asil-sancak-evlattir
Asıl Sancak Evlattır

Asıl Sancak Evlattır

5 Ağustos 2016
Okuyucu

Türk töresinde asker milletin özüdür, kiralık değildir. Askerler milletin evladıdır. Sancak askerin kutsalıdır, kapsayıcı kutsalıdır. Tarih, şeref, vatan, millet, özgürlük, bağımsızlık, kahramanlık, erdemlilik, sorumluluk gibi birçok kutsal kavram sancakta birleşmiştir. Birliğe törenle verilir ve muhafaza edilir, sancak ölmeden teslim edilmez.

Bu asker elbisesi içine girmiş kuklalar düşmanı alt etmesi için yetim hakkıyla toplanmış bütçeden temin edilip emanetine verilen silahlarla kabul edilemez bir hainlik yaptılar. Sancağına sahip olmak isteyen yeminine sadık askerlere ise silah sıktılar.

Törenlerde sancak devir teslimi yapan gençler, bu kez gerçek yaşamlarında tarih, şeref, vatan, millet, özgürlük, bağımsızlık, kahramanlık, erdemlilik, sorumluluk devir tesliminde başkalarının akıllarına göre davrandılar.

Şu olanlara bakın. Akla sokulan nifak tohumları nasıl bir şeydir ki insanı yemininden caydırıyor, kutsal bildiklerini kenara bıraktırıyor. Asker çekirdekten kapsayıcı kutsalları ile yetiştiriliyor, eğer başkasının aşıladığı yalanlarla yetiştirilirse bakın işler nerelere varıyor.

Devlet kendine emanet edilen sancağı elinde tutacak ama o semboldür, asıl sancak evlatlarımızdır. Önce ana baba, sonra devlet asıl sancakları olan ve kendine emanet edilen evlatlarına sıkı sıkı sarılmalıdır. Bu her şeyden önemlidir.

Bu yaşadığımız kötülüğe sebep olan nedir? Kötü ana baba olmak mı? Kötü siyaset mi? Çıkarcılık mı? Kişisel bozukluklar mı? Her ne ise bu kötülüğün sebebi, gidip çocuk yaşta silah altına giren gençlerimizi bile vurdu. O gençlerin törenlerini seyredin bakın, kendi kendilerine değiller, yanlarında büyükler de var. Aileler başta, komutanlar ve devlet büyükleri var. Şu olana bakın, çok yazık. Üzülmemek elde mi?

Ey ana babalar, ey devlet, en kutsal emanetlerimize ve asıl sancağımız olan evlatlarımıza sıkı sıkıya sarılalım, yanlış insanların eline geçmesine izin vermeyelim.


Asker sancağını bir diğer kardeşine teslim ederken bakın ne diyor:

Alayımız sancağının mukaddes nöbet sırası sende. Rengi, mübarek ecdat kanının rengidir. Kumaşı, şehit tenidir. Parıltısı, zaferlerin ışığıdır. Ay yıldızı, hürriyet ve istiklâldir. Yazısı, kahramanlık ve fazilettir. Gönderi, milli iradedir. Hamaili, şeref ve mesuliyettir. Bütün bunlar, Türk Milletinden sana emanettir. Bu büyük emaneti sana teslim ediyorum. Demir bileğinle onu sımsıkı kavra, kanının son damlasına kadar daima yükseklerde tut. Onu senden sonra sağ kalana teslim etmedikçe son nefesini vermeyeceksin. Bu sancak nesiller boyunca ve ebediyen elden ele verilerek, daima göklerde dalgalanacaktır. Sancak nöbetçiliği, nöbet hizmetlerinin en şereflisi, en kutsalıdır. Bu şanlı sancağı teslim aldığım gibi lekesiz, tertemiz; sana teslim ettiğimin işareti olarak öpüyor ve teslim ediyorum. Nöbetin kutlu ve uğurlu olsun!

Kültür 'ın son yazıları

265 views

Eleştiriler

Sizlere günümüzün iyi algılanması gerektiği bağlamında, özellikle bizi ilgilendiren yönleriyle, sosyal bilimler ve dış politikaya dair bazı eleştirilerimi aktaracağım. Dünya hızla değişiyor, güç dengeleri bildiğimiz biçimden oldukça farklılaştı, eğer bunlara ait kavramlara ve anlayışlara vakıf olamıyorsak, konuşuruz ama aslında başka bir şey anlatırız.
271 views

Devrim

Bize devrimin ne tarafı kaldı? Diyeceksiniz ki hangi devrimin? Açıklayacağım. En başta şöyle sloganik işaret edeyim: Devrimden değil, sapkınlardan ve geç kalmışlıktan kork!
403 views

Generalist

Ülkeler ve dünyamız için iyi bilinmesi gereken bir konuyu işleyeceğim, generalist olmak. Buna karşılık gelen bir sözcük aradım bulamadım, yine de ben genele yetkin diyeceğim. Genele yetkin kimseler kimler, örnekleri neler? Uluslararası İlişkiler, Ekonomi ve Askerlik sahalarında örnekler vereceğim, neden gerekli, bunu açıklayacağım.
402 views

ENTELEKTÜEL SORUNSALI

Temelde insanın doğası, zamanın getirdikleri ve sürekli gelişen küresel zorluklar var. Bunun üzerine her alanda tereddüt uyandıran değişik adımlar ve gerçek bir hedef. Sözü edilen şu, kalkınmak! Eğer artık kalkınmışlar sınıfında olmak istiyorsanız!.. Gerçekten istiyor musunuz? İşe bu emelin ne denli büyük bir mücadeleyi gerektirdiğinin farkında olmakla başlanmalı. İşte tam da bu noktada, düşünsel içerikli bir açıklamam olacak. 
1.8K views

Sıradan ve Mükemmel

Bu makalede sizlere insan zihni içerisindeki tarif veya algı ile gerçeğe ilişkin olanın farkını açıklayacağım. Ele alacağım temalar sıradancılık, mükemmelcilik ve gerçeklik ötesi hakkındadır. Başta soralım, karşılaştığınız şey gerçek mi, yoksa gerçek ötesi mi?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme