Moskva Kruvazörü

Okuyucu

Ukrayna, Odessa’da, Yılan Adası açıklarındaki Rus donanma güçlerinden Amiral Gemisi Slava Sınıfı Moskva Kruvazörü’nü Odessa’dan 60-65 NM mesafede sahilden atılan 2 adet Neptün gemi-savar füzesiyle 13 Nisan günü sabah 6 sularında vurduğunu açıklamıştır. Moskva Kruvazörü akşam üstü saatlerinde Sevastapol’a çekilmeye çalışılmıştır. Ancak yolda batmıştır. Bunu Rusya dünyaya duyurdu. Tartışma süredursun; battı mı, batırıldı mı diye. Ancak sonuç belli. Ben size durumu görüntülerle aktaracağım.

Bu donanımla gemi kendisini ve hatta bölgedeki çok sayıda Rus savaş gemilerini kolaylıkla koruyabilecekken, böyle bir olayın yaşanması tam bir ihmaldir. İhmali istihbarat ve tehdit değerlendirmesi yapılmaması nedenine bağlamak yerinde olur.

Bilindiği üzere Yılan Adası bir süre Rusya eline geçmiş daha sonra tekrar Ukrayna tarafından geri alınmıştı. Resimde arkada görülen Moskva’dır.

Ayrıca bu bölgedeki Rus donanması savaş başlamadan gelmişler ve pozisyonlarını değiştirmeden (neredeyse sabit) bekletilmişlerdir. Bu denizcilikte olmaması gereken bir husustur.

Ancak Ukrayna’ya verilen istihbarat desteğini de göz ardı etmemek gerekir.

MOSKVA KRUVAZÖR

Rusya’nın 530 mürettebatı olan Amiral Gemisi Moskva tam bir silah deposudur. Sembolik değeri yüksektir. 

Vurulması sonrasında bunun etkisi Rusya için büyük olmuştur. Savunma ve dış politika alanında bir psikolojik travma sebebi olabilir.

Üstündeki donanım: KA-57 Helix, 2x20xOSA-MA SA-N-4 GECKO, 2x5x533 mm Torpido, 64 S-300 F SA-N-6 GRUMBLE, 2xRBU 6000 Denizaltı-savar Roket, AK-630 Uçaksavar, 1 Çift AK-130 130 mm L-70 top, 16 P-1000 VULKAN SS-N-12 Sandbox gemi-savar füze.

Belki doğrulanması mümkün olmayacak açıklama şu: Gemide 2 adet nükleer başlık vardı. Olsa olsa bu kritik başlıklar gemi batmadan hemen refakatçi gemilerce alınmıştır, o vakit… Ancak, Rusya savaş alanının yanına bu tür nükleer başlıkları getirebiliyorsa, bundan sonra da dikkat etmek gerekir.

NEPTÜN

Ukrayna envanterinde bu silah var. Daha önce neden kullanmadı denebilir. Belki zaman kolladı belki kendi hazırlıklarını yeni bitirdi.

MOSKVA’NIN VURULMASI ÖNCESİ

MAXAR 10 Nisan’da gemiyi görüntüledi. Yangın veya herhangi bir sorun olmadığı görüntülerden anlaşılıyor.

12 Nisan’da geminin yeri bilgisi diğer kanallarda var.

14 Nisan’da ABD Global Hawk (Forte 10) bölgede İstihbarat Keyif Gözetleme (ISR) görevi icra etmektedir.

14 Nisan olay sonrası bölgede Moskva’ya yardıma gelen diğer gemilerin pozisyonları.

Moskva, Sevastopol Limanı’na çekilirken alınan görüntü; diğer gemiler arama kurtarma yaparak ilerliyor.

Battı bilgisi alındı.

SİLAH DESTEĞİ

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson 9 Nisan’da Kiev’e ziyarete geldi ve Cumhurbaşkanı Zelensky ile sokakta yürüyüp gövde gösterisi yaptılar. 

