irakta-kargasa-buyuyor
Irak’ta Kargaşa Büyüyor

Irak’ta Kargaşa Büyüyor

3 Ekim 2019
Okuyucu

Irak’ta Hükümetin uygulamalarına, yolsuzluklara ve işsizliğe dayalı Bağdat ve Basra’da başlayan protesto eylemleri giderek genişliyor. Gösteriler her ne kadar orta ve güneyde başladıysa da bu durumu fırsat bilen taraflarca kuzey bölgelerde de eylem yapmaya başladı. Fiilen üçe bölünmüş Irak için merkezi yönetimin ipleri ele alma girişimleri yönünden bakılırsa bu ortaya çıkan durum her ne kadar konu sosyo-ekonomik bağlamda olsa da başka ayrılıkçı tarafları da etkileyebilecek potansiyele yükseliyor.

Daha geniş çerçevede salı günü Bağdat’ta başlayan protesto eylemleri bugün itibarıyla (üçüncü günde) diğer alanlara sıçrayarak ve etkisini artırarak Basra, Necef, Zikar, Nasıriye, Kerkük, Misan, Vasıt ve Babil’de görüldü. Şu ana kadar ölü sayısı 18, yaralı 250’den fazla olarak açıklandı. Ölü ve yaralıların büyük kısmı Bağdat’ta ve Zikar vilayetine bağlı Nasıriye’de gerçekleşti. Yaralıların içinde polisler de var. Göstericiler, “Bizim elimizde silah yok, telefon var,” diyorlar. Bir başkası, “Hükümet’in ve militanların Daeş’ten farkı yok!” diyor. Sosyal medya yoluyla bir araya gelen işsiz ve daha çok genç kitleler protestolar için sokağa çıktılar. Göstericiler bazı binaları ateşe verdiler. Bunların içinde parti binaları, kaymakamlık ve belediye binaları var. Bunlara yolsuzlukları sebep gösteren diğer bütün kesimler de katıldılar. Bütünüyle protestolar Hükümete karşı olarak cereyan ediyor.

Merkezi yönetim bu eylemleri ortadan kaldırmak için orantısız güç ve hakiki mühimmat kullandı. İnternete engel ve sokağa çıkma yasağı koydu. Sosyal medya sitelerine erişim engeli kondu. Buna rağmen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde internete erişim devam ediyor. Başbakan Adil Abdülmehdi kamu düzeninden bahsetti ve sokağa çıkma kararını ilan etti. Bağdat’ta Yeşil Bölge olarak bilinen hükümet binalarının ve ABD Büyükelçiliğinin de bulunduğu bölgeye de giriş-çıkış imkanları kapatıldı. Zırhlı birlikler Yeşil Bölge içindeler. Ayrıca Bağdat’ta tatil ilan edildi. Bağdat’ta göstericilerin havaalanı yönüne gitmelerini engellemek amacıyla tedbirler alınmaktadır. Ülke genelinde trafiğe engeller konuyor, kontroller sıklaştırıldı. Mevcut halde uçuşlar devam etmektedir.

Buna karşılık değişik ülkeler tedbir almaya başladı. Değişik ülkelerce diplomatik misyonların güvenliği ve Irak’a yapılacak seyahatler bakımından tedbirler düşünülmeye başlandı. Bu yönde Türk Dışişleri Bakanlığı seyahatler için vatandaşları uyardı. İran iki sınır kapısını kapattı. Doğrulanmamış bilgilere göre İran Irak’a destek amaçlı asker gönderebileceği yönünde bir açıklama yaptı.

Gösterilerin Kerkük’e sıçramasının başka bir yönü daha var. Irak’ta “tartışmalı bölgeler” hakkında bazı olumsuz gelişmelerin fırsatçılar tarafından kullanılmasından endişe duyuluyor. Sosyo-ekonomik karakterli bu başlayan olayın Irak’ta tartışmalı konulardan dolayı siyasi yönde gelişmesi tehlikesi söz konusudur.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

guvenli-bolge-kime-guvenli
ÖNCEKİ YAZI

Güvenli Bölge Kime Güvenli?

bagdadi
DİĞER YAZI

Bağdadi

Güvenlik 'ın son yazıları

18 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
41 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
55 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
64 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
84 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme