bagdadi
Bağdadi

Bağdadi

Okuyucu

ABD Başkanı Donald Trump 27 Ekim Günü TS ile 16:00’da çıktı ve dedi ki; “Bir istihbarat operasyonu sonucunda Daeş’in lideri Ebu Bekir el-Bağdadi bir köpek gibi öldürüldü… Dünya artık daha güvenli!” Aslında Daeş, Bağdadi, Amerika, istihbarat, Suriye savaşı, vs. o kadar çok konuya değinmek mümkün. Ama ben öyle yapmayacağım, Google’dan bakıp yazı yazanlar da oldu. Onların ne yazdığıyla da ilgilenecek değilim. Türkiye’de kendini meşhur zannettirmeyi beceren gazeteciler tarafından bile köşelerinde Bağdadi hakkında yazılar yazıldı, bana ne gerek! O zaman ne demeliyim? Bulacağım bir şeyler!..

2011 yılından bu yana bu tür konuları yazıyorum. En azından bu siteyi takip edenler tanıklık edebilirler. Hatta Trump’ın tarihi açıklaması öncesinde tv’de yayımdaydım ve Başkan’ın konuşması sonrasına kadar değerlendirmelerde de bulundum. Elbette belli bir fikrim var, arkadaşlarımla paylaşıp, sizlere söyleyemeyeceğim kadar özel değerlendirmelere de sahibim. Ancak bunların önemi olmuyor ve netice değişmiyor, Daeş diye bişey var mı? Var. 2011’de ortalığa çıkarılıp 2014’de Obama Doktrini konusu oldu mu? Oldu. Kurşun atmadan Musul ve Rakka gibi yerleri bu çapulcu sürüsü ve kafa kesen caniler aldı mı? Aldı. ABD fiilen BM’den bir karar tasarısını onaylatıp 80 civarı ülkeyle burada bir koalisyon kurdu mu? Kurdu. Ardından Kuzey-Doğu Suriye Özerk Devleti fikri ortaya çıktı mı? Çıktı. YPG terör örgütü (ki esası PKK’dır) Amerika gibi bir ülkenin müttefiki oldu mu? Oldu. Eğit-donat ile ABD Ortadoğu’ya “8 trilyon doları gömdüm” dedi mi? Dedi. Hatta Trump sadece kendi döneminde bölgeye aktarılan paranın 2,5 trilyon dolar olduğunu bile ekledi. Bunu kim aracılığıyla yaptı? ABD’de Savunma Bürokrasisi denen bir yapı var, bölgede de CENTCOM. Peki, Trump bu Savunma Bürokrasisindeki üst düzeyli şahısları işten attı mı? Attı. Bu YPG ile ABD güya Daeş’i bölgeden defetme harekatında Rakka dahil birçok alanı topa tuttu ve yerle bir etti mi? Etti. Bölgenin esas sahibi siviller evlerinden oldu mu? Oldu. Bunların bazıları Türkiye dahil sağa sola sığınmacı oldu mu? Oldu. Sonra Trump Daeş tehdidi bitti, bu aptalca bir savaş, asker çekiyorum dedi mi? Dedi. Savunma Bürokrasisi direndi mi? Direndi. Son kertede Amerikalı kovboylar teröristlerle bir olup Fırat’ın doğusu denilen alanda faaliyetlerini alenen sürdürdü mü? Evet. Bu esnada Türkiye ile çeşitli müzakereler yapıp, Münbiç’tekine benzer şekilde bir Güvenli Bölge mutabakatı yapıldı ve denendi mi? Evet. Konu ABD tarafından Daeş mevzusu yerine YPG’nin korunması oldu mu? Oldu. Türkiye Barış Pınarları harekatını başlattı mı? Evet. Sonra Trump “bizim asıl işimiz petrolü korumaktı” dedi mi? Bu da evet!..

