terore-gore-kamu-binasi-nasil-olur
Teröre Göre Kamu Binası Nasıl Olur

Teröre Göre Kamu Binası Nasıl Olur

26 Ağustos 2016
Okuyucu

Cizre’de polis binasına 26 Ağustos sabahı yapılan saldırı bir kez daha “kamu bina inşa kriterlerini” değerlendirmemize sebep oldu. Ama önce şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına sabır dileyelim. Benzer şekilde bundan yakın zaman önce Elazığ’da ve Diyarbakır Bölge Trafik İstasyonu’nda da bomba yüklü kamyon gelip binayı neredeyse yok etmişti. Bundan böyle terör böyle! Peki, yurt içinde ve yurt dışında kamu binası (büyük elçilikler, diğer hizmet binaları ve harekat merkezleri) yapılırken en azından neler dikkate alınır?

Aşağıdaki çizim olması gereken açıklar mahiyettedir. Çok ayrıntı var ama ben sadece temel konulara değineceğim. Tehdit değerlendirmesi yapılması ilk öncelikli konudur. İçişleri Bakanlığı bu konuda teröre müdahil olma sürecine yoğun biçimde girdiğine göre, en öncelikli şekilde binalarını gözden geçirmek durumundadır. Eski usul kamu binası değil, tehdide ve çatışmaya dönük akılla inşa yolunu seçmelidir.

Bakalım:

bina

Çizimde mevcut durum alt bölümde yer alıyor. Arsa veya imar sıkıntısı varmış gibi bina sıradan konut yapar gibi inşa ediliyor. Yola çok yakın, çok katlı ve tuğla kullanılmış bir bina yapma usulümüz var. Bomba yüklü araç veya canlı bomba yaklaşıyor ve mutlaka bir zarar veriyor.

Terör eylemini anlatanları dinleyin, “patlama çok şiddetliydi.. patlayıcı içinde başka etken madde vardı…” derler. O zaman inşaat ona göre yapılmalı, öyle değil mi? Zor mu? Hatta roketle saldırı menzili bile hesaba katılmalıdır. Sadece büyük düşünmek gerekiyor. Kaldı ki günümüzün çatışmaları terörle ilgili, harcanacak bütçe içinde bu tehdit şekli düşünülerek hesap edilmeli. Hedef teşkil edebilen bütün kamu binaları olması gereken şekilde inşa edilmeli.

Çizimde üst bölüme bakın. Temel özellik şu: Arazi geniş ve görüşe engel yok. Bina yoldan ve geri plandaki yüksekliklerden oldukça uzak (en az 600 m.) mesafede. Bina zemin üzerinde iki katlı, aslında gereken büyüklük için zemin altına doğru bir yapılanma söz konusu. İnşa şekli beton ve demir. Bir çok engel, sensor ve düzenek var, bunlar bilinen konular.

Eğer bu tip bir anlayış olmazsa, örneğin asıl mesele arsa diye düşünülürse, bu binaların bir hedef olduğu dikkate alınmazsa, gelecekte savaşların bu tip olacağı düşünülmezse, aynı acılar yaşanır, belki daha fazlası olur ve teröriste imkan verilmiş olur.

Yapılması gereken ise bellidir.

Görsel: DHA’dan.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

suriye-plani-el-babtan-sonrasi
ÖNCEKİ YAZI

Suriye Planı: El Bab’tan Sonrası

catismanin-tarihi-dogasi-ve-turkiye-icin-oneriler
DİĞER YAZI

Çatışmanın Tarihi Doğası ve Türkiye İçin Öneriler

Güvenlik 'ın son yazıları

30 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
71 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme