve mülkiyet hakları detaylandırılır.
  • Devletin İTA amirleri üzerlerine kayıtlı demirbaş, malzeme ve teçhizat eğer terör yolu ile zayi oldu ise bunun kaydı bahse konu mahkeme kayıtlarıyla ortak muhasebe edilir. Bu hesabı vergi mükellefleri de, Maliye de, Sayıştay da bilmelidir.
  • Ulusal ve uluslararası alanda konuyla ilgili hukuki, diplomatik, politik her konuda, bu mahkeme kayıtları masa üzerine konur. Örneğin eğer HDP yöneticileri teröre destek verdi ise zarar bunlara da yansıtılır, teröristten yana değilim diyorsa elbette ayrı tutulur. Örneğin Belçika bir teröristi iade etmiyorsa ona da bu mahkeme hakları iletilir. Hatta böylesi muhasebeler ve hukuki malzemeler NATO, BM ve AİHM’de de kayda geçirilir.
  • Bundan önce bir şekilde mahkeme edilen terör sorumluları ve liderleri eğer bu tarz maddi zayiatla dava edilmedi ise tekrar bu dava dosyaları açılmalıdır, hak talep edilmelidir.

… Özgürlüklerden bahsediliyor. Ben de özgürce verdiğim verginin karşılığını istiyorum. Temel prensip: Hak ve hukuk yoksa özgürlük de yoktur!” Böyle demiştim, bu kez bir başka şekilde söyleyeyim: Devleti ne dediyse mesuliyetini tereddütsüz yerine getiren bu aziz millete ve masum insanlara her kim olursa olsun sözüm ona özgürlük dersi vermeye çalışanlara önce hak ve hukuk faturası çıkarılsın, eksik iş yapılarak bir biçimde olayların üstü örtülmesin. Bunu tekrar ediyorum. Arkasını bırakmayalım. Saygın devlet, kurum ve hatta kamuya açık işlerle ilgili olanlara böyle yapmalıdır, millet böyle olduğundan emin olmalıdır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

kerkuk-meselesinin-hatirlattiklari
ÖNCEKİ YAZI

Kerkük Meselesinin Hatırlattıkları

sehitler-tepesi
DİĞER YAZI

Şehitler Tepesi

Güvenlik 'ın son yazıları

192 views

Etki Ajanlığı Yasası

Bu çağda, etki ajanlarına karşı önlem almak ve ülke yararına çalışanların eline mücadele etmek adına imkan vermek gibi konularda aksi düşünülebilir mi? Bu gerekli, ülke güvenliği açısından yerinde bir hamle. En azında caydırıcılık çok önemli. Ajanlar ve etki ajanları öyle cirit atmasınlar... Gerekli önlemleri ve bu kapsamda belli yasal düzenleme imkanlarını yaratalım. Her türlü tehdit var. Onları caydıralım, caydırıcı nitelikte ülkenin somut eylemleri olsun. Türkiye'de istihbarat hizmetleri 2014'dan itibaren iyi bir seyirle gelişiyor. İlk olarak operasyon yapma imkanı oldu. Kötü mü? Operasyonel İstihbarat gayet başarılı. Teröristler ve bölgemizdeki hasım ülkeler bunu görüyorlar, dikkatleri çekildi. Şimdi de bu tür ilave yasalar olsun isterim. Doğru adım! Elbette ben bu konuyu istihbarat açısından ele alacağım, uzmanlığım bu yönde. Hukuk konusu ayrı.
85 views

Yeni Üstünlük Mücadelesi ve Savunma Anlayışı

Temel konumuz silahlanma ve polemoloji olacak. Bu alanda yeni anlayışları irdeleyeceğiz. Genel savunma ve silahlanma politikalarına, büyük güçlerin aldıkları pozisyonlara, örnek olarak ABD'nin savunma yöntemine ve son olarak yeni üstünlük mücadelesi kavramlarına değineceğim. Bahsedeceğim yeni üstünlük mücadelesi terimleri neler? Oyun değiştiricilik, sistemlerin sistemi mimarisi, otonom kor sistemler, tam baskılama veya üstünlük kurma (dominasyon), bütün yönleriyle nüfuz etme (penetrasyon), istihbaratın penetrasyonu ve caydırıcılık için silahlanmak, olacak. Bunları neyle yapabilirsiniz? Bu makalede size ipuçlarını vermiş olacağım.
80 views

Otonom Orduların Tartışması

Teknoloji geliştikçe otonom sistemler cephede yerlerini alıyorlar. Kara, hava, siber-uzay, deniz, derin ve geniş cepheler... Bu konu başka ülkelerde hem askeri hem sivil, çeşitli uzmanlarca tartışılıyorken, Türkiye'de henüz o noktaya gelinemedi. Savaşın bilim ve sanatı yönüyle ben size özgün bir tartışma başlatmak isterim.
115 views

İsrail’in İran Saldırısı ve Polemolojik Analizi

19 Nisan gecesi İsrail, İran-İsfahan'daki bir askeri hedefi vurdu. Önce alınan bilgiler ve geliş yöntemleri doğru mu yanlış mı tartışıldı. Ancak, olağanüstü denebilecek türden yeni bir süreçle ilgilendiğimiz gayet açıktı. Ben sizlere bir askeri analiz yaparak, eldeki bilgileri de kullanmak suretiyle, bazı poüemolojik sonuçlar çıkarıp sunmak istiyorum.
163 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme