terore-gore-kamu-binasi-nasil-olur
Teröre Göre Kamu Binası Nasıl Olur

Teröre Göre Kamu Binası Nasıl Olur

Okuyucu

Cizre’de polis binasına 26 Ağustos sabahı yapılan saldırı bir kez daha “kamu bina inşa kriterlerini” değerlendirmemize sebep oldu. Ama önce şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına sabır dileyelim. Benzer şekilde bundan yakın zaman önce Elazığ’da ve Diyarbakır Bölge Trafik İstasyonu’nda da bomba yüklü kamyon gelip binayı neredeyse yok etmişti. Bundan böyle terör böyle! Peki, yurt içinde ve yurt dışında kamu binası (büyük elçilikler, diğer hizmet binaları ve harekat merkezleri) yapılırken en azından neler dikkate alınır?

Aşağıdaki çizim olması gereken açıklar mahiyettedir. Çok ayrıntı var ama ben sadece temel konulara değineceğim. Tehdit değerlendirmesi yapılması ilk öncelikli konudur. İçişleri Bakanlığı bu konuda teröre müdahil olma sürecine yoğun biçimde girdiğine göre, en öncelikli şekilde binalarını gözden geçirmek durumundadır. Eski usul kamu binası değil, tehdide ve çatışmaya dönük akılla inşa yolunu seçmelidir.

Bakalım:

bina

Çizimde mevcut durum alt bölümde yer alıyor. Arsa veya imar sıkıntısı varmış gibi bina sıradan konut yapar gibi inşa ediliyor. Yola çok yakın, çok katlı ve tuğla kullanılmış bir bina yapma usulümüz var. Bomba yüklü araç veya canlı bomba yaklaşıyor ve mutlaka bir zarar veriyor.

Terör eylemini anlatanları dinleyin, “patlama çok şiddetliydi.. patlayıcı içinde başka etken madde vardı…” derler. O zaman inşaat ona göre yapılmalı, öyle değil mi? Zor mu? Hatta roketle saldırı menzili bile hesaba katılmalıdır. Sadece büyük düşünmek gerekiyor. Kaldı ki günümüzün çatışmaları terörle ilgili, harcanacak bütçe içinde bu tehdit şekli düşünülerek hesap edilmeli. Hedef teşkil edebilen bütün kamu binaları olması gereken şekilde inşa edilmeli.

Çizimde üst bölüme bakın. Temel özellik şu: Arazi geniş ve görüşe engel yok. Bina yoldan ve geri plandaki yüksekliklerden oldukça uzak (en az 600 m.) mesafede. Bina zemin üzerinde iki katlı, aslında gereken büyüklük için zemin altına doğru bir yapılanma söz konusu. İnşa şekli beton ve demir. Bir çok engel, sensor ve düzenek var, bunlar bilinen konular.

Eğer bu tip bir anlayış olmazsa, örneğin asıl mesele arsa diye düşünülürse, bu binaların bir hedef olduğu dikkate alınmazsa, gelecekte savaşların bu tip olacağı düşünülmezse, aynı acılar yaşanır, belki daha fazlası olur ve teröriste imkan verilmiş olur.

Yapılması gereken ise bellidir.

Görsel: DHA’dan.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Suriye Planı: El Bab’tan Sonrası

DİĞER YAZI

Çatışmanın Tarihi Doğası ve Türkiye İçin Öneriler

Güvenlik 'ın son yazıları

Anadolu

Depremin yükü bir hayli ağır. Henüz yaralarımızı sarma aşamasındayız. Yapılacak çok işimiz var. Benin konum; ne

Stratejik Dönüm Noktası

Rusya’nın 18 Ocak 2023 Dnipro saldırısından bugüne hangi gelişmeler oldu? Önümüzdeki günlerde Ukrayna’daki savaşın cephesi, Rusya-NATO

Stratejiyle Kazanmak

Çok Alanlı Operasyonlar bahsinden ne anlıyoruz? Ukrayna’daki savaşta ABD, Rusya’yı nasıl yıpratıyor? ABD, Çin ile hangi