Uzatmayayım artık. Hollywood hikayesi sanki… Ancak hikayeyi Irak, Felluce’den alıp getirseydim, hatta Bağdadi denen kuklayı yaratan CIA ve MOSSAD ajanlarının cezaevindeki çalışmalarından ele alıp anlatmaya kalksaydım ve sor sorsaydım, siz yine evet diyecektiniz, çünkü başka türlü anlatımı yok. Bu arada adamın adı zaten böyle değil, İbrahim el-Bedri, ama o kendini Halife zannetsinler diye biraz çalışmış veya onun adına başkaları mesai harcamış, her neyse…

Gelelim Bağdadi’nin öldürülmesi sahnesine. Nerede öldü? Tünelde. Ne tüneli? Teröristler Suriye’de tünel kazarlar, bu yöntemi Daeş ve PKK getirdi. Teröristler kaç metre derine tünel kazmış bilmiyoruz, zira şu an oradı göçük. Tünelde Bağdadi ve yanındaki 2-3 çocuğu canlı bomba yemeği giymiş, köpek peşlerinde, bu durumda kendini patlatıyor, intiharcı gibi ve elbette yanındaki çocukların yelekleri de patlamıştır, orası göçüyor, cesetler parçalanıyor. Trump söyledi; tüneldeki halini ve köpek gibi yalvarışını izledim, ekipman kaybımız var, mucizevi şekilde asker kaybımız yok. Biyometrik test tamam mı? Evet. DNA testi tamam mı? Evet. Yukarıdaki belge buna işaret ediyor. Nerede öldü, Suriye, İdlib bölgesi, Reyhanlı’ya 15 km kadar Barışa köyündeki bir köy evinde. Orası şimdi nasıl? Yerle yeksan. Türkmenlere sordum ve öğrendim, o evde koyun çobanının yaşadığı bilinirmiş. Ancak ABD tarafından dendi ki, El Kaide uzantısı grup liderlerinden Hüsameddin el-Din Bağdadi’yi ailesiyle buraya davet etmiş ve geçici saklanmasına yardım ediyormuş. Zaten görüntülerin bir kısmı yayımlandı, bakmışsınızdır. Bombalar patlıyor. Sonrasındaki görüntüleri yayımladıklarında şahit olacağız. Ceset ne oldu? Elbette kural aynıdır, bilinmedik bir yere gömülür, bunu da El Kaide lideri Usama Bin Ladin gibi denize gömdüler.

Dünyaca aranan ve daha önce bir kez daha öldüğü bilinen, sonra geçen aylarsa Sri Lanka terör eylemi zamanında kaseti yayımlanan, yaşadığı anlaşılan, dünya medyasında “Daeş diriliyor” diye geniş makaleleri yayımlanan bir örgütün başı neden İdlib’e geldi? Ben bilmiyorum. Bu bölge kimden sorulur? Rusya’dan. Rus istihbaratı gol mü yedi? Evet. başka sorular da soralım: Operasyon baskın tarzında mı? Evet. Kaç saat sürdü? Söylenen, dört. Nasıl oldu? Bombalama, sonra helikopterlerle özel tim inişi, vs. Kadınlar ve çocuklar ne ara canlı bomba yemeği giydiler? Bilmiyorum. ABD askeri tünelde değil miydi? Tüneldelerse onlar gerçekten mucizeyle mi kurtuldular? Evet, Trump böyle dedi. Şu ekranlarda ve fotoğraflarda madalya aldığı görülen köpek ölmeden nasıl kurtuldu? Mucizeyle. Tüneldeki ekipman kaybı ne? Başka bir köpek, mesela robot köpek falan mı vardı? Görüntüleri Trump oradan mı canlı seyredebildi? Bilmiyorum, ama Trump bunu daha sonra bize söyler.

Operasyon bitmedi. Peşi sıra bölgede ABD özel timleri başkalarını da avladı. Dün bir başka açıklama geldi. Bağdadi yerine geçebilcek bir isim daha öldürüldü, diye. Gerçekten çok sevindirici bir durum. Dünya El Kaide liderinden de işte bu son operasyonlala Daeş liderinden de kurtuldu. Hem ikisini de ABD Özel Kuvvetleri gerçekleştirdi. Hem nasıl? İstihbarat operasyonu ile. Peki, sizler istihbarat operasyonu ne demek biliyor musunuz?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Irak’ta Kargaşa Büyüyor

DİĞER YAZI

Yabancı Terörist Savaşçı İadesi

Güvenlik 'ın son yazıları

Anadolu

Depremin yükü bir hayli ağır. Henüz yaralarımızı sarma aşamasındayız. Yapılacak çok işimiz var. Benin konum; ne

Stratejik Dönüm Noktası

Rusya’nın 18 Ocak 2023 Dnipro saldırısından bugüne hangi gelişmeler oldu? Önümüzdeki günlerde Ukrayna’daki savaşın cephesi, Rusya-NATO

Stratejiyle Kazanmak

Çok Alanlı Operasyonlar bahsinden ne anlıyoruz? Ukrayna’daki savaşta ABD, Rusya’yı nasıl yıpratıyor? ABD, Çin ile hangi