Boris Johnson Kiev’de Zelensky’ye Odessa savunmasında kullanılmak üzere (Neptün gibi) gemilere karşı kullanılan Harpoon füze bataryası vereceğini söyledi. Tarih 14 Nisan, Rusya komuta kademesi kıyıdan atılacak füzeyi hesaba katmadı.

İngiltere’den Ukrayna’ya Harpoon gemi-savar füzeleri verilecek. Karadeniz’de Rusya savaş gemilerine karşı kullanılacak. Odessa açıklarında Moskva Kruvazörü’nün vurulması dönemine rast gelen bu konu gayet dikkat çekicidir.

PENTAGON

Pentagon’dan açıklama: “Rusya Donanması, İngiltere’nin Ukrayna’ya verdiği gemi-savar füzeleri nedeniyle Karadeniz’in kuzeyinde hareket özgürlüğüne sahip değil.” 

Şimdi bu kimin savaşı? Eğer füze Harpoon ise veya öyle olacaksa…

İSTİHBARAT DESTEĞİ

ABD Savunma Bakanı Austin, Ukrayna’ya istihbarat desteği verdiklerini teyit eden bir açıklamada bulundu.

Olayın olduğu gün ABD’ye ait Global Hawk bölgedeydi. Yukarıda görüntüleri var.

BARIŞ UMUDU

ABD’li yetkililer Ukrayna’da ateşkesin yakın olmadığını düşündüklerini açıklıyorlar. Ateşkes için şartlar uygun değil, diyorlar.

ENFORMASYON SAVAŞI

Kremlin’den gelen açıklamalar haliyle iç ve dış politikaya uygun olacaktır. Her ne kadar, gemide yangın gibi, çeşitli nedenleri ifade etseler de bu anlaşılabilir bir durumdur.

Bu bir prestij kaybıdır ve Batı da bunu iyi kullanmak isteyecektir.

Sonuçta bir savaş oluyor…

BEKLENEN GELİŞMELER

Karadeniz’de Ukrayna Rusya’nın Sovyet dönemini sembolize eden kruvazörü ve amiral gemisi Moskva’yı vurması savaşta ve dünyada neleri değiştirir?

  1. Ukrayna Savaşı daha da uzar, barış görüşmeleri şu aşamada terk edilir.
  2. Rusya, Ukrayna Savaşı içerisinde daha sert hamleler yapar.
  3. Rusya, ABD ve İngiltere’ye karşı aktif tedbir yaratacak hamleleri yapar.
  4. Baltık etkilenir.
  5. Karadeniz ısınır.
  6. Putin Karadeniz’de komuta yapısını değiştirir.

SONUÇ

Rusya güçlü bir ülke ve silah kapasitesinin arkası var, üretebiliyor. Ancak Rusya’nın eğitimi ve disiplini bizdeki gibi değil, bir hayli sorunlu. Şu an Ukrayna taşıma suyla değirmen döndürüyor. Başka çaresi yok. Ülkesinden Rusya’yı atmak için her şartı zorluyor. ABD, savaş uzasın diye Ukrayna’ya yardımı şerbet gibi veriyor olabilir. Bunu tam bilemiyoruz. Hatta Rusya yaptırımlarının geleceğinde ABD neleri hesap etti, bunu da bilen yok. Putin, Donbass ve Kırım’ı aldıktan sonra masaya otururdu. Ancak şartlar değişti, Rusya görülecek bir hesap var diye düşünüyor olabilir. Moskva olayından sonra durum kritik seviyededir.

(NOT: Görüntüler Twitter’den ilgililere teşekkür ederim.)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Ukraine War (D50) Evaluation

DİĞER YAZI

Derinleşen Düşmanlık

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak

Gazze ve Asimetrik Savaş

Acaba Hamas, Gayri Nizami Harp usullerinin dışına mı çıktı? Sizlere burada polemolojik bir inceleme yapacağım. Bunu